Gościnny post: Genealogia – siódma woda po kisielu?

Gościnny post: Genealogia – siódma woda po kisielu?

Poprzedni gościnny wpis Pani Małgorzaty Nowaczyk autorki książki 'Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego’, a mianowicie 'Łańcuchy poszukiwań’ gościł na naszym blogu kilka dni temu. Tym razem mamy dla Was kolejny bardzo interesujący post autorstwa Pani Małgorzaty – jak to jest u Was z tą tak zwaną 'siódmą wodą po kisielu’ :-)?

Siódma woda po kisielu – określenie to służy w języku polskim do wyrażenia powiązania z osobą, która być może jest lub nie jest rodziną. Czasami są to osoby powinowate, typu – “żona kuzyna szwagierki mojego męża” lub osoby niespowinowacone i bez żadnych więzi pokrewieństwa – po prostu dobra, stara znajoma, której babcia była najbliższą przyjaciółką naszej babci.

Czasami jest to dziesiąta lub piąta woda – zależy od fantazji użytkownika. Określenie te wiąże się znaczeniowo z popłuczynami po naczyniu, w którym był kiedyś kisiel. U Mickiewicza w Panu Tadeuszu znajdujemy inną jeszcze wersję: „On Horeszkom dziesiąta woda na kisielu” mówi Sędzia o dalekim pokrewieństwie Hrabiego z Horeszkami. Podobne określenie mają także Rosjanie.


Rożne słowniki określają tę frazę różnie: “osoba z bardzo dalekiej rodziny, właściwie prawie nie spokrewniona” lub “określenie bardzo dalekiego krewnego; gdy stopień pokrewieństwa jest bardzo mały”.

Czasami określenie te ma charakter pejoratywny, czasami wymawiane jest lekceważąco. Czasami zakrywa jakieś ponure lub niemiłe historie. U mnie pojawiło się, gdy spytałam Mamę jacy to inni Wiśniowscy leżą na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. A ona na to: “A to taka siódma woda po kisielu”. Po dokładniejszym przepytaniu okazało się, że to była żona jej kuzyna! Czyli jednak nie tak daleko.

Czy tak zwane powiązanie „siódma woda po kisielu” również udało Wam się odkryć w badaniach historii rodziny?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Kasia

    19 listopada, 2012

    U mie w rodzinie też mówiono że to „siódma woda po kisielu”na ciotkę która utrzymywała kontakt z dziadkiem.Dopiero teraz po śmierci dziadka dowiedziałam się że wcale tak nie było ponieważ ta ciotka to córka dziadka siostry 🙂

  • Pryscilla

    24 grudnia, 2012

    My spouse and i ended up being rellay joyous when Michael managed to round up his inquiry with the precious recommendations he had out of the web page. It’s not at all simplistic to just be offering guidance that other folks may have been selling. Therefore we take into account we have got the website owner to appreciate for this. All the illustrations you made, the straightforward web site navigation, the relationships you can help to instill it’s got many unbelievable, and it’s rellay letting our son in addition to us understand that topic is satisfying, which is pretty important. Many thanks for the whole thing!