12-letnie poszukiwania greckiego pochodzenia zaadoptowanego kończą się szczęśliwym odnalezieniem biologicznej rodziny

Poniższa historia została opublikowana przez Lindę Carol Trotter, panią prezes Eftychia Project, organizacji non-profit, która pomaga greckim zaadoptowanym osobom poszukującym swoich korzeni oraz greckim rodzinom poszukującym dzieci utraconych w wyniku adopcji, którą z dumą wspieramy. Więcej informacji o organizacji znajduje się poniżej.

Urodzony w Grecji zaadoptowany Merrill Jenkins, z Cedar Hill, Missouri, nie oczekiwał wiele, gdy wyniki jego ostatniego testu DNA były gotowe. W końcu nie uzyskał nic bliższego niż informacje o dalekich kuzynach poprzez testy, które wykonał w ciągu ostatnich 9 lat, w tym przesłany jeden z nich do MyHeritage. Z pewnością jednak nie był przygotowany na odnalezienie bliskiego krewnego – dziecka swojego kuzyna.

„Zaniemówiłem” – wspomina Merrill. „Po prostu siedziałem tam i wpatrywałem się w ekran komputera. Nie mogłem w to uwierzyć.”

To rzeczywiście wydawało się wręcz zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Greckie rodziny zgłaszały się wcześniej przy kilku okazjach, w tym po jego wystąpieniu w programie Fos Sto Tounel z Angeliką Nikolouli w 2018 roku, kilku artykułach w gazetach w Patras i prośbie księdza podczas wielkopiątkowego nabożeństwa w kościele Pantanassa w Patras w 2019 roku. Ale żaden z testów DNA nie pasował, a za każdym razem „lądował” jedynie ze wskazówkami, które już miał: raportem z policji w Patras, że został pozostawiony na schodach kościoła Pantanassa i notatką, która mowiła, że ma na imię Mitsos. Jednak to nowe dopasowanie DNA było najbliższe i dawało mu największą szansę na znalezienie odpowiedzi, których szukał od ponad dekady.

Odnalezienie swojego głosu

Merrill jest tylko jednym z tysięcy greckich dzieci adoptowanych przez Amerykanów w pełnym skandali okresie zimnej wojny w latach 50. i 60. Adopcje te, mimo, że miały powłokę legalności przez greckie sądy, były często dokonywane w ciągu kilku miesięcy, z wątpliwymi procedurami i przy niewielkim lub żadnym nadzorze ze strony greckiego lub amerykańskiego rządu. W ten sposób greckie dzieci często przybywały do Ameryki z bardzo małą ilością dokumentów i niewielką nadzieją na odnalezienie drogi powrotnej do swojego pochodzenia. Teraz ci adoptowani znajdują coraz szersze grono zwolenników, by domagać się od państwa greckiego przysługujących im praw związanych z urodzeniem i tożsamością. Wielu z nich, jak Merrill, gorączkowo poszukuje swoich korzeni.

Merrill nawiązał kontakt z osobą, która pasowała do DNA i ustalił, że ojciec tej osoby był prawdopodobnie pierwszym kuzynem Merrilla; jednak nie żył. Ślad po nim zaginął i tak pozostało przez ponad rok. Merrill jest członkiem zarządu i skarbnikiem Projektu Eftychia – więc sam pomagał innym adoptowanym w poszukiwaniu ich korzeni. Poprosił o pomoc swoich kolegów z organizacji.

„Pracownicy projektu Eftychia przebywają około sześć miesięcy w roku w Grecji, a Toula tam mieszka” – powiedział o Lindzie Carol Trotter, prezesie, i Panagiocie Vrisiotis, wiceprezesie organizacji. „Więc poprosiłem je, aby zobaczyły, co mogą być w stanie zrobić z tak małą ilością informacji, które miałem. Kluczowe znaczenie w takich poszukiwaniach jest posiadanie ludzi na miejscu, w Grecji”.

Mając niewiele więcej do zaoferowania niż nazwa wsi dostarczona przez dopasowanie DNA, Projekt Eftychia odwiedził wieś i powiązany obszar w poszukiwaniu potencjalnej biologicznej rodziny, która mogłaby być skłonna do wykonania testu DNA. Projekt rozprowadza darmowe testy DNA dla zaadoptowanych Greków i rodzin we współpracy z MyHeritage, która jest domem dla największej bazy danych DNA w Europie. Poprzez naprawdę cudowny zestaw okoliczności, zlokalizowali oni dwóch domniemanych bliskich kuzynów, Niki i Efthymiosa, którzy zgodzili się wykonać testy DNA i byli podekscytowani perspektywą posiadania kuzyna w Ameryce.

Merrill with his newfound cousins

Merrill (trzeci od lewej) z nowo poznanym kuzynostwem

Dowód jest w wymazie… albo w DNA

Projekt Eftychia zaaranżował spotkanie z wyżej wspomnianymi osobami w Patras, którym towarzyszyli inni członkowie rodziny chętni do poznania historii Merrilla. Próbki DNA zostały pobrane przy użyciu zestawów MyHeritage DNA, a Merrill i jego potencjalni kuzyni mieli odbyć chat wideo. Podczas rozmowy z niewielką pomocą tłumacza, Merrill i rodzina nie mogli powstrzymać swojego podekscytowania. Niki i Efthymios wielokrotnie pytali: „Kiedy przyjeżdżasz do Grecji?”. Po czacie Efthymios wykrzyknął, że ma zdjęcie siebie jako żołnierza w greckiej armii, który wyglądał dokładnie jak Merrill. Merrill był pełen nadziei i pomyślał, że brzmi to obiecująco, ale już raz się rozczarował.

„Dowód jest w wymazie” – mówi Merrill. „Albo, w tym przypadku, w DNA”.

Kilka tygodni później przyszły wyniki DNA i nie było wątpliwości – Niki i Efthymios byli pierwszymi kuzynami Merrill. A dokładnie byli tylko dwoma z siedmiu pierwszych kuzynów.

Merrill nie tracił czasu na zakup biletu do Grecji i w Halloween spotkał się z pracownikami Eftychi na lotnisku w Atenach. Po ponad sześciu dekadach rozłąki, miał okazję w końcu „połączyć się” ze swoimi biologicznymi krewnymi. Projekt Eftychia koordynował komunikację z rodziną, która zaplanowała wielką uroczystość, aby powitać Merrilla w swojej rodzinie.

Tego wieczoru, w tawernie Perivola w Patras, ponad 40 członków rodziny zebrało się, aby powitać syna marnotrawnego z powrotem w ojczyźnie, z której został wysłany około 67 lat temu. Były uściski i uściśnięcia dłoni, uśmiechy i łzy, dobre jedzenie i dobre wino, a radość w pokoju była wyczuwalna. To była niesamowita noc pełna zabawy i, co najważniejsze, rodziny. Obejrzyjcie ich radosne spotkanie w poniższym filmie:

Podczas podróży część rodzeństwa Merrill wykonała test DNA i dzięki tej informacji udało się ustalić tożsamość ojca Merrill.

„To było o wiele więcej niż sobie wyobrażałem” – powiedział Merrill, wzruszając się. „Gdyby nie obecność Projektu Eftychia w Grecji, być może błądziłbym miesiącami, nie znajdując niczego. Moja podróż jest dowodem na to, że zawsze jest nadzieja, więc osoby zaadoptowane nigdy nie powinny się poddawać, bo cuda zdarzają się wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz.”

The family raises a toast together

Rodzina wznosi wspólny toast

Tak, rzeczywiście, cuda się zdarzają. Witaj w domu, Mitsos. Witaj w domu w swojej ukochanej Grecji.
*
The Eftychia Project to organizacja non-profit, która bezpłatnie pomaga urodzonym w Grecji adoptowanym osobom szukającym swoich korzeni i greckim rodzinom szukającym swoich dzieci utraconych w wyniku adopcji. Ich prezes, Linda Carol Trotter, grecko urodzona adoptowana, która znalazła swoją biologiczną rodzinę w Grecji w 2017 roku, założyła organizację w 2019 roku, aby pomóc innym grecko urodzonym adoptowanym odnaleźć ich biologiczne rodziny i doświadczyć tej samej radości z ponownego połączenia z ich kulturowymi korzeniami, a także poczucia spokoju i domknięcia sprawy. Do tej pory Projekt Eftychia ułatwił rekoneksje 19 adoptowanym. Oprócz pomocy w poszukiwaniu i łączeniu rodzin, Projekt Eftychia stara się działać w imieniu wszystkich adoptowanych osób urodzonych w Grecji w greckim rządzie, aby wpłynąć na zmiany w istotnych kwestiach, takich jak przejrzystość, dostęp do rejestrów i przywrócenie obywatelstwa.W lipcu 2020 roku Projekt Eftychia uruchomił program dystrybucji zestawów DNA, mający na celu zwiększenie liczby Greków w Grecji w puli DNA poprzez dostarczenie zestawów DNA greckim adoptowanym i greckim rodzinom, bezpłatnie. Kilka miesięcy później, po zapoznaniu się z wysiłkami Projektu Eftychia, aby połączyć adoptowanych i rodziny biologiczne za pomocą DNA, MyHeritage nawiązał współpracę z Projektem Eftychia, dostarczając zestawy DNA MyHeritage i inne wsparcie. Od lipca 2020 roku, Projekt Eftychia rozprowadził około 200 zestawów DNA.

Aby uzyskać więcej informacji lub skontaktować się z The Eftychia Project, odwiedź www.theeftychiaproject.org lub wyślij e-maila theeftychiaproject@gmail.com.

Jeśli dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prosimy o przesłanie go do nas za pośrednictwem tego formularza lub e-maila na adres stories@myheritage.com.