MyHeritage i Centralne Archiwum Historii Narodu Żydowskiego publikują ekskluzywną kolekcję żydowskich zapisów z Wiednia

MyHeritage i Centralne Archiwum Historii Narodu Żydowskiego publikują ekskluzywną kolekcję żydowskich zapisów z Wiednia

Z przyjemnością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z Centralnym Archiwum Historii Narodu Żydowskiego, w celu opublikowania ekskluzywnej kolekcji zdigitalizowanych, żydowskich wniosków emigracyjnych z międzywojennego Wiednia. Kolekcja, która zawiera 228 250 rekordów, zawiera również zeskanowane obrazy oryginalnych dokumentów. Te cenne zapisy zapewniają niezwykły wgląd w życie kwitnącej społeczności żydowskiej Wiednia, Austrii, w tym kluczowym okresie w historii świata, od 1938 do 1939 roku.

Przeszukaj Austria, Wiedeń, wnioski o emigrację żydowską, 1938-1939

W kwitnącej społeczności żydowskiej międzywojennego Wiednia mieszkało około 200 000 Żydów. „Anschluss” czyli aneksja Austrii do nazistowskich Niemiec w marcu 1938 roku położyła gwałtowny kres dobrobytowi społeczności. W maju 1938 r. mieszkający w Austrii Żydzi zgłosili się do wydziału emigracyjnego „Israelitische Kultusgemeinde” (wiedeńskiej organizacji gmin żydowskich), by opuścić kraj i uciec przed nazistowskimi prześladowaniami.

Każda głowa gospodarstwa domowego musiała wypełnić szczegółowy kwestionariusz, zawierający następujące informacje: nazwisko wnioskodawcy, adres, datę urodzenia, miejsce urodzenia, stan cywilny, narodowość, status pobytu w Wiedniu oraz czy i jak długo wnioskodawca przebywał w innym miejscu, informacje o zawodzie i ostatnio zajmowanym stanowisku zawodowym, ewentualne nowo wyuczone zawody, znajomość języka, sytuację ekonomiczną i miesięczne dochody oraz dodatkowe wyczerpujące informacje związane z emigracją.

Dane związane z emigracją obejmują informacje o możliwości uzyskania przez wnioskodawcę niezbędnych dokumentów do emigracji; celu emigracji; osobistych planach za granicą; środkach finansowych na emigrację; krewnych i znajomych za granicą, zwłaszcza w kraju docelowym (w tym nazwisko, adres i stopień pokrewieństwa); referencje; oraz informacje o paszporcie. Oprócz informacji o wnioskodawcy, kwestionariusze zawierają informacje o wszelkich osobach pozostających na jego utrzymaniu, w tym o stopniu pokrewieństwa, nazwisku, miejscu urodzenia, dacie urodzenia i zawodzie. W niektórych przypadkach kwestionariusze zawierają również informacje o rodzicach wnioskodawcy.

Te „arkusze emigracyjne” tworzą jeden z najbardziej informacyjnych zbiorów dotyczących austriackich Żydów z lat 1938-39. Formularze są często uzupełniane dodatkowymi dokumentami, takimi jak listy, zaświadczenia, dokumenty urzędowe i korespondencja, a także pieczątki i odręczne notatki, które zostały dodane w ramach opracowywania akt.

Niestety, informacje zawarte w tych formularzach zostały później wykorzystane przez nazistów do pomocy w systematycznym wypędzaniu Żydów z Austrii.

Dokumenty emigracyjne są częścią obszernego archiwum gminnego wiedeńskiej gminy żydowskiej, które stanowi część zbiorów Centralnego Archiwum Historii Narodu Żydowskiego (CAHJP – „Central Archives for the History of the Jewish People”) w Jerozolimie.

Przykład

Kolekcja zawiera arkusze emigracyjne żołnierza Menachema Baumgartena, który uciekł z Wiednia i po wyemigrowaniu do Palestyny zaciągnął się do walki u boku Brytyjczyków wraz ze 138 swoimi żydowskimi towarzyszami. Baumgartenowi udało się uciec z Wiednia, ale później spotkał go straszny los.

Baumgarten stacjonował na statku S.S. Erinpura, który przewoził ponad tysiąc żołnierzy i członków załogi. Niemieckie bombowce dostrzegły i zaatakowały statek, zabijając 664 żołnierzy, w tym 139 żołnierzy z Palestyny, którzy zaciągnęli się do armii brytyjskiej.

W tym kwestionariuszu emigracyjnym podano datę urodzenia Baumgartena: 3 grudnia 1923 roku.

Emigration Questionnaire of Menachem Baumgarten

Kwestionariusz Emigracyjny Menachema Baumgartena

Na drugiej stronie znajdują się informacje o członkach rodziny Menachema: jego matce Irmie, bracie Josefie i siostrze Edith.

Emigration Questionnaire of Menachem Baumgarten

Kwestionariusz Emigracyjny Menachema Baumgartena

Na ostatniej stronie znajduje się następujący odręczny tekst w języku niemieckim:

„Uwaga ostatnie informacje!

Menachem (Leopold) Baumgarten, Żyd, według swoich przekonań. Całkowicie bez środków do życia, zgłosił się do urzędu opieki społecznej w miejscu zamieszkania, jego ojciec nie żyje.

Wnioskodawca podróżuje z Youth Aliyah do Palestyny w dniu 15.8.1939 r.

W związku z wyjazdem nie stać go na pokrycie kosztów podróży, dlatego kieruje wydatki związane z umową (imigracyjną) do Urzędu Palestyńskiego (RM 166,35 + £ 1,14).

(RM – waluta niemiecka, £ – funt szterling)

Wnioskodawca zostaje skierowany do ostatecznego rozpatrzenia.

25.7.1939”

Emigration document of Menachem Baumgarten

Dokument emigracyjny Menachema Baumgartena

Podsumowanie

Po ponad 80 latach od powstania, ten historycznie ważny zbiór danych emigracyjnych jest teraz po raz pierwszy dostępny online, dając naszemu pokoleniu szczegółowy wgląd w społeczność żydowską w Wiedniu tuż przed II wojną światową.

Wyszukiwanie tej kolekcji na MyHeritage jest bezpłatne. Aby wyświetlić jej rekordy lub zapisać rekordy do swojego drzewa genealogicznego, będziesz potrzebował planu na Dane lub kompletny plan.

Jeśli posiadasz drzewo genealogiczne na MyHeritage, nasza technologia Record Matching powiadomi Cię automatycznie, jeśli rekordy z tych kolekcji będą pasować do Twoich krewnych. Następnie będziesz mógł przejrzeć rekord i zdecydować, czy chcesz dodać nową informację do swojego drzewa genealogicznego.

Mamy nadzieję, że ta kolekcja będzie wartościowa dla badań historii rodziny naszych użytkowników.