Pożegnanie Elżbiety II, ulubionej królowej świata

Pożegnanie Elżbiety II, ulubionej królowej świata

Całe Zjednoczone Królestwo z głębokim smutkiem opłakuje odejście Królowej Anglii Elżbiety II.

Żaden współczesny monarcha nie był bardziej znany i kochany niż królowa. W wieku 96 lat była nie tylko najdłużej żyjącym brytyjskim monarchą, ale także najstarszym żyjącym monarchą na świecie. Jako pierwszy brytyjski monarcha w historii obchodziła szafirowy jubileusz – 65 lat na tronie – a następnie platynowy jubileusz z okazji 70-lecia panowania.

Podczas swojego panowania królowa Elżbieta musiała radzić sobie z ogromnymi wstrząsami politycznymi i zmianami społecznymi. Niektóre z najważniejszych wydarzeń to wzrost znaczenia praw kobiet i praw obywatelskich, upadek imperializmu i wzrost sekularyzacji. Poseł Tobias Ellwood opisał kiedyś Elżbietę jako „uspokajające i trwałe źródło stabilności, bezpieczeństwa i inspiracji; stałą kotwicę w szybko zmieniającym się świecie”. I robiła to wszystko, jednocześnie rozwijając własną, dobrze prosperującą rodzinę: 4 dzieci, 8 wnuków i 12 prawnuków!

Oto tylko kilka przykładów, w jaki sposób świat zmienił się od czasu, gdy Elżbieta II po raz pierwszy wstąpiła na tron.

Upadek Imperium Brytyjskiego

Nie mniej niż 46 byłych kolonii brytyjskich uzyskało niepodległość za panowania Elżbiety, większość w ciągu pierwszych 30 lat. Schyłek imperializmu nastąpił jeszcze przed Elżbietą, ale to jej Wielka Brytania wypuściła większość kolonii. Była monarchinią królestw Commonwealthu, w tym Kanady, Australii, Nowej Zelandii i 12 innych. Ostatnim państwem, które opuściło Commonwealth był Barbados, który stał się niepodległą republiką 30 listopada 2021 roku.

Wojna i pokój w Irlandii Północnej

Porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku, czyli Porozumienie z Belfastu, zakończyło prawie 4 dekady wrogich działań dotyczących sytuacji politycznej w Irlandii Północnej. Konflikt, znany jako „The Troubles”, rozpoczął się w drugiej dekadzie panowania Elżbiety. Pochłonął on życie tysięcy Irlandczyków i Brytyjczyków.

Upadek Związku Radzieckiego

Kiedy Elżbieta została królową, Józef Stalin wciąż był u władzy, ale zmarł w następnym roku. Stosunki między ZSRR a Wielką Brytanią były napięte, ale ociepliły się po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa w 1985 roku. W 1989 roku Gorbaczow zaprosił Elżbietę do odwiedzenia Moskwy, a ona się zgodziła. Sam Gorbaczow odszedł w zeszłym tygodniu w wieku 91 lat.

Unia Europejska i Brexit

Wielka Brytania przystąpiła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej – prekursora Unii Europejskiej – w 1973 roku. Związek kraju z paneuropejską wspólnotą był zawsze napięty, a w 2016 roku społeczeństwo zagłosowało za opuszczeniem Unii Europejskiej. Wystąpienie zostało sfinalizowane pod koniec stycznia 2020 roku po wielkim chaosie politycznym.

Rewolucja cyfrowa

Koronacja królowej Elżbiety była pierwszą w historii transmitowaną w telewizji, dzięki czemu miliony widzów mogły uczestniczyć w tym monumentalnym wydarzeniu. Królowa była również jedną z pierwszych głów państwa, która wysłała e-mail, korzystając z ARPANET, prekursora Internetu, w 1976 roku. Dziś rodzina królewska widnieje na platformach mediów społecznościowych, takich jak Instagram i Twitter. Tego lata, podczas obchodów Platynowego Jubileuszu, królowa zaskoczyła i zachwyciła nas wszystkich uroczym klipem wideo z udziałem jej samej i ikonicznej postaci fikcyjnej – Misia Paddingtona, któremu „zdradziła”, że w swojej torebce nosi kanapkę z marmoladą! Klip stał się viralem w mediach społecznościowych.

Druga fala feminizmu i ruch praw obywatelskich

Królowa nie udzielała osobistych wywiadów i milczała w większości spraw politycznych i społecznych, więc nie możemy wiedzieć, czy określiłaby się jako feministka – ale z pewnością była ikoną feminizmu. Zanim została koronowana na królową, nalegała na wniesienie wkładu w wysiłki wojenne, dołączając do Pomocniczej Służby Terytorialnej Kobiet w 1945 roku, jako mechanik i kierowca ciężarówki. Dzięki temu stała się jedyną kobietą z rodziny królewskiej, która służyła w wojsku, a do czasu jej odejścia jedyną żyjącą głową państwa, która służyła podczas II wojny światowej. Od 1943 roku była również członkinią Instytutu Kobiet.

Pandemia COVID-19

Oczywiście wszyscy byliśmy w tym razem, ale królowa również. COVID-19 był szczególnie niebezpieczny dla osób w zaawansowanym wieku, więc wirus wywołał szczególne obawy o zdrowie Królowej. Uniknęła jednak wirusa, aż w końcu w lutym 2022 r. otrzymała pozytywny wynik testu i na szczęście doświadczyła tylko łagodnych objawów. Nie tylko przetrwała pandemię bez szwanku, ale także dodawała otuchy i inspirowała ludzi na całym świecie, korzystając z dostępnych jej środków technologicznych. Jej specjalne przemówienie w kwietniu 2020 roku zostało szczególnie dobrze przyjęte jako źródło pocieszenia w niezwykle przerażającym i niepewnym czasie, a jej proste, ale potężne przesłanie nadziei – „Spotkamy się ponownie” – było szeroko cytowane w międzynarodowej prasie.

Utrata miłości swojego życia

Po prawie 74 latach u jej boku, książę Filip, mąż królowej Elżbiety, odszedł w zeszłym roku w sędziwym wieku 99 lat. Ich historia miłosna była jak z bajki: oboje zakochali się w sobie podczas korespondencji w czasie II wojny światowej i potajemnie zaręczyli się wbrew woli rodziców. Filip zrezygnował z wielu rzeczy, by zostać królewskim małżonkiem Elżbiety, w tym ze swoich tytułów i miejsca w linii sukcesji do greckiego tronu. Przyjął nazwisko Mountbatten, ale jego dzieci przyjęły nazwisko matki (Windsor), by kontynuować królewskie nazwisko. Wspierał Elżbietę przez cały okres ich długiego małżeństwa. Królowa Elżbieta opisała go jako „swoją siłę i oparcie przez te wszystkie lata” i powiedziała, że ona, cała jej rodzina i wiele krajów zawdzięcza mu „dług większy, niż on kiedykolwiek by twierdził, albo my kiedykolwiek się dowiemy”.

Ulubiona królowa świata

Potrzeba ogromnej elastyczności i siły charakteru, aby pozostać wpływowym przywódcą przez tak długi i burzliwy okres czasu. Królowa Elżbieta II widziała to wszystko, zdołała się dostosować i utrzymać swoje stanowisko w obliczu wszystkich dramatycznych zmian, które miały miejsce w ciągu ostatnich 70 lat. Nawet w wieku 96 lat była źródłem siły i inspiracji nie tylko dla Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów pod jej rządami, ale dla ludzi na całym świecie. Nie mamy wątpliwości, że będzie nam jej bardzo brakowało. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie królewskiej, Wielkiej Brytanii i Commonwealthowi oraz milionom ludzi na całym świecie, których życie zostało zainspirowane przez tę naprawdę jedyną w swoim rodzaju królową.