Dopasowanie DNA pomaga kobiecie odkryć traumatyczną przeszłość Babci, której ona sama nie chciała opowiedzieć

Dopasowanie DNA pomaga kobiecie odkryć traumatyczną przeszłość Babci, której ona sama nie chciała opowiedzieć

Kanadyjka pierwszego pokolenia Stephanie zawsze interesowała się historią rodziny. Jako dziecko matki brytyjskiej imigrantki i ojca uchodźcy z Litwy, zawsze odczuwała naturalną ciekawość co do ich pochodzenia. Jednak znalezienie informacji o nich nie było łatwe: nie miała żadnej wiedzy o swoim drzewie genealogicznym poza dziadkami po obu stronach rodziny, a co więcej, jej dziadek od strony Mamy był adoptowany i nie znał tożsamości swoich rodzonych rodziców.

Stephanie zaczęła robić postępy w swoich poszukiwaniach po tym, jak jej matka zamieściła ogłoszenie w szkockiej gazecie, w której szukała rodzonej matki dziadka. Ogłoszenie to przyniosło efekty, a oni dowiedzieli się, że drugie imię jej dziadka, Hunter, było w rzeczywistości nazwiskiem jego rodzonej matki. Wzbogacona o te informacje, Stephanie postanowiła zarejestrować się na MyHeritage i przenieść swoje badania genealogiczne na następny poziom. Używając MyHeritage, była w stanie prześledzić linię dziadka aż do Roberta Bruce’a. Po drodze dowiedziała się, że jej babcia – o której sądziła, że jest Brytyjką – w rzeczywistości pochodziła od irlandzkich imigrantów do Anglii.

Połączenie DNA z Litwy

W pewnym momencie, Stephanie zrobiła test DNA, który miał na celu pogłębienie badań. Zaskoczyły ją wyniki dotyczące pochodzenia etnicznego: zamiast spodziewanych przez nią 50% Litwijka, 25% Szkotka i 25% Brytyjka, dowiedziała się, że jest w 25% Litwinką, 25% Szkotką, 25% Irlandką – a pozostałe brytyjskie korzenie w 25% są właściwie od rodzonego ojca, a nie od babci!

Jednak co ucieszyło ją bardziej od poznania pochodzenia etnicznego, był przełom w odkryciach. Tego lata zaczęła otrzymywać dopasowania DNA od MyHeritage po litewskiej stronie swojej rodziny. Natychmiast skontaktował się z nią jeden z użytkowników: kuzynka o imieniu Kornelija. Chcąc dowiedzieć się więcej, Stephanie zapytała Korneliję, czy wie cokolwiek o swojej babci Stefaniji. Kornelija odpowiedziała, że jej tata miał ciotkę o tym imieniu, która przeprowadziła się do Ameryki.

Reszta, jak mówią, jest historią.

Kornelija pojechała odwiedzić ojca i zabrała od niego zdjęcie Stefaniji, aby wysłać je do Stephanie. Odwiedziła także miejscowy cmentarz i mogła przekazać Stephanie nazwiska i daty urodzenia oraz śmierci rodzeństwa jej babci. Odwiedzała nawet kuzynów, którzy przekazali jej zdjęcie prababci i pradziadka Stephanie. Stephanie pokolorowała zdjęcie za pomocą naszej funkcji MyHeritage In Color™, twierdząc, że ożywiło to fotografię.

Papiery uchodźcze dla litewskiej babci Stephanie, Stefaniji Velickaite.

Papiery uchodźcze dla litewskiej babci Stephanie, Stefaniji Velickaite.

Stephanie jest zachwycona tym, co odkryła z MyHeritage. Przed uzyskaniem połączenia DNA straciła nadzieję, że kiedykolwiek dowie się więcej o litewskiej stronie swojej rodziny. Ale dzięki testom DNA, mogła uhonorować swoich przodków i opowiedzieć ich historię. Jej drzewo genealogiczne – niegdyś raczej jałowe – urosło z 6 do 6000 osobników, sięgając aż do czasów Wilhelma Zdobywcy.
Dzięki wielogodzinnym badaniom, Stephanie nawiązała trwałe kontakty. Jednym z takich kontaktów jest ten z Darcio, kuzynem w trzeciej linii, mieszkającym w Brazylii. Darcio instynktownie wiedział, że Stephanie jest rodziną po tym, jak po raz pierwszy się z nim skontaktowała. Stephanie ma nadzieję, że będzie w stanie odwiedzić zarówno Darcio, jak i Korneliję, gdy ograniczenia związane z pandemią zostaną złagodzone.

Duchowe powiązania i wspólne doświadczenia

Jako mieszkanka miasta, do którego jej krewni po raz pierwszy przybyli po dotarciu do Kanady, Stephanie wierzy, że MyHeritage pozwoliło jej uświadomić sobie związek z przeszłością, który zawsze czuła poprzez wspólne doświadczenia.

„Czuję taki związek z tą rodziną, że nigdy nie sądziłam, że je znajdę, a te informacje pomagają mi połączyć się z innymi”, mówi Stephanie. Rzeczywiście, kiedy Kornelija wysłała zdjęcie swojego ojca – wujka Stephanie – Stephanie mogła dostrzec jego podobieństwo do jej własnego ojca. Historia dziadka Darcio o ucieczce z rozdartej wojną Litwy do Brazylii odzwierciedla walkę, z jaką zmagali się jej babcia i ojciec, gdy wyemigrowali z Niemiec do Kanady.

Stephanie udało się również połączyć z potomkiem szkockiego wuja – od jej prabaci z tej strony, w Stanach Zjednoczonych. Poprzez MyHeritage dwoje byli w stanie podzielić się informacjami i zdjęciami.

Szkocki dziadek Stephanie, Robert Hunter Devlin, ze swoim wujkiem i matką.

Szkocki dziadek Stephanie, Robert Hunter Devlin, ze swoim wujkiem i matką.

„Bardzo się cieszę teraz, gdy oglądam dokument historyczny, i jest tam wspominka o zamku lub królu i myślę sobie wtedy „Ojej ta nazwa brzmi znajomo”, sprawdzam moje drzewo MyHeritage,” mówi Stephanie, „i mogę powiedzieć, „Tak, mój pradziadek z 15 linii urodził się tam!”

Nawet z tymi wszystkimi niesamowitymi odkryciami, praca Stephanie nadal trwa. Chce odnaleźć dziadka od strony ojca, o którym nadal nie ma informacji poza ekstrapolacją wyników etnicznych z jej DNA, o tym że był Brytyjczykiem. To sprawia, że trochę trudniej jest dowiedzieć się, które z jej DNA pochodzą od jej matki – z których wiele jest również brytyjskich – a które są związane z jej ojcowskim dziadkiem. Na szczęście, udało jej się wgrać dane DNA ciotki po stronie matki, a porównanie jej DNA z DNA jej brytyjskich odpowiedników pomaga jej rozwiązywać te zagadki.

Co najważniejsze, dzięki MyHeritage Stephanie mogła uhonorować swoją babcię Stefaniję i złożyć hołd życiu, które przeżyła jeszcze przed swoimi strasznymi doświadczeniami w czasie II wojny światowej – oddać hołd historii, która dla Stefaniji była zbyt traumatyczna, by ją opowiedzieć.

Ty również możesz opowiedzieć historię swoich przodków. Zbuduj drzewo genealogiczne na MyHeritage i zamów już dziś zestaw DNA MyHeritage!