5 wskazówek: Odkrycia rodzinne

Komentarze

Historia rodziny to historia jej wszystkich członków. Może to brzmieć jak truizm, ale rzadko rozważamy pełne znaczenie tego wyrażenia.

Tworzymy nasze drzewo genealogiczne, prowadzimy badania, zbieramy informacje o naszej rodzinie, ale co teraz? Czy to tylko dla nas, tak na komputerze? Dzielenie się naszym rodzinnym dziedzictwem z innymi jest przywilejem i szansą na uzyskanie większej ilości informacji od naszych krewnych, abyśmy mogli wzbogacić i udoskonalić nasze badania.

Niejasne wspomnienia, które masz na przykład o swoim dziadku, mogą być znacznie dokładniejsze, gdy omówisz je ze swoim kuzynem. Mógłby on podać nam tę “magiczną” datę lub miejsce, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Być może posiada on zdjęcie lub opowieść o dziadku, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia.

Co możemy zrobić, aby wzmocnić komunikację między członkami rodziny? Jak możemy im zaprezentować nasze wyniki i jednocześnie uzyskać informacje zwrotne, aby ruszyć do przodu z naszymi odkryciami?

Oto 5 wskazówek dla Ciebie!

 1. Skorzystaj z narzędzi MyHeritage

Twoja strona rodzinna oferuje kilka sposobów dzielenia się wszystkimi informacjami z wybranymi przez Ciebie osobami. Na swojej stronie rodzinnej możesz zaprosić swoją rodzinę do przyłączenia się. Na przykład, można przesłać aktualne zdjęcia na stronę, dodać lub edytować dane, i tak dalej. Nie zapominaj “trzymać” swój rodowód przy życiu, wprowadzając więcej niż tylko nazwy i daty. Prześlij również zdjęcia, filmy, certyfikaty, czy krótkie teksty o swoich bliskich!

 1. Inspiruj innych – Organizuj spotkania rodzinne

Nie ma znaczenia, jaką okazję świętujesz. Znacznie ważniejsze jest, aby znaleźć powód do spotkania. I zawsze jest wiele powodów: Boże Narodzenie, rocznica ślubu dziadków, 50. urodziny kuzyna – wszystkie ważne powody, dla których warto się spotkać. Miło jest również zrobić tradycję z takich spotkań, np. być razem przy każdym pierwszym adwencie lub wspólnie przeżywać Wielkanoc w większym gronie rodzinnym.

 1. Stwórz i wysyłaj własny biuletyn rodzinny

Istnieje wiele darmowych i łatwych sposobów tworzenia biuletynu informacyjnego, tak abyś mógł informować rodzinę o bieżących wydarzeniach. Biuletyn nie musi być wysyłany często, wystarczy wysłać go raz w miesiącu lub kwartale. Temat: oczywiście rodzina i wiadomości, jak na przykład: Wujek Gienek jest teraz na emeryturze, Marta po raz pierwszy została babcią lub Kasia przeprowadza się do Australii na 1 rok. Na końcu biuletynu należy zawsze informować się, w jaki sposób członkowie rodziny mogą się z Tobą skontaktować, aby mogli również przekazywać do niego wiadomości. Będziesz zaskoczony, jak wielu członków rodziny dołączy się do tej zabawy!

 1. Wspólne spożywanie posiłków łączy

Są rodziny muzyczne, literackie, a nawet sportowe. Ale nawet jeśli wszystkie te kwestie niekoniecznie przemawiają do rodzin, jedzenie odgrywa zazwyczaj ważną rolę. Prawie każda rodzina ma jeden lub więcej przepisów rodzinnych, które są wysoko cenione. Możesz stworzyć swoją własną książkę przepisów i upewnij się, że dołączysz do niej nowości i nowe przepisy od członków rodziny.

 1. Stwórz rodzinny film wideo

Przede wszystkim potrzebujesz dużo zdjęć rodzinnych i klipów wideo. Następnie dobry program, aby połączyć to wszystko razem. Zapewniam, brzmi to bardziej skomplikowanie, niż jest w rzeczywistości. Istnieje wiele programów, które mogą pomóc w edycji filmu. Wysiłek jest tego wart! Prosty film, ze zdjęciami, wspomnieniami i wideo, z tłem muzycznym, to najlepszy prezent na nowe spotkanie rodzinne. Na filmie można zobaczyć wszystkich członków rodziny, a rezultat jest ważny nie tylko dla obecnych pokoleń, ale także dla kolejnych pokoleń.

Nie ukrywaj swojej pracy na komputerze. Podziel się nią z rodziną!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Wanda


  5 marca, 2019

  Moja rodzina to przodkowie Janiny z domu Grysz (moja matka) i jej męża Tadeusza Paluszka (mój ojciec). Jeżeli ktoś mógł by mi pomóc w odnalezieniu przodków mojej mamy. Linię ojca mam rozbudowaną natomiast strona mamy idzie „jak z kopyta”. W portalu MyH nie mogę znaleźć żadnych akt metrykalnych dot. Polski. Proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam Wanda

 • Czeslaw


  19 kwietnia, 2019

  Dziekujemy za te pomocne wskazowki. Nasi przodkowie KULICZKOWSCY, MARCINKOWSCY i HOFFMANNI pochodzili z Kresow Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej; w wiekszosci z Jazlowca, w powiecie buczackim, w wojewodztwie tarnopolskim. Za wszelkie podpowiedzi oraz informacje bedziemy bardzo wdzieczni.