Wisława Szymborska, jej biografia i drzewo genealogiczne

Wisława Szymborska, jej biografia i drzewo genealogiczne

Wczoraj późnym wieczorem Polskę i świat obeszła smutna wiadomość o śmierci Wisławy Szymborskiej, jednej z najbardziej cenionych poetek. Jest ona laureatką literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku w dziedzinie literatury (przyznana 1 października 1996, wręczona w Sztokholmie 9 grudnia 1996). Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Aby uczcić pamięć o poetce zdecydowaliśmy się utworzyć jej drzewo genealogiczne, możecie je wyświetlić TUTAJ.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Prowencie, za kilka miesięcy skończyłaby 89 lat. Była nie tylko polską poetką, ale także eseistką i krytykiem literackim, tłumaczką, felietonistką. Ponadto była założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w 1989 r., członkiem Polskiej Akademii Umiejętności od 1995 r., a w 2011 została odznaczona Orderem Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szymborska urodziła się w zabudowaniach folwarcznych na Prowencie. Jej matką była Anna Maria zd. Rottermund, a ojcem Wincenty Szymborski, zarządca zakopiańskich i kórnickich dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Od 1924 rodzina Szymborskich mieszkała w Toruniu, od 1929 w Krakowie. Wisława Szymborska uczęszczała tam początkowo do Szkoły Powszechnej im. Józefy Joteyko przy ul. Podwale 6, a następnie od września 1935 do Gimnazjum Sióstr Urszulanek przy ul. Starowiślnej 3-5.

Po wybuchu II wojny światowej kontynuowała naukę na tajnych kompletach, a od roku 1943 zaczęła pracować jako urzędniczka na kolei, by uniknąć wywiezienia na roboty do Rzeszy. W tym też czasie po raz pierwszy wykonała ilustracje do książki (podręcznik języka angielskiego First steps in English Jana Stanisławskiego) i zaczęła pisywać opowiadania oraz po trochę wiersze.

Od 1945 brała udział w życiu literackim Krakowa, do 1946 należała do grupy literackiej „Inaczej”. Według wspomnień poetki największe wrażenie wywarł na niej Czesław Miłosz. W tym samym roku podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, by następnie przenieść się na socjologię. Studiów jednak nie ukończyła ze względu na trudną sytuację materialną.

W kwietniu 1948 wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Nowożeńcy zamieszkali w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22. Niepowtarzalny klimat tego środowiska miał inspirujący wpływ na twórczość poetki. Z mężem rozwiodła się w 1954. Od 1969 była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem aż do jego śmierci w 1990, nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński.

W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej Wiersze wg innych źródeł Szycie sztandarów nie został dopuszczony do druku, gdyż „nie spełniał wymagań socjalistycznych”. Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy Dlatego żyjemy. Szymborska należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki. Szymborska była wiele razy odznaczana i nagradzana. Jej dorobek literacki jest i będzie zawsze doceniamy w Polsce i światowej literaturze.

Sławni o Szymborskiej:

Premier Donald Tusk powiedział o Wisławie Szymborskiej, że poetka była uważnym świadkiem naszych codziennych zmagań. „Umiała o nich mówić takim językiem, który – jeśli chciało się słuchać – otwierał nas ku sobie, z prostego powodu, bo sięgał do naszych najgłębszych ludzkich uczuć.(…) Nie czekała i nie liczyła na honory. Gdy nadeszła sława była nią wyraźnie zakłopotana. Wiernych czytelników miała zawsze za przyjaciół. Odpowiedzią na nadwiślański tumult i zgiełk były pogodny uśmiech i zaduma nad pojedynczym losem” .

„Razem ze śmiercią Wisławy Szymborskiej kończy się jakaś epoka, w sensie literackim i cywilizacyjnym. Poezja Szymborskiej jest wspaniała, wybitna, a zarazem – przystępna dla każdego. Może być czytana i rozumiana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Szymborska była człowiekiem niezwykłym. Takich ludzi spotkać można rzadko. Była człowiekiem z krwi i kości” – powiedział poeta, prozaik i publicysta Tomasz Jastrun.

Poniżej prezentujemy drzewo genealogiczne Wisławy Szymborskiej.

Kliknij na obrazek, aby wyświetlić drzewo

Kliknij na obrazek, aby wyświetlić drzewo

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.
Wisława Szymborska [*]

źródło: PAP, Wikipedia

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Magda

  2 lutego, 2012

  Wisława, nie Wiesława, to 2 różne imiona!!!

 • Magda

  2 lutego, 2012

  (*)

 • Justyna

  2 lutego, 2012

  Dziękujemy za uwagę Pani Magdo – już poprawione.

 • Crusader

  2 lutego, 2012

  Hej, gdy dowiedziałem się o śmierci, powstało we mnie kilka myśli, zbieżnych po części z tym co mówili Tusk i Jastrun. Hmm, ciekawe…
  Chciałem się tym podzielić, oto parę zdań:
  https://www.youtube.com/watch?v=tS0rJR-CGcY&feature=g-upl&context=G2617ddcAUAAAAAAAAAA

 • Elżbieta

  2 lutego, 2012

  Wisława Szymborska urodziła się w miejscowości Bnin,a Prowent nazywała się restauracja, obecnie nieistniejąca .

 • Justyna

  2 lutego, 2012

  Panie Elżbieto – dziękuje – też się nad tym zastanawiałam jednakże sprawdziłam kilka źródeł jak i Wikipedię i oni podają: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prowent_%28K%C3%B3rnik%29, jako że do 1934 Prowent był obszarem dworskim – odrębną jednostką administracyjną – w powiecie śremskim w woj. poznańskim. W związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 1934 jednostka została zniesiona, a jej obszar włączony do trzech nowo utworzonych gmin zbiorowych: Bnin, Kórnik i Śrem. A poetka się urodziła w 1923 r. więc sama Pani rozumie.

 • Elżbieta

  3 lutego, 2012

  Pani Justyno ,ma Pani rację …mnie również nie dawała spokoju notka związana z Prowentem i właśnie doczytałam się, iż był to folwark w którego oficynie urodziła się noblistka . Obecnie budynek ten znajduje się w miejscowości Kórnik ,znam go ,ponieważ mieszkam nieopodal w Śremie. I tak całe życie człowiek się dowiaduje czegoś nowego 🙂 Pozdrawiam.

 • stif

  4 lutego, 2012

  Pani Elżbieto!! Prowent znajduje się pomiędzy Kórnikiem a Bninem ,tam gdzie parkują autobusy turystyczne.

 • jola

  3 marca, 2012

  Witam. Bardzo mnie zainteresował związek między Anną Marią Rottermund (matką Wisławy Szymborskiej) i Tadeuszem Rotermundem. Nie znalazłam na ten temat żadnej informacji. Może Państwo są w stanie rozwiać moje wątpliwości. Czekam na każdą, nawet najmniejszą informację.

 • Amanda Komorowska

  6 maja, 2015

  teśkni za panią cały świat szkoda że pani już nie ma