Konstytucja 3 maja – oryginał konstytucji na wystawie w Warszawie

Konstytucja 3 maja – oryginał konstytucji na wystawie w Warszawie

Dzisiaj obchodzimy święto Konstytucji 3 maja a właściwie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, która została uchwalona 3 maja 1791 roku regulując ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Również dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę w warszawskiej Galerii Kordegarda, na której do niedzieli można oglądać oryginał Konstytucji. „W czasach, kiedy uchwalaliśmy Konstytucję 3 Maja, mądrze i odważnie próbowaliśmy modernizować nie tylko Polskę, ale i ówczesną Europę„- powiedział prezydent, inaugurując otwarcie.

zdjęcie: poloniamusic.com

zdjęcie: poloniamusic.comDokument z 1791 roku na co dzień przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Ze względów konserwatorskich Konstytucję będzie można oglądać tylko do niedzieli. Obok oryginału na ekspozycji wystawione są jego obcojęzyczne edycje: angielska, francuska, niemiecka i rosyjska. Na wystawie zobaczyć można także animację graficzną obrazu „Konstytucja 3 Maja” Jana Matejki.

Prezydent, który zabrał głos podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie w 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ocenił, że nasi przodkowie, uchwalając nowoczesną konstytucję, „umieli skorzystać z pory, w jakiej Europa się znajduje, choć mieli przecież tak mało czasu na reformy, a tak wielu przeciwników i w Moskwie, i w Berlinie, i w Warszawie niestety również”. „Jednak zdołali uchwalić i tak zakorzenić naszą ustawę zasadniczą, by stanowiła wzór dla całej Europy”.

Komorowski dodał, że Konstytucja 3 maja „przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj, współodpowiedzialności za Polskę”.

źródło: Puls Biznesu oraz TVN24