Najstarszy człowiek w Europie

Najstarszy człowiek w Europie

Komentarze2

Obecnie najstarszą żyjącą osobą w Europie jest kobieta, Dina Manfredini, pochodząca z Włoch. Dina ma 115 lat i na chwilę obecną mieszka w USA. Tytuł najstarszego człowieka jak i kobiety z Europy przypadł jej po śmierci Marie-Thérèse Bardet z Francji, która zmarła 8 czerwca br. w wieku 114 lat!

Dina Manfredini, foto: explow.com

Dina urodziła się we Włoszech w małym centrum Pievepelago w regionie Emilia-Romagna, przeniosła się do Des Moines, Iowa w 1920 roku z mężem Riccardo Manfredini. Urodziła czworo dzieci, trzech z nich nadal żywe. Pracowała w fabryce amunicji podczas II wojny światowej i sprzątała domy aż do uzyskania wieku 90 lat, chociaż kłamała na temat swojego wieku tak, żeby ludzie nie myśleli, że była za stara do pracy. Jej mąż zmarł w 1965 roku. Po jego śmierci Dina mieszkała sama, dopóki nie przeniosła się do domu spokojnej starości w wieku 110 lat. Manfredini doczekała się 7 wnuków, 7 prawnuków i 12 pra-prawnuków. W wieku 115, jest w dobrym zdrowiu – chociaż ma słaby słuch.
Co ciekawe okazuje się, że najstarszym żyjącym mężczyzną w Europie jest Polak, Pan Józef Kowalski, o którym Wam już wspominaliśmy. Jest on również najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce i ostatnim żyjącym weteranem wojny polsko-bolszewickiej. Jednakże jego wiek nie został zweryfikowany przez Gerontology Research Group.

Urodził się 2 lutego 1900 we wsi Wicyń (obecnie Smerekivka, Ukraina) jako syn Wawrzyńca i Heleny Kowalskich. W latach 20. XX wieku ukończył szkołę oficerską. Józef Kowalski brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy to służył w 22 Pułku Ułanów. W okresie 20-lecia międzywojennego prowadził gospodarstwo rolne. II wojnę światową spędził w niemieckim obozie pracy, skąd udało mu się uciec z współwięźniem. Po jej zakończeniu osiedlił się w Przemysławiu pod Krzeszycami. Tam pochował swoich najbliższych. Do 1993 roku prowadził gospodarstwo rolne. Gdy stan jego zdrowia się pogorszył, przekazał ziemię Skarbowi Państwa i 9 grudnia 1994 roku zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

W dniu swoich 110. urodzin został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

23 lutego 2012 Józef Kowalski został awansowany do stopnia kapitana wojska polskiego przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.

A czy wiecie kto w waszych rodzinach dożył lub nadal żyje i doczekał się tego tytułu w Waszej rodzinie? Czekamy na wasze komentarze!

„Bądź aktywny, nie jedz za dużo i bądź dobry dla innych ludzi – Jeżeli będziesz zdrowy, wszystko będzie możliwe.”

Walter Breuning
(Amerykanin, znany z długowieczności, zmarł w wieku 113 lat)

Gratulujemy wszystkim superstulatkom długowieczności!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • alfred


    Czerwiec 20, 2012

    Pogratulować.