W końcu spotkałam się z moją siostrą po ponad 50 latach rozłąki

W końcu spotkałam się z moją siostrą po ponad 50 latach rozłąki

W ubiegłym roku podzieliliśmy się wspaniałą historią Diane Ward i Mary McLaughlin – przyrodnich sióstr, które odnalazły się dzięki testowi DNA MyHeritage. Siostry bardzo chciały się spotkać osobiście, ale nie mogły tego dokonać przez kilka lat z powodu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią. Pozostały więc w kontakcie po obu stronach Atlantyku i czekały na okazję, aby się spotkać.

Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage? Kliknij tutaj, aby nam o tym opowiedzieć!

Ten moment w końcu nadszedł w czerwcu: Diane poleciała do Północnej Karoliny, aby spędzić weekend ze swoją siostrą. Obejrzyj ich przepiękne spotkanie poniżej:

Diane została adoptowana jako dziecko w stanie Michigan, w USA, gdzie akta adopcyjne były utajnione, więc DNA było jej jedyną opcją odkrycia jej rodziny biologicznej. Kilka lat temu zdecydowała się na zakup zestawu MyHeritage DNA i natychmiast otrzymała bliskie dopasowanie – kuzynkę, która doprowadziła ją do Mary. Mary również została adoptowana w młodości, ale znała rodzoną matkę sióstr, która niestety zmarła 20 lat temu.

Skąd jestem?

„Kiedy moja rodzona matka mnie urodziła, sąsiadka z sąsiedztwa zgodziła się mnie niańczyć” – mówi Mary. „Pewnego dnia [moja rodzona matka] po prostu nie wróciła z pracy do domu. Ponieważ były to lata 60-te, o wiele łatwiej było powiedzieć: 'Czy jesteście gotowi zaopiekować się tym dzieckiem?’ I oni to zrobili.”

„Kiedy byłam starsza, rzeczywiście zaczęłam się zastanawiać, skąd się wzięłam” – mówi Diane. Przypomina sobie, jak w szkole, na zajęciach z przedmiotów ścisłych, gdzie uczniowie byli dobierani w pary i otrzymywali projekty mające na celu zbadanie historii ich rodzin i ich korzeni, Diane musiała podnieść rękę i powiedzieć: „Jestem adoptowana. Nie mogę wykonać tego zadania”.

Mary również opisuje rozważania na temat swoich korzeni. „Kiedy osiągnęłam wiek około 14 lat, zdałam sobie sprawę, że mam kryzys tożsamości” – mówi. Opisuje, że wyjęła książkę telefoniczną i po prostu dzwoniła do ludzi, którzy dzielili jej nazwisko. „Zawsze miałam tę samą strategię, kiedy dzwoniłam: 'Witam, mam na imię Mary, szukam tylko informacji na temat zdrowia. Nie chcę zakłócać życia'”.

Diane próbowała znaleźć więcej informacji o swojej biologicznej rodzinie poprzez agencję adopcyjną, z której korzystali jej rodzice, ale akta były utajnione. Próbowała zwrócić się do sądu, ale to był tak długi, ciągnący się proces, że zrezygnowała – było to zbyt wiele.

MyHeritage DNA: przełom w poszukiwaniach

Następnie, natknęła się na MyHeritage i odkryła, że można poprzez stronę można znaleźć dopasowania DNA.

„Więc pomyślałam, cóż, to zmienia postać rzeczy”, mówi.

Diane wykonała test i wysłała swoje próbki – i bardzo szybko otrzymała wyniki, które wskazywały, że miała bliskie dopasowanie. Tym kimś był trzeci w linii prostej kuzyn Mary, który połączył siostry.

„To był moment absolutnie wypełniony radością” – mówi Mary.

„Kiedy rozmawiałyśmy podczas pierwszej rozmowy wideo, dyskutowałyśmy przez długi, długi czas” wspomina Diane.

„Rzuciłam na nią tylko jedno spojrzenie i wyrwało mi to oddech prosto z płuc, byłam tak zszokowana” – wspomina Mary. „Tak wielu członków naszej rodziny na tej twarzy patrząc na mnie”.

Ta siostrzana więź

Obie siostry zgadzają się, że podobieństwa między nimi są niesamowite.

„Podobieństwa są tak liczne, że nawet nie wiem, czy możemy je określić ilościowo”, mówi Mary. „Nasze cechy osobowości są śmiesznie podobne. Mamy bardzo dziwne poczucie humoru”.

„Na przykład, kiedy pojawiliśmy się na lotnisku, miałam wszystkie informacje o locie w folii”, mówi Diane, „a jej mąż zaczął się śmiać, ponieważ Mary jest również bardzo zorganizowana w ten sposób”.

Poza podobieństwami, siostry czują bardzo silną więź ze sobą.

„To taka siostrzana więź, o której słyszałam, że ludzie mówią, ale sama nigdy nie byłam w stanie jej doświadczyć” – mówi Mary. „Wyczuwamy nawzajem swoje emocje z odległości tysięcy kilometrów. Jesteśmy jak masło orzechowe i galaretka”.

„To po prostu sprawia, że czujesz, że wiesz, gdzie jest twoje miejsce” – mówi Diane.

Diane była bardzo smutna, gdy dowiedziała się, że jej matka zmarła, zanim miała szansę ją poznać – ale widzi w siostrze Mary sposób na połączenie się z jej duchem. „Czuję, że moja matka żyje przez nią” – mówi.

„Nasza rodzona matka, dopóki nie odeszła, zawsze była w moim życiu”, mówi Mary. „Więc znalezienie Diane w środku tego wszystkiego było po prostu takim błogosławieństwem w życiowych sztormach”.

„Jesteśmy jak masło orzechowe i galaretka”, dodaje Mary. „Będziemy wiecznie wdzięczne MyHeritage”.

Czy posiadasz historię o odkryciu z DNA, które dokonałeś poprzez MyHeritage, które zmieniło Twoje życie? Chcemy o tym usłyszeć! Wyślij ją do nas poprzez ten formularz lub poprzez e-mail na poland@myheritage.com