Pochodzenie nazwisk: Lewandowski

Pochodzenie nazwisk: Lewandowski

Nazwisko Lewandowski to polskie nazwisko, które znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych nazwisk w Polsce. On: Lewandowski, ona: Lewandowska, a liczba mnoga to Lewandowscy.
Pierwsze wzmianki nazwiska Lewandowski odnotowano w roku 1673 w „Albumie studentów Akademii Zamojskiej”, chociaż w formie Lavendowski pojawił się już w 1608 roku. Nazwiska Lawendowski i Lewandowski mają wspólne pochodzenie. Lawendowski jest to mutacja nazwiska Lewandowski nawiązująca do rośliny lawenda. Lewandowski i mutacje tego nazwiska wywodzą się od Lewantu, obecnie: Izrael, Jordania, Liban, Autonomia Palestyńska, Syria oraz częściowo Egipt i Turcja.

Początkowo to nazwisko występowało na terenach Pomorza, Wielkopolski, Mazowsza, Śląska i Małopolski. Dziś jest najpopularniejsze w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Interesujące informacje dotyczące nazwiska Lewandowski podaje blog: Genealogiczne Rodzinne Archiwum Lewandowskich. Gdzie dowiadujemy się m.in., że nazwisko Lewandowski może wywodzić się od:

 • nazwy rośliny lewanda, lawenda, podobnie jak nazwisko Fiołek, Fijałkowski od kwiatka fijołek
 • nazwy miejscowości np. od miejscowości Lewandów, Lewandówka. Wszyscy badacze zajmujący się badaniem nazwiska Lewandowski wykluczają możliwość pochodzenia odmiejscowego nazwiska Lewandowski.
 • od rzeczownika lewandoski – włóczęga, człowiek lekkomyślny
 • od łacińskiego wyrazu levans, -antis – „ojciec chrzestny” lub levantes – „podający do chrztu”
 • od słowa – lew, będącego w średniowieczu używane jako imię Leo – Leon

Na MyHeritage znajduje się 1376 ludzi z nazwiskiem Lewandowska i 5583 ludzi o nazwisku Lewandowski, i w szczególności zamieszkują oni Polskę, USA, Niemcy oraz Wielką Brytanię. Najpopularniejszymi imionami z tym nazwiskiem jest Adam i Anna.

Szczegóły przedstawiamy poniżej:

Co ciekawe, więcej osób o nazwisku Lewandowski znajduję w USA, niż w Polsce.

Jakie nazwisko chcielibyście, abyśmy zbadali w przyszłości?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • el Lechoo

  4 kwietnia, 2013

  Dzierżawski, Matras, Budzałek

 • bart455

  5 kwietnia, 2013

  Koperek, Paziewski, Wyciszkiewicz. Benkie

 • Blake

  15 kwietnia, 2013

  I completely agree with you, Lori, that fuicsong on self-improvement and self-development is not the same as being selfish or self-centered in your marriage. I would also mention that encouraging and supporting your spouse in their own self-improvement efforts is not at all the same as pushing them to change so that you get what you want out of them.

 • BRICK-FORCE

  29 kwietnia, 2015

  NIEŹLE, SUPER 😀

 • Kazimierz

  29 marca, 2020

  Proszę o zbadanie nazwiska „Zglec”