Yaniv Erlich z MaHeritage o przyszłości DNA i genealogii w TEDMED

Komentarze

Główny oficer naukowy (ang. Chief Science Officer), Dr. Yaniv Erlich, w ostatnim czasie wygłosił prezentację w słynnej serii TEDMED, globalnej społeczności, która ma na celu dzielenie się inspirującymi pomysłami, które zmieniły lub mają na celu lub mogą przyczynić się do zmiany oblicza świata i historii; w tej serii naukowcy dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie zdrowia i medycyny.

W swoim przemówieniu Yaniv opowiedział o ogromnym potencjale badań biomedycznych i swoich spostrzeżeniach w tym temacie z zakresu genealogii.

Tutaj znajdziesz przemówienie Yaniv’a w TEDMED:

Nieco o historii rodzinnej

Yaniv rozpoczyna swoją rozmowę TEDMED od wspomnienia o “Wujku Bernie”, archetypowym genealogu rodzinnym, który stara się pozyskać jak najwięcej informacji o historii swojej rodziny, w celu ich przechowania dla przyszłych pokoleń. Yaniv polubił genealogię już jako dziecko. Jak wielu izraelskich nastolatków, w siódmej klasie wykonał projekt genealogiczny swojej rodziny. Jego fascynacja genealogią zaczęła wzrastać do tego stopnia, że poprosił matkę, by kilkakrotnie zabrała go do Muzeum Ludności Żydowskiej w Beit Hatfutsot, które posiadało jedno z jedynych dostępnych wówczas źródeł informacji genealogicznych. Jedną z rzeczy, na które zwrócił uwagę już jako nastolatek, było niesamowite powiązanie genealogii z historią. Obecnie genealogią rodziny zajmuje się jego ciocia.

Kiedy jego Ojciec zmarł 2 lata temu, Yaniv na chwilę powrócił do informacji genealogicznych swojej rodziny. Stwierdził, że proces ten okazał się dla niego formą terapii i uzdrowienia: “W jakimś stopniu czułem, że śledzenie informacji na temat moich przodków zbliża mnie do mojego Ojca i do mojego dzieciństwa, i ponowne “spojrzenie” na cykle życiowe moich krewnych dało mi trochę spokoju i komfortu, że smutek, którego doświadczam, jest po prostu częścią niekończących się strumieni pokoleń”.

Drzewo genealogiczne Świata

Podczas studiów doktoranckich, Yaniv został zaproszony do współtworzenia Geni.com. Z czasem wzrastało jego zainteresowanie genetyką ludzką, i strona internetowa zaintrygowała go. Kiedy rozpoczął dokumentację swojego drzewa rodzinnego na Geni.com, zaskoczył go fakt, iż wiele informacji o historii jego rodziny można było już tam znaleźć. To doprowadziło go do danej konkluzji – drzewa genealogiczne są bardzo cenne dla genetyki ludzkiej. Jednakże, dużych rozmiarów drzewa rodzinne są trudne do kolekcji.

Kilka miesięcy później Yaniv założył własną niezależną grupę badawczą w Whitehead Institute of MIT. Jednym z jego laboratoryjnych projektów było zebranie danych na Geni.com. Po uzyskaniu zgody, Yaniv otrzymał instrukcję, jak pozyskiwać dane, z konsekwencją 86 milionów profili publicznych znalezionych na Geni.com. Z czasem projekt urósł w rozmiarach, obejmując w przybliżeniu 8 lat od momentu rozpoczęcia do publikacji efektów.

Klucz do dłuższego życia

Jednym z podmiotów badawczych Yanika był związek między genetyką, a dłuższym życiem. Czynniki, które wpływają na długość naszego życia są zapewne ciekawostką dla nas, jako dla jednostki, jak w zakresie społeczeństwa. Zanim jednak te badania zostały rozpoczęte, wiedza na temat genetyki była bardzo mała. Yaniv wspomniał, że niektóre badania sugerują, że 25% wariancji długowieczności można przypisać różnicom genetycznym, ale twierdzenie to nigdy nie zostało poparte badaniami.

Korzystając z danych Geni.com, Yaniv i jego zespół badali odczyt długości życia milionów par krewnych. Ich analiza wykazała, że długowieczność jest znacznie mniej dziedziczna niż wcześniej sądzono: tylko ~15% wariancji w populacji można przypisać różnicom genetycznym.

Ponadto ich wyniki sugerują rozwiązanie toczącej się debaty w dziedzinie genetyki człowieka na temat wpływu zmian genetycznych na długowieczność. Badanie wykazało, że wartość każdego genetycznego wariantu jest kwestią niezależną od innych wariantów. Jak twierdzi Yaniv, jest to świetna wiadomość dla medycyny precyzyjnej, gdyż każdy z wariantów działając niezależnie, oznacza iż znacznie łatwiej będzie pracować nad tymi wariantami w przyszłości.

Wzroce migracji

Kolejnym interesującym faktem wywodzącym się z badań Yaniv’a jest to, iż rodziny z różnych pokoleń w dalszym ciągu decydują się na zamieszkaniu w bliskich od siebie lokalizacjach. Odkrył, że większość naszych trzecich kuzynów jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów, a większość z nas znajdzie małżonka około 100 km od miejsca urodzenia.

Przyszłość badań genealogicznych

Według Yaniv’a, DNA zdecydowanie jest przyszłością genealogii. Podkreśla on trwającą rewolucję w tej dziedzinie. Testy DNA umożliwiają genealogom znalezienie informacji o krewnych aniżeli tych w zapisach genealogicznych i mogą być wykorzystywane, jako narzędzie do walidacji tych zapisów. Ponadto, DNA pomaga rozwiązywać przypadki brakujących zapisów, a więc osób adoptowanych, osób, które przeżyły Holokaust, a nawet handlu dziećmi.

Dzięki rewolucji genomiki, testy DNA, takie jak test DNA MyHeritage, są teraz bardzo przystępne cenowo, demokratyzując dostęp rosnących segmentów populacji. Niedawny artykuł Technology Review szacuje, że ponad 26 milionów ludzi wzięło udział w takich testach, a absorpcja wykazuje wykładniczy wzrost. Tak więc niektórzy szacują, że w ciągu dekady większość ludzi w społeczeństwach zachodnich będzie miała dostęp do swoich informacji DNA. Oznacza to, że być może będziemy w stanie zbudować globalne drzewo genealogiczne w oparciu o zapałki DNA, a także informacje genealogiczne i historie rodzinne.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony