Przedstawiamy AI Biographer™: Stwórz podobną do Wikipedii biografię dowolnego przodka, wzbogaconą o kontekst historyczny, za pomocą sztucznej inteligencji

Przedstawiamy AI Biographer™: Stwórz podobną do Wikipedii biografię dowolnego przodka, wzbogaconą o kontekst historyczny, za pomocą sztucznej inteligencji

Wiele osób chce stworzyć szczegółowe biografie swoich krewnych oraz dodać je do swojego drzewa genealogicznego, ale nie może znaleźć na to czasu. W końcu mamy rozwiązanie! Z przyjemnością przedstawiamy AI Biographer™, ekscytującą nową funkcję, dostępną wyłącznie w MyHeritage. Wystarczy jedno kliknięcie, aby automatycznie utworzyć biografię wybranej osoby, jak na Wikipedii. AI Biographer™ wykorzystuje informacje z odpowiednich zapisów historycznych i profili drzewa genealogicznego, a następnie zbiera informacje w dobrze napisany artykuł.

Dane lub zapiski w drzewie genealogicznym mogą wydawać się nudne. Do tego dochodzi ogrom czasu potrzebny na napisanie biografii danej osoby. Jednak w połączeniu z szerszym kontekstem historycznym te elementy mogą opowiedzieć głębszą i bardziej barwną historię. AI Biographer™ automatycznie tworzy fascynującą historię życia przodka lub krewnego, wykorzystując fakty ze źródeł genealogicznych na MyHeritage i wzbogaca ją o informacje z Internetu. Oszczędza czas i tworzy dokument, który można łatwo udostępnić bliskim. Jest to szczególnie przydatne do tworzenia biografii osób, które nie były sławne i dlatego nie są opisane w Wikipedii.

AI Biographer™ jest dostępny na stronie MyHeritage na komputerach stacjonarnych i na urządzeniach mobilnych. W przyszłości zostanie dodany do aplikacji mobilnej MyHeritage.

Jak działa AI Biographer™?

AI Biographer™ wykorzystuje technologie dopasowywania MyHeritage do wybierania historycznych zapisków i profili drzewa genealogicznego, które odnoszą się do konkretnego przodka lub krewnego. Wykorzystuje również zautomatyzowaną technologię sztucznej inteligencji (AI) innych firm, obsługiwaną przez OpenAI. AI Biography™ może być tworzona w ramach drzewa genealogicznego na MyHeritage, a także z zapisków znalezionych za pomocą AI Record Finder™, naszej nowej ekscytującej wyszukiwarki rekordów historycznych opartej na czacie AI. Wszystkie informacje z odpowiednich rejestrów są następnie zbierane w artykuł, wzbogacony o zdjęcia i zeskanowane dokumenty, a w niektórych przypadkach o dodatkowe informacje z Internetu. Powstała w ten sposób biografia obejmuje najbliższą rodzinę danej osoby, opisuje główne wydarzenia z jej życia oraz zawiera bogaty kontekst historyczny i pochodzenie jej nazwiska. Każda biografia jest wyjątkowa. Możesz podzielić się nią z rodziną i przyjaciółmi, a także zachować dla potomności.

AI Biography™- po utworzeniu z drzewa genealogicznego jest dodawana do drzewa genealogicznego jako element multimedialny i oznaczona imieniem i nazwiskiem danej osoby. Podczas eksportowania drzewa genealogicznego w formacie GEDCOM, do biografii dodawane są odniesienia, dzięki czemu wzbogacone informacje biograficzne pozostają integralną częścią drzewa genealogicznego. Wkrótce dodamy opcję ponownego utworzenia biografii, gdy tylko pojawią się nowe informacje.

Przykład AI Biography™

Poniższa AI Biography™ opowiada historię życia Gisy Horowitz, babci ze strony ojca eksperta genealogicznego w firmie MyHeritage, Daniela Horowitza.

Jak korzystać z AI Biographer™?

Wygenerowanie AI Biography™ dla dowolnej osoby w Twoim drzewie genealogicznym jest bardzo proste. Zaloguj się na stronie MyHeritage i kliknij „Drzewo genealogiczne” w głównym menu, aby uzyskać dostęp do swojego drzewa genealogicznego.

Wyświetlanie drzewa genealogicznego (kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlanie drzewa genealogicznego (kliknij, aby powiększyć)

AI Biographer™ jest obecnie dostępny tylko z widoku rodowego Twojej rodziny. W nadchodzących tygodniach planujemy dodać AI Biographer™ do innych widoków na MyHeritage. Kliknij kartę przodka lub krewnego w drzewie genealogicznym, aby otworzyć lewy panel. W panelu kliknij „Stwórz AI Biography™” (zaznaczone poniżej na czerwono) i gotowe!

Dostęp do AI Biographer™

Dostęp do AI Biographer™ (kliknij, aby powiększyć)

Jeśli przycisk „Utwórz” jest wyłączony, może to wynikać z kilku powodów. Funkcja AI Biographer™ jest dostępna tylko dla osób, które już zmarły, w celu ochrony prywatności i dlatego jest wyłączona dla wszystkich żyjących osób w drzewie. Ponadto, jeśli dostępne informacje na temat danej osoby są niewystarczające, funkcja może nie mieć odpowiedniej ilości treści do wygenerowania AI Biography™. W takim przypadku możesz ręcznie dodać więcej faktów do profilu, aby zwiększyć ilość dostępnych informacji.

Po kliknięciu przycisku „Stwórz AI Biography™” pojawi się okno z pytaniem, jaki typ biografii chcesz utworzyć.

Wybór typu biografii

Wybór typu biografii (kliknij, aby powiększyć)

Dostępne są dwa typy biografii: Standardowa, która zawiera tylko informacje z profilu drzewa genealogicznego, lub rozszerzona, która zawiera wszystkie elementy biografii standardowej. Dodatkowo biografia rozszerzona jest wzbogacona o szczegóły z odpowiednich zapisków historycznych i drzew genealogicznych oraz dodatkowe informacje z Internetu. Zalecamy wybranie opcji rozszerzonej, aby stworzyć bogatszą, bardziej szczegółową biografię. Wybierz i kliknij „Stwórz AI Biography™”.

Generowanie AI Biography™ może zająć kilka minut. Otrzymasz ją w załączniku do wiadomości e-mail, w formacie PDF, gdy tylko będzie gotowa. Po zakończeniu procesu, przycisk „Stwórz AI Biography™” w panelu drzewa zmieni nazwę na „Wyświetl AI Biography™”. Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić biografię.

Wyświetl biografię AI

AI Biography™ jest gotowa — kliknij przycisk Wyświetl, aby ją zobaczyć (kliknij, aby powiększyć)

Możesz również pobrać plik PDF na swój komputer i udostępnić go swoim bliskim. AI Biographies™ są automatycznie zapisywane jako elementy multimedialne na Twojej stronie rodzinnej MyHeritage (gdzie są widoczne dla jej członków) i oznaczone tagami danej osoby. Są one również zapisywane w prywatnym albumie w sekcji „Moje zdjęcia”, który jest dostępny tylko dla Ciebie i członków Twojej rodziny.

AI Biography™ z bliska

Przyjrzyjmy się bliżej AI Biography™. Pierwsza część zawiera listę kluczowych wydarzeń z życia danej osoby i członków jej najbliższej rodziny: rodziców, rodzeństwa, małżonka(ów) i dzieci. Jeśli zdjęcie profilowe danej osoby pojawi się w drzewie genealogicznym, pojawi się ono również w górnej części biografii. Jeśli utworzyłeś biografię rozszerzoną, zdjęcia i fakty mogą pochodzić z innych źródeł na MyHeritage, takich jak pasujące drzewa genealogiczne i zapiski historyczne.

AI Biography™: kluczowe wydarzenia życiowe i członkowie najbliższej rodziny

AI Biography™: kluczowe wydarzenia życiowe i członkowie najbliższej rodziny (kliknij, aby powiększyć)

Następnie przedstawiona jest biografia danej osoby, napisana w formie narracji. Ta sekcja rzuca światło na życie danej osoby, w tym wykształcenie, zawód, służbę wojskową, jeśli taka miała miejsce, i ważne wydarzenia życiowe. Jeśli drzewo genealogiczne zawiera oznaczone zdjęcia danej osoby, niektóre z nich (do sześciu) mogą również pojawić się tutaj.

Biografia i zdjęcia

Biografia i zdjęcia (kliknij, aby powiększyć)

AI Biographer™ jest tak wyjątkową funkcją, dlatego że oprócz wybierania danych z drzewa genealogicznego i organizowania ich w spójną narrację, dodaje szerszy kontekst historyczny. Te informacje pomagają lepiej zrozumieć epokę i tło, w którym żyła dana osoba.

AI Biographies™ są wzbogacone o kontekst historyczny

AI Biographies™ są wzbogacone o kontekst historyczny (kliknij, aby powiększyć)

Biografie zazwyczaj zawierają informacje o pochodzeniu nazwiska danej osoby.

AI Biographies™ zawierają pochodzenie nazwisk

AI Biographies™ zawierają pochodzenie nazwisk (kliknij, aby powiększyć)

AI Biography™ może powstać przy użyciu różnych źródeł, które nie zawsze zgadzają się co do wszystkich faktów. Wszelkie niezgodności są wymienione w sekcji „Problemy ze spójnością”.

AI Biographies™ zwraca uwagę na niespójności między różnymi źródłami

AI Biographies™ zwraca uwagę na niespójności między różnymi źródłami (kliknij, aby powiększyć)

Wreszcie, każda AI Biography™ zawiera listę źródeł, które odsyłają do odpowiednich tekstów, dzięki czemu możesz zobaczyć, skąd pochodzą fakty genealogiczne, a także wyświetlić każdy zapis i profil drzewa (w tym nieprawidłowe informacje).

Źródła w AI Biographer™

Źródła w AI Biographer™ (kliknij, aby powiększyć)

MyHeritage wspiera odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji. Każda biografia stworzona dzięki AI Biography™ ma na końcu notatkę wskazującą, że została stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji i zawiera zarówno dane z MyHeritage, jak i treści wygenerowane przez OpenAI.

Tworzenie AI Biographies™ z AI Record Finder™

AI Biography™ można również utworzyć podczas przeglądania historycznych zapisków znalezionych za pomocą AI Record Finder™, nowej, ekscytującej wyszukiwarki historycznych zapisków MyHeritage opartej na czacie AI.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia AI Biography™ z AI Record Finder™, przeczytaj ten wpis na blogu.

Dostępność i języki

AI Biographer™ jest obecnie dostępny w przeglądarkach stacjonarnych i na urządzeniach mobilnych. Możliwość korzystania z tej funkcji w aplikacji mobilnej MyHeritage zostanie dodana wkrótce. Planujemy również dodanie przycisków AI Biographer™ do drzew genealogicznych.

W momencie premiery AI Biographer™ jest dostępny w języku angielskim. Jeśli korzystasz z MyHeritage w innym języku, nadal będziesz mógł tworzyć AI Biographies™ w języku angielskim. Tworzenie biografii w innych językach zostanie dodane w najbliższej przyszłości.

Edycja AI Biography™

Każda biografia za pomocą AI Biography™ jest tworzona automatycznie, więc nie można jej edytować ręcznie. Jednakże każda z nich jest plikiem PDF, więc chcesz coś zmienić, możesz użyć edytora PDF.

Aby ulepszyć AI Biography™, dodaj więcej faktów na temat danej osoby, korzystając z drzewa genealogicznego. Możesz dodać informacje o ich zawodzie, wykształceniu, imigracji, wyglądzie fizycznym itp. Wszystkie te informacje zostaną automatycznie uwzględnione podczas generowania biografii.

W niedalekiej przyszłości planujemy ulepszyć AI Biography™, aby uwzględniała również wszystkie informacje zawarte w notatkach. Pozwoli to w prosty sposób dodać wszelkie informacje, które chciałbyś zawrzeć w biografii, takie jak hobby danej osoby, cechy osobowości, anegdoty z życia itp. Informacje te zostaną uwzględnione przy generowaniu następnej biografii tej osoby.

Koszt

Jeśli posiadasz kompletny plan MyHeritage, możesz cieszyć się niemal nieograniczonym korzystaniem z AI Biographer™ (obecnie ustawiliśmy limit użyć na 100, aby zapobiec nadużyciom). Inni użytkownicy mogą wypróbować AI Biographer™ za darmo, w ograniczonym zakresie. Po przekroczeniu bezpłatnego limitu wymagana jest subskrypcja kompletna, aby utworzyć więcej biografii.

Więcej o naszych planach subskrypcji dowiesz się tutaj.

Podsumowanie

W MyHeritage kontynuujemy rozwój genealogii w nowych kierunkach. AI Biographer™ to przykład, jak wspieramy ludzi, aby mogli zachować i dzielić się historiami swoich przodków. AI Biographer™ rozwiązuje potrzebę szybkiego wygenerowania wysokiej jakości biografii dla dowolnej osoby w drzewie genealogicznym. Mamy nadzieję, że będziesz często korzystać z nowej funkcji!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • K

    Karolina

    8 lutego, 2024

    Kiedy będzie dostępne w języku polskim ? Bo jak na razie tylko w angielskim.