MyHeritage publikuje ekskluzywną Ogromną Kolekcję Izraelskich Rekordów Imigracyjnych

MyHeritage publikuje ekskluzywną Ogromną Kolekcję Izraelskich Rekordów Imigracyjnych

Jesteśmy zachwyceni, aby ogłosić sensacyjnie dobrą wiadomość: MyHeritage właśnie opublikował ogromną nową kolekcję obejmującą imigrację do Izraela od 1919 roku, z 1,7 mln rekordów! A najlepszą wiadomością jest to, że zrobiliśmy to całkowicie BEZPŁATNIE! Ta kolekcja jest izraelskim odpowiednikiem słynnej bazy danych imigracyjnych „Ellis Island” dla Stanów Zjednoczonych. Jest to prawdopodobnie największa nowość w izraelskiej genealogii w ostatniej dekadzie! Przez okres ponad roku, MyHeritage żmudnie indeksował tysiące obrazów z domeny publicznej udostępnionych przez Izraelskie Archiwa Państwowe, które zawierają wszystkie ocalałe zapisy wszystkich tych, którzy wyemigrowali do Izraela statkami i samolotami z całego świata począwszy od 1919 roku. MyHeritage jest pierwszą organizacją, która stworzyła indeks do wyszukiwania dla tej cennej kolekcji i powiązała go z zeskanowanymi obrazami. Kolekcja jest dostępna dla wszystkich do wyszukiwania i przeglądania za DARMO, nawet bez konieczności rejestracji, co sprawia, że informacje są bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej dla każdego, kto bada swoje żydowskie korzenie w Izraelu. Prawie każdy genealog w Izraelu spodziewa się znaleźć bezpośrednich przodków i innych krewnych w tej cennej kolekcji i poznać po raz pierwszy dokładne okoliczności ich przybycia do Izraela.

Przeszukaj bezpłatnie Izrael, Listy imigracyjne

Zapisy w tej kolekcji zawierają nazwisko imigranta i nazwiska krewnych, którzy wyemigrowali z nimi, kraj pochodzenia, nazwę statku, na którym przybyli, datę przybycia, nazwiska rodziców, nazwiska krewnych, którzy oczekują ich w Izraelu, oraz miasto docelowe w Izraelu.

Po zakończeniu I wojny światowej, Brytyjczycy okupowali Palestynę od 1919 roku do momentu ogłoszenia przez Izrael państwowości w 1948 roku. W tym okresie miały miejsce cztery fale imigracji, czyli po hebrajsku aliyot. Było wiele powodów, dla których ludzie tworzyli aliję: niektórzy uciekali przed antysemityzmem, inni wyjeżdżali z powodów politycznych lub religijnych, wielu szukało nowej nadziei i nowego życia po wojnach światowych.

Historycy zdefiniowali kilka fal aliji pomiędzy 1882 r. a początkiem II wojny światowej. Niniejsza kolekcja rozpoczyna się od okresu trzeciej aliji. Pierwsze dwie fale miały miejsce w latach 1882-1918 pod panowaniem osmańskim i nie zostały uwzględnione w tej kolekcji. 

Trzecia alija miała miejsce w latach 1919-1923 i składała się głównie ze wschodnioeuropejskich imigrantów żydowskich zwanych halucami, czyli pionierami, którzy opuścili Europę po I wojnie światowej, by stworzyć dla siebie nową przyszłość. 

Imigranci, którzy przybyli podczas Czwartej Aliji, w latach 1924-1929, byli w większości Żydami, którzy przybyli w wyniku wzrostu antysemityzmu w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Większość pochodziła z krajów Europy Wschodniej, takich jak Polska, Związek Radziecki, Rumunia i Litwa, ale byli też Żydzi z Jemenu i Iraku.

Piąta alija, trwająca od 1929 do 1939 roku, przyniosła napływ 250 000 imigrantów, co było największą falą jak dotąd. Większość uciekała z Polski, Niemiec, Austrii, Czechosłowacji i Grecji w odpowiedzi na rosnący antysemityzm i powstanie nazizmu. Byli też żydowscy imigranci z Turcji, Iranu i Jemenu.

Od 1933 do 1948 roku Brytyjczycy egzekwowali kwoty imigracyjne, ograniczając liczbę Żydów, którzy mogliby przenieść się do Palestyny. Wielu Żydów znalazło sposoby, by dostać się do Palestyny nielegalnie. Kolekcja nie zawiera list nielegalnych imigrantów, ale jest kilka list dzieci, które przybyły w ramach imigracji młodzieżowej w tym okresie.

Kolekcja została stworzona z zeskanowanych ksiąg przechowywanych przez Archiwum Państwowe Izraela, zawierających listy imigrantów (większość w języku hebrajskim), ułożone w porządku chronologicznym według dat przybycia statków lub samolotów do Palestyny lub Państwa Izrael. Rejestry te były wcześniej wykorzystywane przez sekcję poszukiwania krewnych Agencji Żydowskiej. Rejestry obejmują również przyjazdy turystów do Izraela, lub powroty mieszkańców Izraela z podróży zagranicznej. Wyszczególnione są również przyjazdy piesze, czyli takie, które napłynęły przez przejścia graniczne na północy lub południu.

Elastyczne wyszukiwanie

Chociaż większość danych w tej kolekcji jest w języku hebrajskim, potężna Globalna Technologia Tłumaczenia Nazwisk MyHeritage pozwala na przeszukiwanie kolekcji w języku angielskim i innych językach! Nazwiska w znalezionych rekordach będą transliterowane z powrotem na Twój język.

Ta kolekcja poszerza szerokie zasoby MyHeritage dla genealogii żydowskiej. MyHeritage jest domem dla największej na świecie kolekcji żydowskich drzew genealogicznych i jest jedyną dużą komercyjną firmą genealogiczną, która wspiera język hebrajski.

Przykłady

W kolekcji znajduje się zapis Brachy Fuld, żydowskiej bojowniczki ruchu oporu, która zginęła w wieku 18 lat, próbując pomóc żydowskim uchodźcom z Holokaustu dostać się do Palestyny. Była pierwszym żydowskim żołnierzem płci żeńskiej zabitym podczas konfliktu przedpaństwowego z Brytyjczykami, a w Tel Awiwie nazwano jej imieniem ulicę.

Dzięki MyHeritage’s Global Name Translation Technology™, wyszukiwanie jej oryginalnego nazwiska Barbara Fuld w języku angielskim przynosi prawidłowy zapis w języku hebrajskim wraz z transliteracją hebrajskiego nazwiska na język angielski.

Bracha miała zaledwie 13 lat, gdy przybyła do Palestyny z Niemiec. Zapis zawiera datę i miejsce jej przybycia: 21 marca 1939 roku w Haifie. Zawiera również nazwę statku: SS Champollion.

Akta imigracyjne Barbary (Brachy) Fuld

Akta imigracyjne Barbary (Brachy) Fuld

W tej kolekcji znajduje się również zapis Judith Deutsch-Haspel, znanej austriackiej pływaczki, która po pobiciu rekordu w pływaniu na średnim i długim dystansie w 1935 roku została nazwana przez Austriacki Urząd Sportu „Wybitną Austriacką Sportsmenką roku 1935”. Choć wybrana do reprezentowania Niemiec w Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku, odmówiła, stwierdzając: „Odmawiam udziału w konkursie dla kraju, który tak haniebnie prześladuje mój naród”. Wkrótce potem Judith wyemigrowała do Palestyny, gdzie została mistrzynią narodową Izraela. Zapis zawiera jej wiek w momencie emigracji, 20 lat; datę przybycia, 5 września 1938 roku; miejsce przybycia, Haifa; i statek, na którym przybyła, Jerozolima.

Zapis imigracyjny Judith Deutsch-Haspel

Zapis imigracyjny Judith Deutsch-Haspel

Obraz zawiera dodatkowe szczegóły. Judith wyemigrowała z ojcem, Theodorem, który miał 57 lat; matką, Rachel, która miała 49 lat; i siostrą, Johaną, która miała 17 lat.

Podsumowanie

Z przyjemnością publikujemy tę cenną kolekcję imigracji izraelskiej obejmującą prawie 60 lat imigracji do Palestyny i Izraela. Każdy, kto szuka informacji o swoich żydowskich korzeniach, prawdopodobnie znajdzie w tej kolekcji rodzinny skarb. Uczyniliśmy tę kolekcję całkowicie darmową jako dar dla społeczności.

Przeszukaj Izrael, Listy Imigracyjne za darmo

Jeśli posiadasz drzewo genealogiczne na MyHeritage, nasza technologia Record Matching powiadomi Cię automatycznie, jeśli rekordy z tej kolekcji pasują do Twoich krewnych. Będziesz mógł wtedy przejrzeć rekord i zdecydować, czy chcesz dodać nową informację do swojego drzewa genealogicznego. Record Matches z tą kolekcją są również darmowe.

Życzymy powodzenia w odkryciach!