Wideo: Księga czasu oraz Oś czasu…

Wideo: Księga czasu oraz Oś czasu…

Genealogiczna Oś czasu pozwala wyświetlić całą historię rodzinną w jednym ciągu. Wpisujemy do drzewa zwykłe fakty – urodziny, małżeństwo oraz inne dane, a one zostaną automatycznie wyświetlone na osi. Na przykład jeśli masz zdjęcia, dokumenty czy pliki wideo możesz je przeglądać na osi czasu. Pamiętajmy, aby dodane dane były wcześniej oznakowane datą w następującym formacie np. 12 mar 2010 – będzie oznaczał 12.03.2010  oraz  miejscem – gdyż one też się wyświetlą na osi czasu. Jeśli masz filmik ze ślubu lub innej uroczystości będziesz mógł je również zobaczyć na osi. Oś czasu oferuje różne warstwy prezentacji można powiększyć i zobaczyć najistotniejsze wydarzenia w historii swojej rodziny w ciągu ostatniego wieku, lub można przejść, aby zobaczyć specyfiki tylko jednej konkretnej dekady. Funkcja ta została stworzona przez  start up – AllofMe, zespół ekspertów w systemach osi czasu i jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości zaprezentowania jej na MyHeritage.

(kliknij na obrazek, aby wyświetlić oś czasu Jana Pawła II)

Poniżej  prezentacja wideo funkcji osi czasu.

Księga czasu to  wirtualny album fotograficzny, który może być zbudowane przez któregokolwiek członka z Twojego drzewa. Wystarczy wybrać osobę z drzewa, której ma się tyczyć dana księga czasu. Prosimy pamiętać im więcej danych w drzewie tym księga dotycząca danej osoby i jej rodziny jest bogatsza w informacje i zdjęcia. Księgi rodziny są w formacie, który pozwala przerzucać strony w taki sposób jakby to była prawdziwa książka.

(kliknij na obrazek, aby wyświetlić księgę czasu Jana Pawła II)

Poniżej prezentacja wideo funkcji księgi czasu.



Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Piotrek

    30 kwietnia, 2010

    świetne funkcje!

  • Piotrek

    30 kwietnia, 2010

    dlaczego: 12 mar 2010 – będzie oznaczał 12.03.2020, nie powinno być że 12 mar 2010 oznacza 12 marca 2010. czemu aż 10 lat różnicy?

    • Justyna

      2 maja, 2010

      @Panie Piotrze, ma Pan rację chodzi o rok 2010 – już poprawiliśmy. Dziękuję.

      Serdecznie pozdrawiam.

  • Marek_Gawlik

    2 maja, 2010

    Ciekawa rzecz. Zwłaszcza to porównanie czyjejś linii życia z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Uważam jednak, że należałoby to dopracować, tak, aby na pierwsze miejsce były wysunięte fakty związane z miejscem zamieszkania danej osoby, albo też jakieś takie naprawdę ogólnoświatowego formatu, a nie żeby się to wszystko koncentrowało na Ameryce jak obecnie.
    Gdy porównywałem linię życia swego pradziadka z historią świata, to dowiedziałem się, że „najważniejszym” wydarzeniem roku 1867 było przejęcie Alaski przez USA oraz że Nebraska stała się kolejnym stanem Unii. O tym zaś, że w Austrii nastąpiła dualizacja (tzn. przemiana tego państwa w Austro-Węgry) nie ma ani słowa, a moi przodkowie żyli przecież w Galicji. Rzeczony pradziadek był samorządowcem (wójtem wioski). Zmiana ustroju w cesarstwie miała zatem na jego życie większy wpływ niż to się działo wtedy gdzieś tam za oceanem.

    • Justyna

      2 maja, 2010

      @ Panie Marku, jeśli chodzi o oś czasu nadal jest ona w fazie ulepszeń. Dziękujemy za sugestie – trafią one do osób odpowiedzialnych za produkt. Chodzi o to, że oś czasu została stworzona przez amerykańską firmę dla nas AllofMe – która zajmuje się przedstawianiem wydarzeń na osiach czasu.

      Serdecznie pozdrawiam.

  • Marek_Gawlik

    3 maja, 2010

    Tak właśnie się domyśliłem, że to produkt amerykański (i dlatego właśnie cechuje się niedoborem faktów spoza ameryki) zresztą wystarczy spojrzeć jak koszmarną polszczyzną są opisane fakty z życia danej osoby: „śmierć od Marek Babcia – Maria”. Nie zgłaszałem tego wcześniej, bo myślę, że jesteście na tyle inteligentni, że poprawienie tego na: „śmierć Marii, babci Marka” uważacie sami z siebie za rzecz oczywistą. Oczywiście rozumiem, że wymaga to czasu. Poczekam. Myślę, że pół roku na poprawienie języka starczy.

    • Justyna

      3 maja, 2010

      @ Panie Marku, jeśli chodzi o tłumaczenie na język polski – to już od samego początku jest usunięte tak zwane „of” od/z itd. po faktach jednakże nie jest jeszcze aktualizowane na stronie – jeśli chodzi o oś czasu. Problem jest w tym, że w języku polskim odmieniamy nawet imiona i nazwiska co utrudnia przejrzystość osi czasu, jak również odmiana co do płci co zapewne Pan zauważył. Imion nie możemy odmienić ani nazwisk – tego się nie da bo w Polsce jest tysiące końcówek dotyczące nazwisk oraz imion. Co możemy zrobić to np. Śmierć: np. Jan Nowak – nie możemy tego odmienić nie da się, gdyż to jest pobierane z drzewa automatycznie – a w drzewie ma Pan podstawową formę imion i nazwisk – nie da się tego edytować. Mam nadzieje, że Pan rozumie.

      Serdecznie pozdrawiam.

  • Marek_Gawlik

    4 maja, 2010

    Proszę się nie wydurniać i nie gadać głupot, że tych końcówek jest tysiące.
    W języku polskim mamy zaledwie 7 przypadków, 2 liczby (pojedynczą i mnogą) oraz 5 grup deklinacyjnych dla rodzaju męskiego, 6 dla żeńskiego i 6 dla nijakiego. Po wymnożeniu daje to maksymalnie zaledwie 70 możliwości dla rodzaju męskiego, 84 dla żeńskiego i 84 dla nijakiego. Razem 70+84+84=238.
    W rzeczywistości jest jest ich jednak mniej, bo się powtarzają.
    Dodatkowo sprawa jest prostsza, bo opisywanie wydarzeń na linii czasu nie wymaga używania wszystkich siedmiu przypadków, ale tylko 2 – dopełniacza i narzędnika. Narodziny (czyje?), śmierć (czyja), ślub (kogo z kim).
    Można też narodziny i śmierć opisać bez odmiany imienia i nazwiska używając sformułowań „rodzi się/przychodzi na świat (kto?)” oraz „umiera (kto?)”. Również i ślub można opisać stosując jedynie mianownik (czyli tą formę podstawową, która jest w drzewie): „pobierają się (kto?) i (kto?)”.

  • Marek_Gawlik

    4 maja, 2010

    To znaczy rozumiem tyle, że opracowanie stosownego algorytmu zajmie jakiś czas i musi potrwać.

  • Piotrek

    4 maja, 2010

    dlaczego obraża Pan Panią Justynę, ona chciała Panu opisac problem a pan na nią: „Proszę się nie wydurniać i nie gadać głupot, że tych końcówek jest tysiące.” Nie dało się tego ładniej napisać? Tak brzydko i jeszcze na kobietę!?

    • Justyna

      4 maja, 2010

      Spokojnie, dziękuje Panie Piotrze.

      @Panie Marku – czy zrozumie Pan to, że każde drzewo ma inne dane – imiona,nazwiska itp. my nie jesteśmy w stanie wprowadzić odmiany dla tylu polskich imion oraz nazwisk. Oś czasu nie jest stworzoną funkcją przez naszych techników tylko zewnętrzną firmę. Dane są pobierane z PANA DRZEWA nie ma Pan tam odmiany. Dane są napisane w formie podstawowej i w ten sposób jest dane imię i nazwisko pobierane z drzewa, czy tak ciężko Panu zrozumieć, że tego się nie da odmienić jeśli chodzi o ten przypadek? I proszę o spokojny ton. Przez tysiące chodziło – mi zupełnie w przenośni! Ponadto cytuję: Można też narodziny i śmierć opisać bez odmiany imienia i nazwiska używając sformułowań “rodzi się/przychodzi na świat (kto?)” oraz “umiera (kto?)”. Nie możemy tworzyć kluczy typu: rodzi się, przychodzi na świat? W Polsce nikt tak nie mówi jeśli chodzi o skrótowce, używa się tego w zdaniach. Ponadto fakty typu śmierć, małżeństwo, muszą być krótkie w osi czasu (chodzi o określenie) w końcu są dostosowane do wszystkich języków nie tylko do języka polskiego. Proszę zauważyć, że nasz portal jest nie tylko w języku polskim. Rozumiem, że Pan jest niezadowolony z tego obrotu sprawy, ale nie wszystkim może dogodzić. W końcu na pewno zdaje sobie Pan z tego sprawę.

      Serdecznie pozdrawiam.

  • Marek_Gawlik

    5 maja, 2010

    Powiedzmy, że zrozumiałem.
    Przepraszam też za ton mojej wypowiedzi, ale rzecz w tym, że po prostu wnerwia mnie powszechna anglizacja współczesnego świata.
    Odmiana przez przypadki nie jest wyłącznie polską specyfiką. Zjawisko to występuje też i w wielu innych językach.
    I właśnie dlatego, że ten portal jest międzynarodowy jego anglojęzyczni twórcy powinni to jakoś uwzględnić (a nie traktować siebie jak pępek świata) i umieścić w napisanym przez siebie programie jakąś wtyczkę, która przy ustawianiu danej wersji językowej wykrywała by w niej istnienie (bądź nieistnienie) algorytmu odmiany i się z nim łączyła.

    • Justyna

      5 maja, 2010

      @ Panie Marku, cieszę się, że Pan to zrozumiał. Rozumiem Pana, jednakże zawsze coś musi mieć punkt odniesienia – oś czasu nie jest produktem polskim. Nie znam żadnej firmy w Polsce, która zajmuje się podobną technologią . Nowe technologie muszą być wprowadzane i w tym wypadku polska technologia niestety nie znajduje się na początku. Niech Pan sam stwierdzi, gdyby nie firma amerykańska, która stworzyła tę funkcję nie było by jej u Nas na portalu. I to my adoptujemy ich produkty – za co powinniśmy być również wdzięczni – lepsze coś niż nic – a może akurat pojawią się interesujące zmiany w przyszłości. Kropka jeszcze nie została postawiona przy tej funkcji.

      Serdecznie pozdrawiam.

  • Marek_Gawlik

    5 maja, 2010

    Jeszcze raz przepraszam za swoją agresję.
    Co do Pani końcowego stwierdzenia, że może kiedyś w przyszłości, to o to właśnie chodziło mi od samego początku. W pierwszym poście napisałem: „Oczywiście rozumiem, że wymaga to czasu. Poczekam.” Błąd mój polegał jedynie na tym, że „zgrzeszyłem” zbytnim optymizmem szacując potrzebny czas na pół roku. Rozumiem teraz, że czekać będzie trzeba jednak dłużej np. kilka, albo kilkanaście lat (albo i dłużej).
    Mogę poczekać. Nie ma sprawy.
    Ponadto przyszedł mi do głowy jeszcze pewien pomysł. Otóż pisze Pani, że imiona i nazwiska są pobierane z profili drzewa, gdzie nie ma wpisanej odmiany. A gdyby tam dodać pola, gdzie użytkownicy by tą odmianę wpisywali? Były to pola niewyświetlane w drzewie tak jak np. rodzice chrzestni, albo zawód. Można by też jeszcze stworzyć dla paradygmatu odmiany oddzielną zakładkę, bo nazwiska u wielu osób w drzewie się powtarzają (to oczywiste – nazwisko jest cechą rodzinną), a i te same imiona bywają niekiedy przez różne osoby noszone, bo się nazywa np. syna po ojcu, albo wnuka po dziadku.
    Rozumiem jednak, że to MOŻE kiedyś w przyszłości.

  • Grażyna

    28 stycznia, 2019

    Gdzie znajdę opcję skorzystania z „OSI CZASU „, lub utworzenia wirtualnej KSIĘGI ?