Jak odbyć podróż śladami przodków bez wychodzenia z domu?

Jak odbyć podróż śladami przodków bez wychodzenia z domu?

Jednym z marzeń każdego genealoga jest odbycie podróży śladami swoich przodków. Wędrowanie ścieżkami, którymi oni podążali, odwiedzenie domu, w którym kiedyś żyli, odwiedzenie cmentarzy, na których znajdują się ich nagrobki, czy zwiedzanie miasteczka, czy miasta, z którego pochodzili, czy też w którym się urodzili. 

Niestety, odbycie takich podróży nie jest praktyczne, czy możliwe dla każdego z nas. Być może nie stać Cię na koszta podróży. Być może Twoje zdrowie nie pozwala Ci na takie wycieczki, nie masz czasu, czy też nie możesz się odważyć, gdyż nie znasz języków obcych. 

Dobrą wiadomością jest to, że w dzisiejszych czasach to właśnie Internet pozwala nam na “odbycie” takich podróży, bez wychodzenia z domu. Co prawda, zapewne nie będzie to dokładnie to samo, nie poczujemy zapachu danego miejsca, jednak zapewne będzie to spora namiastka tego odczucia. 

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak odbyć wirtualną podróż ścieżkami, którymi podążali Wasi przodkowie. “Wycieczka” ta pomoże Ci poznać, i zobaczyć miejsca, z których pochodzili Twoi przodkowie, w którym mieszkali, a nawet czasem zobaczyć domy, w których zamieszkiwali całe swoje życie (choćby z zewnątrz). 

Widoki w danym miejscu

Jedną z najfajniejszych części wycieczki krajoznawczej jest podróż do nowego miejsca, odkrywanie nowych krajobrazów i zwiedzanie ważnych zabytków i miejsc historycznych.

Google Earth

Google Earth to fantastyczny sposób na uzyskanie widoku kraju lub miasta z lotu ptaka. Możesz spróbować znaleźć cel podróży na kuli ziemskiej i powiększyć go lub wyszukać za pomocą funkcji wyszukiwania.

Możesz wybrać się na wycieczkę po konkretnym kraju, wybierając jedną z wycieczek Voyager Street View, takich jak „Odkryj Ukrainę” lub „Odkryj Szkocję”.

Można również kliknąć w określone miasto i podążać za zalecanymi „Użytecznymi punktami”, aby dowiedzieć się o ważnych miejscach w tym mieście. Możesz kliknąć na karty „Points of Interest” – Punkty zainteresowania, aby zobaczyć więcej informacji i zdjęć konkretnego miejsca.

Wirtualne wycieczki 360°

Znalazłeś miejsce, które chciałbyś dokładniej zwiedzić? W dzisiejszych czasach można znaleźć wirtualne wycieczki 360° do wielu popularnych miejsc i muzeów na całym świecie – od Taj Mahal, przez Luwr po Alhambrę. Niektóre z nich są dostępne za pośrednictwem Google Street View, podczas gdy inne są hostowane niezależnie na różnych stronach internetowych. Wygoogluj je i zobacz, co możesz znaleźć. Użyj myszki lub klawiatury, aby poruszać się po tych stronach, lub użyj okularów VR lub smartfonowych zestawów słuchawkowych VR, aby uzyskać jeszcze bardziej wciągające wrażenia!

YouTube

Zapewne słyszałeś o turystach, którzy robią sobie filmiki i selfies, zamiast faktycznie doświadczać miejsc, w którym się znajdują. Cóż, postaraj się być dla nich wyrozumiały, ponieważ niektórzy z nich umieszczają swoje filmy na YouTube, dając Ci możliwość odkrywania miast i miejsc razem z nimi. Istnieją nawet „vlogerzy podróżniczy”, którzy podróżują i filmują siebie, aby pokazać swoim zwolennikom wszystkie zabytki miejsc, do których podróżują. Wyszukaj wybrane przez siebie miejsce i zobacz, co YouTube ma do zaoferowania.

„Odwiedzanie” przodków

Zwiedzanie zabytków jest przyjemne, ale celem podróży w poszukiwaniu dziedzictwa kulturowego jest nawiązanie kontaktu z krewnymi, prawda?

Google Street View

Jeśli znasz adres domu, w którym mieszkali Twoi przodkowie, wpisz go w Google Maps i spójrz na niego z Google Street View. Możesz wędrować w górę i w dół ulicy, aby poczuć najbliższe otoczenie, a nawet wirtualnie „spacerować” po pobliskich ulicach i parkach.

Nawet jeśli nie znasz konkretnej lokalizacji, w której mieszkali Twoi przodkowie, nadal możesz “powędrować” po pobliskim obszarze za pomocą Google Street View.

“Wirtualne” cmentarze

Nasz ekspert od genealogii, Daniel Horowitz, zawsze żartuje, że cmentarze są ulubioną atrakcją turystyczną genealogów. Zapewne jest coś bardzo przejmującego w odwiedzaniu miejsca, w którym pochowani są Twoi przodkowie – i oczywiście nagrobki mogą dostarczyć wielu informacji genealogicznych.

Zamiast odwiedzać groby swoich przodków osobiście, możesz skorzystać z bazy danych o nagrobkach, które już istnieją w sieci, takich jak BillionGraves. Więcej na temat wirtualnego odwiedzania cmentarzy dowiesz się z webinarium naszej badaczki, Elisabeth Zetland (w języku angielskim).

Przeszukiwanie archiwów

Coraz więcej zasobów historycznych ulega digitalizacji i jest udostępnianych online. Jeśli jesteś użytkownikiem MyHeritage, wiesz, że posiadamy ogromne zbiory cyfrowych archiwów z całego świata i stale dodajemy kolejne – mamy ponad 12 miliardów zasobów historycznych!

MyHeritage posiada również technologię automatycznego tłumaczenia, która pozwala na wyszukiwanie i czytanie informacji w języku, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny, nawet jeśli oryginalny zapis jest w języku dla Ciebie obcym!

Oczywiście, możliwość zbadania oryginalnego dokumentu jest czymś wspaniałym, tak więc zawsze możesz rozważyć naukę języków obcych.

Nauka języka

Poza korzyściami płynącymi z możliwości czytania dokumentów i rozmawiania z mieszkańcami danego kraju, jest coś pięknego w łączeniu się z przodkami poprzez język, którym się posługiwali. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo aplikacji do nauki języków, niektóre z nich są darmowe, takie jak Duolingo i Memrise. Jeśli jesteś gotowy, aby przejść na wyższy poziom, rozważ znalezienie partnera do wymiany językowej poprzez stronę taką jak Conversation Exchange.

Podsumowanie

Nic nie może równać się doświadczeniu stąpania po tej samej ziemi, na której kiedyś stali Twoi przodkowie. Jednak dzięki nowoczesnej technologii, kiedy nie jest to dla Ciebie możliwe, nadal możesz odkrywać i uczyć się wiele o miejscach, w których żyli Twoi przodkowie, bez konieczności wychodzenia z domu.