Przedstawiamy oś czasu drzewa genealogicznego

Przedstawiamy oś czasu drzewa genealogicznego

Z przyjemnością przedstawiamy nową funkcję na MyHeritage: Oś czasu Drzewa genealogicznego. Oś czasu jest wizualną reprezentacją jednej osoby z Twojego drzewa genealogicznego, którą wybrałeś i jej bezpośrednich przodków. Długość życia tych osób (od roku urodzenia do roku śmierci) jest odwzorowana na tej samej osi, aby umożliwić Ci przeglądanie ich w odniesieniu do siebie, co może zapewnić odświeżający wgląd w historię Twojej rodziny.

Oś czasu jest przejrzysta i atrakcyjna, a każda gałąź rodziny jest wyświetlana w innym kolorze. Oś czasu pokazuje wiek Twoich przodków w różnych momentach ich życia: ile mieli lat, gdy mieli dzieci, jak długo żyli i jak ich życie pokrywało się z życiem innych członków rodziny lub ważnymi wydarzeniami na świecie. Oś czasu można pobrać i w prosty sposób udostępnić rodzinie i przyjaciołom.

Na przykład na Osi Czasu można łatwo zobaczyć, który z Twoich 4 dziadków urodził się jako pierwszy, ile miałeś lat, gdy każdy z nich zmarł itd.

Oś czasu drzewa genealogicznego z 4 pokoleniami (kliknij, aby powiększyć)

Oś czasu drzewa genealogicznego z 4 pokoleniami (kliknij, aby powiększyć)

Sprawdźmy, jak to działa:

Paski osi czasu

Imię i nazwisko, zdjęcie profilowe i wiek każdej osoby są wyświetlane na kolorowym pasku na Osi czasu. Najedź kursorem na pasek na osi czasu, aby wyświetlić datę urodzenia i ewentualnie datę śmierci danej osoby, tak jak w tym przypadku:

Osoby, które nie żyją, będą miały zaokrąglone po prawej stronie paski, a ich wiek w chwili śmierci wymieniony obok ikony nagrobka, jak poniżej:

Osoby żyjące są przedstawiane za pomocą słupków (pasków), które są przedstawione jako kwadrat po prawej stronie, z ichaktualnym wiekiem wyświetlonym obok ikony osoby, jak poniżej:

Jeśli data śmierci danej osoby nie jest znana, po prawej stronie będzie znajdował się wyblakły pasek, odpowiadający przybliżonemu czasowi, w którym osoba ta prawdopodobnie zmarła. Jeśli data urodzenia danej osoby nie jest znana, po prawej stronie znajdziemy również wyblakły pasek, który odpowiada przybliżonemu czasowi, w którym dana osoba prawdopodobnie się urodziła.

Każdy rodzic jest połączony z dzieckiem strzałką biegnącą od rodzica do dziecka. Jeśli znany jest wiek rodzica w chwili narodzin dziecka, zostanie on podany obok strzałki. Po najechaniu kursorem myszy na wiek otworzy się etykieta narzędzia zawierająca więcej szczegółów.

W poniższym przykładzie matka Tammy Barnett, Esther, miała 18 lat, gdy urodziła się Tammy, a jej ojciec Jonathan miał 20 lat. Etykieta narzędzia wyjaśnia, że Jonathan został ojcem Tammiego w 1881 r., w wieku 20 lat.

 

Tło osi czasu

Każda dekada jest oznaczona pionową linią. Kilka wysokich, ukośnych, zakreskowanych prostokątów w tle oznacza ważne okresy, takie jak wojny światowe. Najedź kursorem na linie pionowe, aby wyświetlić etykietę narzędziową z dodatkowymi informacjami o tych okresach.

Przykładowa oś czasu z oznaczonym okresem II wojny światowej (kliknij, aby powiększyć)

Przykładowa oś czasu z oznaczonym okresem II wojny światowej (kliknij, aby powiększyć)

Więcej opcji

Po najechaniu kursorem na pasek po prawej stronie pojawią się trzy kropki. Możesz je kliknąć, aby otworzyć menu wyświetlające imię i nazwisko osoby, jej zdjęcie i informację o pokrewieństwie z Tobą wraz z szeregiem opcji: stąd możesz edytować jej profil, przeglądać drzewo genealogiczne, przeglądać jej stronę profilową lub badać ją w bazie danych rekordów historycznych MyHeritage.

Opcje na pasku na osi czasu (kliknij, aby powiększyć)

Opcje na pasku na osi czasu (kliknij, aby powiększyć)

Kliknięcie przycisku „Edytuj profil” spowoduje wyświetlenie okna, w którym można edytować podstawowe dane profilu bezpośrednio z osi czasu. Pozostałe opcje zostaną otwarte w nowych kartach.

Kontrola spójności

Jako przydatne rozszerzenie Oś czasu może wskazywać problemy ze spójnością chronologii w Twoim drzewie genealogicznym.

Okrąg łączący rodzica i dziecko będzie miał czerwoną kropkę, jeśli zostanie wykryty jeden z następujących problemów: rodzic zmarł przed urodzeniem dziecka, rodzic urodził się po urodzeniu dziecka lub rodzic był za młody, gdy urodziło się dziecko. W takich przypadkach najechanie kursorem myszy na okrąg spowoduje dalsze wyjaśnienie problemu ze spójnością.

Poniższy przykład pokazuje, że Tammy jest wymieniona jako osoba, która urodziła Beppie w wieku 9 lat. Czerwona kropka zwraca uwagę na ten problem i informuje, że prawdopodobnie należy poprawić daty w drzewie genealogicznym.

Problem ze spójnością oznaczony na osi czasu (kliknij, aby powiększyć)

Problem ze spójnością oznaczony na osi czasu (kliknij, aby powiększyć)

Uzyskiwanie dostępu do osi czasu

Oś czasu jest bezpłatna i jest dostępna dla wszystkich witryn rodzinnych na MyHeritage. Aby uzyskać do niej dostęp, najedź na zakładkę Drzewo genealogiczne w pasku nawigacji i wybierz „Oś czasu” z menu.

Jeśli Twoja witryna zawiera wiele drzew, Oś czasu będzie domyślnie ustawiona na drzewie rodzinnym, z którym jesteś powiązany, ale w lewym górnym rogu Osi czasu pojawi się rozwijane menu, pozwalające wybrać jedno z innych drzew rodzinnych.

Aby wybrać inną osobę główną dla osi czasu, po prostu wpisz nowe imię w polu wyboru w lewym górnym rogu.

Wybieranie innej głównej osoby na osi czasu (kliknij, aby powiększyć))

Wybieranie innej głównej osoby na osi czasu (kliknij, aby powiększyć))

Oś czasu jest również dostępna za pomocą przeglądarki na urządzeniu mobilnym podczas przeglądania witryny rodzinnej, z pewnymi niewielkimi modyfikacjami. Domyślnie będą wyświetlane tylko 3 pokolenia, ponieważ ekran jest znacznie mniejszy. Historyczne okresy czasu nie są wyświetlane, podobnie jak towarzyszące im etykiety narzędziowe, które je opisują.

Więcej opcji i ustawień

W prawym górnym rogu osi czasu znajduje się menu umożliwiające zmianę liczby wyświetlanych generacji oraz przyciski Pobierz, Udostępnij i Opcje.

Liczba pokoleń

Domyślnie na Osi czasu są wyświetlane 4 pokolenia (osoba główna, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie). Użyj selektora pokoleń w prawym górnym rogu ekranu, aby zmienić liczbę wyświetlanych pokoleń.

Pobieranie osi czasu

Kliknij przycisk Pobierz u góry po prawej stronie, aby pobrać plik PDF z osią czasu. Możesz się nią podzielić z bliskimi.

Udostępnianie

Kliknij przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu, aby otworzyć okno umożliwiające udostępnienie osi czasu na Facebooku, Twitterze lub WhatsApp albo skopiowanie łącza do osi czasu, które można udostępnić.

Ustawienia

Kliknij przycisk Ustawienia w prawym górnym rogu, aby otworzyć panel Ustawienia osi czasu.

Opcja „Pokaż duże słupki z długością życia” powiększy rozmiar słupków, a rok urodzenia i śmierci poszczególnych osób będzie wyświetlany wewnątrz słupków.

Duże kraty z żywotnością (kliknij, aby powiększyć)

Duże kraty z żywotnością (kliknij, aby powiększyć)

Domyślnie włączone są opcje „Pokaż wiek w chwili śmierci” i „Pokaż wiek w chwili narodzin dziecka”. Jeśli nie jest zaznaczona, wiek z tych wydarzeń nie będzie wyświetlany na osi czasu.

Opcja „Pokaż okresy historyczne” jest domyślnie zaznaczona. Usunięcie zaznaczenia spowoduje usunięcie z tła osi czasu pasków cieniowanych oznaczających wydarzenia historyczne.

Podsumowanie

Nowa Oś czasu drzewa genealogicznego to doskonały sposób, aby zobaczyć przodków każdej osoby w drzewie genealogicznym, wraz z ich datami urodzin i śmierci, w porządku chronologicznym i w tym samym kontekście. Oś czasu może pomóc Ci uzyskać nowe spojrzenie na historię Twojej rodziny. Co najlepsze, Oś czasu jest bardzo estetyczna i całkowicie bezpłatna! Jeśli posiadasz w swoim drzewie genealogicznym krewnego, który jest początkujący w genealogii, możesz go zachwycić, tworząc dla niego Oś Czasową, zapisując ją jako plik PDF i dzieląc się nią z nim.

Podziękowania należą się utalentowanemu Uri Gonenowi z naszego zespołu, który opracował tę funkcję praktycznie samodzielnie.

Mamy nadzieję, że ta nowa funkcja przypadnie Wam do gustu!