Historia użytkownika: Dzięki badaniom historii rodziny udało mi się sprawić, iż kuzynostwo odnalazło się!

Historia użytkownika: Dzięki badaniom historii rodziny udało mi się sprawić, iż kuzynostwo odnalazło się!

Frede Skou, 80, z Kopenhagi w Danii, poprzez badania genealogiczne odkrył istnienie swojego krewnego, o którym nigdy wcześniej nie słyszał, i postanowił spróbować go odnaleźć. Za pomocą testu MyHeritage DNA i kilku dodatkowych badań, udało mu się namierzyć dwie wnuczki krewnego – które nie wiedziały o swoim istnieniu – i nawiązać kontakt między tą parą pierwszych kuzynek.

Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage? Kliknij tutaj, aby nam o tym opowiedzieć!

Oto jego historia:

Dołączyłem do MyHeritage w 2016 roku, ponieważ mój brat poprosił mnie o udział jako członek w jego Witrynie Rodzinnej. Po zbadaniu zapisów historycznych w duńskich archiwach odkryłem, że po stronie mojej matki mam kuzyna, o którym nigdy nie słyszałem. Nazywał się Hugo Müller z Århus, tego samego miasta co ja, a różnica wieku wynosiła tylko 10 lat. Ponieważ nie mogłem znaleźć żadnych dokumentów dotyczących śmierci Hugo, miałem nadzieję, że jeszcze żyje i że być może uda mi się go odnaleźć. 

Jako że badania stały się interesujące, przyszedł czas na zbudowanie własnego drzewa genealogicznego. Pod koniec 2019 roku z ciekawości postanowiłem zrobić test DNA w MyHeritage.

Nie miałem żadnych oczekiwań, ale wierzyłem, że nie mam nic do stracenia. Nie byłem pod wrażeniem początkowego wyniku DNA, ponieważ wszystkie dopasowania wydawały się być słabymi i nieistotnymi. Kontynuowałem swoje badania genealogiczne i po drodze dokonałem ciekawych odkryć, ale pytanie dotyczące Hugo pozostało.

Ojciec Sif, Joe Hugo Müller. Najpierw miał na imię Joe, ale po śmierci ojca matka dodała do jego imienia Hugo

Ojciec Sif, Joe Hugo Müller. Najpierw miał na imię Joe, ale po śmierci ojca matka dodała do jego imienia Hugo

Z powodu Covid-19 zacząłem spędzać więcej czasu nad genealogią. Moją uwagę przykuło dopasowanie DNA, które pojawiło się na moim koncie pod koniec marca 2021 roku z kobietą w wieku około 30 lat. Nazywała się Sif Laigaard i dzieliliśmy 4,3% naszego DNA. Dotarłem do niej na platformie MyHeritage i wspomniałem jej o Hugo Müllerze. Sif odpowiedziała tego samego wieczoru i potwierdziła, że był to jej dziadek od strony Ojca. Powiedziała mi, że był on marynarzem i zmarł w 1955 roku, kiedy jej ojciec miał 3 miesiące. Sif okazała się być wnuczką z drugiego małżeństwa Hugo i mieszkała w Viborg (Dania), niedaleko miejsca, gdzie dorastałem. Opowiedziała mi również o starszej córce Hugo z poprzedniego małżeństwa, która miała około dwóch lat, kiedy zmarł. 

Nagle pojawiły się dwa ciekawe tropy dotyczące tego, co stało się z Hugo, więc postanowiłem skontaktować się z firmami przewozowymi, które mogą być istotne dla sprawy.

Pierwsza firma przewozowa, do której dotarłem, twierdziła, że jest całkowicie poufna w kwestii wszelkich zapisów dotyczących ich pracowników, co nie dawało mi żadnych odpowiedzi. Kiedy dotarłem do największej duńskiej firmy transportowej Mearsk, postanowiłem być nieco kreatywny. Opowiedziałem jednemu z pracowników prawdziwą historię o tym, jak moja córka chrzestna otrzymała imię po jednym z ich statków, Clara. Mężczyzna był pod wrażeniem i zgodził się pomóc. Kilka dni później otrzymałem zdjęcie statku, na którym Hugo pracował podczas rejsu na Daleki Wschód. Zgodnie z zapisami na statku, Hugo cierpiał na przepuklinę i potrzebował operacji. Był hospitalizowany w Port Said w Egipcie i wydawało się, że dobrze sobie radzi po operacji, więc zabrano go z powrotem na statek. Niedługo po tym, jak statek kontynuował swoją podróż po Morzu Śródziemnym, Hugo zmarł. Został pochowany na morzu, co było powodem, że w archiwach publicznych nie było żadnych zapisów dotyczących jego śmierci. 

Teraz pojawiło się pytanie dotyczące pierwszej żony Hugo – i tu jeszcze jeden członek MyHeritage posiadał informacje, którymi mógł się ze mną podzielić, co z kolei doprowadziło mnie do córki Hugo. Podobno córka Hugo również miała córkę, ale nie mogłem znaleźć nic na jej temat. Później dowiedziałem się od innego użytkownika MyHeritage, że została adoptowana jako nastolatka i zmieniła nazwisko. To sprawiło, że proces stał się bardziej skomplikowany, ale w końcu udało mi się ustalić nazwisko i zlokalizować jeszcze jedną wnuczkę Hugo, pierwszą kuzynkę Sif. Nazywała się Anna Sophie Malmberg, miała około 40 lat i mieszkała w Berlinie. 

To zdjęcie było jedynym wspomnieniem o Hugo, jakie posiadała Anna Zofia. Jej zdjęcie zostało umieszczone nad jego portretem.

To zdjęcie było jedynym wspomnieniem o Hugo, jakie posiadała Anna Zofia. Jej zdjęcie zostało umieszczone nad jego portretem.

Zarówno Sif jak i Anna Sohie nie miały pojęcia o żadnych biologicznych krewnych poza najbliższymi członkami rodziny. Udało mi się połączyć je ze sobą, a nasza trójka w końcu spotkała się w Niemczech zeszłego lata, co było absolutnie urocze. Nawiązaliśmy bardzo dobry kontakt i cieszymy się, że wkrótce znów się spotkamy.

Zdałem sobie sprawę, że jest tak wiele czynników wpływających na osiągnięcie odkryć takich jak to i gdybym nie powiedział, że szczęście odgrywa bardzo dużą rolę w procesie, to bym skłamał – ale nigdy nie mógłbym dokonać tego wszystkiego bez MyHeritage.

Jeśli również dokonałeś zmieniającego życie odkrycia poprzez MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Wyślij nam swoją historię za pośrednictwem tego formularza lub wyślij ją do nas na adres stories@myheritage.com.