AKTUALIZACJA: Narzędzie Census Helper™ od MyHeritage zostało znacząco zaktualizowane

AKTUALIZACJA: Narzędzie Census Helper™ od MyHeritage zostało znacząco zaktualizowane

Tuż przed opublikowaniem spisu ludności USA z 1950 r. w kwietniu 2022 r, wprowadziliśmy Census Helper™, narzędzie, które skanuje Twoje drzewo genealogiczne i tworzy listę krewnych, których z dużym prawdopodobieństwem można znaleźć w zapisach spisu powszechnego. W pierwszym wydaniu Census Helper™ obliczał listę członków rodziny, których można znaleźć w nowo opublikowanych zapisach spisu powszechnego z 1950 r. w Stanach Zjednoczonych, jak również we wszystkich dostępnych amerykańskich kolekcjach spisów powszechnych. Obecnie rozszerzyliśmy narzędzie Census Helper™ o zapisy spisów powszechnych z innych krajów, dzięki czemu mogą z niego korzystać również osoby posiadające korzenie poza USA – dodaliśmy również kilka przydatnych ulepszeń interfejsu, które omówimy poniżej.

Skorzystaj z naszego narzędzia Census Helper™ już teraz bezpłatnie

Census Helper™ jest potężnym, bezpłatnym narzędziem, które oferuje pomoc w badaniach spisów powszechnych i umożliwia skupienie się na badaniach. Opierając się na liście, którą tworzy narzędzie, dowiesz się, których członków rodziny szukać w zapisach spisu powszechnego.

Wielu genealogów było podekscytowanych możliwością rozpoczęcia swoich badań jeszcze przed publikacją Spisu Powszechnego z 1950 roku: na przykład Maureen Taylor, „Photo Detective”, która skomentowała narzędzie. „To bardzo przydatne!” – napisała. „Nie miałam czasu na zrobienie listy. Census Helper™ zrobił to w kilka sekund”.

Dzięki obecnej aktualizacji aplikacja Census Helper™ obsługuje obecnie spisy powszechne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii i Walii, Szkocji, Irlandii, Francji, Danii i Norwegii.

Na przykład, jeśli jesteś użytkownikiem MyHeritage z duńskimi korzeniami, będziesz mógł skorzystać z Census Helper™, aby odnaleźć wszystkie informacje o Twoich krewnych, którzy prawdopodobnie pojawili się w spisie ludności Danii 1940 – unikalny zbiór wyłącznie dla MyHeritage, który nie jest dostępny na innych komercyjnych stronach internetowych. Będziesz również mógł zobaczyć, które osoby z Twojego drzewa genealogicznego mogą pojawić się w innych ogólnokrajowych kolekcjach spisów powszechnych, a następnie znaleźć ich rekordy i zapisać je w Twoim drzewie.

Dodaliśmy także pewne funkcje sortowania i filtrowania, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z tego pomocnego narzędzia.

Jeśli jeszcze nie korzystałeś z Census Helper™, wejdź na zakładkę Census Helper™ na swojej witrynie rodzinnej pod zakładką „Badania” w nawigacji. Jeśli nie posiadasz jeszcze drzewa genealogicznego na MyHeritage, teraz to doskonały moment, aby zarejestrować się i przenieść swoje drzewa (poprzez import GEDCOM) i skorzystać z tego użytecznego narzędzia, które pozwoli zaoszczędzić czas i nada kierunek Twoim badaniom

Co zostało zaktualizowane?

Międzynarodowe rejestry spisów powszechnych

Do Census Helper™ dodaliśmy większość rekordów spisów powszechnych obecnie dostępnych na MyHeritage. Obejmuje to Stany Zjednoczone, Anglię i Walię, Kanadę, Irlandię, Szkocję, Danię, Norwegię i Francję. Mniejsze kolekcje rekordów spisowych, na przykład te, które są ograniczone do konkretnego regionu, nie są uwzględnione w Census Helper™.

Domyślnie, po wejściu do aplikacji Census Helper™, będzie ona zostanie wyświetlona najnowsza kolekcja spisów powszechnych dostępna dla kraju, w którym znajduje się użytkownik, o ile jest dostępna.

Aby wybrać inny spis ludności, użyj wyszukiwarki spisów ludności.

Przewiń listę, aby wyświetlić wszystkie dostępne kolekcje rekordów spisowych, lub wpisz nazwę poszukiwanej kolekcji w polu wyszukiwania.

Logika narzędzia i dodatkowe wskazówki wykorzystywane przez Census Helper™

Podczas obliczania listy wyników dla Census Helper™ dla krajów europejskich stosujemy nieco inną logikę niż w przypadku spisów powszechnych w Stanach Zjednoczonych.

Obliczając prawdopodobieństwo znalezienia osób w amerykańskim spisie powszechnym, uważamy, że wystarczy wiedzieć, że dana osoba mieszkała w Stanach Zjednoczonych w danym czasie, przed lub po wydaniu spisu. Wynika to z faktu, że mało prawdopodobne było, aby ludzie opuszczali Stany Zjednoczone po zamieszkaniu w nich – choć jest całkiem możliwe, że nadal się przemieszczali. Tę samą logikę stosujemy przy określaniu, czy daną osobę można znaleźć w spisach powszechnych w Kanadzie, Anglii lub Walii.

W innych krajach europejskich, zwłaszcza w okresach przewrotów politycznych i wojen, liczba ludności była znacznie mniej stabilna. Oznacza to, że prawdopodobieństwo, iż osoba przebywająca w danym kraju przed spisem powszechnym, będzie tam nadal przebywać w czasie spisu, nie było tak duże. Na przykład, jeśli mamy dowody na to, że dana osoba mieszkała w Danii w 1920 r., niekoniecznie możemy założyć, że zostanie ona uwzględniona w spisie powszechnym w 1940 r., ponieważ wiele osób wyemigrowało z Danii w tych latach. Jeżeli natomiast mamy dowód na to, że dana osoba przebywała w Danii po przeprowadzeniu spisu, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że była tam w momencie przeprowadzania spisu, a zatem zostanie uwzględniona na liście Census Helper™ dla tego spisu.

Aby określić, czy dana osoba mogła być uwzględniona w danym spisie powszechnym w USA, początkowa wersja Census Helper™, badała dowody na to, że ta osoba przebywała w Stanach Zjednoczonych w tym czasie poprzez analizę informacji o miejscu wprowadzonych dla zdarzeń życiowych w drzewie genealogicznym. Badała ona również Record Matches, które dana osoba posiada w stosunku do innych kolekcji w USA, takich jak inne kolekcje spisów powszechnych w USA na MyHeritage lub Social Security Death Index. Dodaliśmy teraz również informacje, z którego stanu USA pochodzi rekord, aby ułatwić Ci wyszukiwanie osoby w Spisie Powszechnym USA.

Wraz z tą aktualizacją dodaliśmy możliwość określenia miejsca zamieszkania w USA w czasie spisu powszechnego w oparciu o dalsze dowody potwierdzające Record Matches z Indeksu Rekordów Publicznych USA i Katalogów Miejskich USA na MyHeritage. Ta nowa możliwość może rozszerzyć Twoją listę o dodatkowe osoby, których wcześniej tam nie było.

W tym przykładzie widać, że Betty została dodana do listy osób, które mogą zostać potencjalnie znalezione w konkretnym Spisie Powszechnym USA na podstawie faktu, że znaleziono dla niej pasujący rekord w Katalogach Miejskich USA:

Zmiany w interfejsie użytkownika

Dodano także inne funkcje umożliwiające łatwe przeglądanie listy osób, które mogą znajdować się w określonych zbiorach spisów powszechnych.

Filtry umożliwiają filtrowanie wyników według pierwszej litery nazwisk po zawarciu związku małżeńskiego lub nazwisk panieńskich.

Filtrowanie według nazwisk zaczynających się na literę „S”

Filtrowanie według nazwisk zaczynających się na literę „S”

Opcja sortowania oferuje możliwość sortowania według daty dodania do drzewa genealogicznego (poprzednia domyślna opcja sortowania), pokrewieństwa z daną osobą, jej wieku w roku, w którym przeprowadzono spis, lub według nazwiska (nazwiska panieńskiego w przypadku kobiet).

Sortowanie wyników w narzędziu Census Helper™.

Sortowanie wyników w narzędziu Census Helper™.

Aby znaleźć w wynikach wyszukiwania konkretną osobę, użyj paska wyszukiwania po prawej stronie. Wpisz pierwszą literę imienia, drugiego imienia lub nazwiska i naciśnij Enter, aby rozpocząć wyszukiwanie.

Dodaliśmy także możliwość usunięcia danej osoby z listy. Jest to bardzo pomocne w utrzymaniu uporządkowanego przepływu pracy. Jeśli systematycznie przeglądasz listę osób, które mogą znajdować się w danym spisie, możesz usunąć te, które ustaliłeś, że nie znajdują się w spisie, i skoncentrować się na aktualnej liście.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na trzy kropki obok nazwy, aby usunąć ją z listy.

Podsumowanie

Narzędzie Census Helper™ jest użytecznym narzędziem, które pomaga genealogom zaoszczędzić czas podczas poszukiwania swoich przodków w rejestrach spisowych – teraz już nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Ulepszyliśmy raporty, które generuje i sprawiliśmy, że jest łatwiejszy w użyciu. Nadal oferujemy go całkowicie bezpłatnie zarówno użytkownikom MyHeritage, jak i osobom nie będącym użytkownikami, i serdecznie zapraszamy do wypróbowania go i zobaczenia, jakie nowe informacje odkryjesz o swojej rodzinie w rekordach spisów powszechnych z całego świata!