W genealogicznej biblioteczce (5)

W genealogicznej biblioteczce (5)

W środę przedstawialiśmy na naszym Blogu wywiad z Panią Małgorzatą Nowaczyk, natomiast  kilka miesięcy temu wspominaliśmy Wam o książce jej autorstwa, a mianowicie Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego. Dzisiaj chcemy wspomnieć o kolejnej książce napisanej przez Panią Małgorzatę, wartej polecenia – którą jest Rodzinne drzewo zdrowia. Genetyka dla każdego.

Szczegóły książki:

Autor: Małgorzata Nowaczyk
Rodzinne drzewo zdrowia. Genetyka dla każdego

Wydawca: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007


Oprawa: twarda
Format: 165 x 240 mm
Liczba stron: 320

O czym jest książka? Jakie tematy porusza?

Nie raz w rodzinach występowały przypadki różnych chorób, nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest wiedzieć, jakie choroby, czy inne dolegliwości pojawiały się w naszych rodzinach…Wiele chorób ma podłoże genetyczne i w wielu wypadkach analiza medycznej historii rodziny oraz poradnictwo genetyczne mogą pomóc w walce z nimi.

Książka Pani Małgorzaty Nowaczyk, genetyka z Kanady – przedstawia zasady dziedziczenia chorób wrodzonych oraz opisuje metody poradnictwa genetycznego, diagnostyki prenatalnej i badań genetycznych. Wielu chorób, nawet tych o podłożu genetycznym, możemy uniknąć, potrafimy także złagodzić ich przebieg. Musimy tylko wiedzieć, co w naszych genach jest zapisane. Autorka prowadzi czytelnika przez proces zbierania danych genealogicznych w rodzinie, przedstawia metody zapisywania rodowodu medycznego i wyjaśnia, kiedy należy zasięgnąć porady lekarza genetyka.

Fragment z książki Pani Małgorzaty:

„Zdobycie informacji o medycznej historii rodziny może jednak okazać się trudne lub wręcz niemożliwe, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę właściwe czasom współczesnym rozluźnienie więzi między pokoleniami. Zdarza się, że nie sposób otrzymać jakichkolwiek informacji o rodzinie, pomijając już dodatkowe kłopoty związane z uzyskaniem danych medycznych. Jeśli jednak zależy nam na zdrowiu naszym i naszych najbliższych, naprawdę warto pokonać te przeszkody i postarać się o zdobycie odpowiednich danych.”

„Jeżeli chodzi o nas samych, to chyba najtrudniej jest przełamać lęk przed wiedzą, że jest się nosicielem jakiegoś zmienionego genu, który może wywołać chorobę naszą lub naszych dzieci. Należy więc zdać sobie sprawę, że unikanie badań genetycznych nikomu nie pomoże, natomiast wiedza o zmutowanym genie może zapobiec poważnej chorobie lub przedwczesnej śmierci.”

„W przeważającej większości wypadków nasze rodzinne drzewa zdrowia będą wolne od chorób genetycznych i dziedzicznych. Jeżeli z drzewa zdrowia wynika, że większość naszych dziadków i pradziadków zmarła w zaawansowanej starości, to prawdopodobnie i nas to czeka. Ale gdy odkryjemy powtarzające się choroby, warto zasięgnąć porady lekarza genetyka. Może się bowiem zdarzyć, że nie będziemy potrafili samodzielnie ustalić typu ich dziedziczenia, zaś lekarz genetyk najpewniej będzie mógł to zrobić.”

źródło i zdjęcie: piw.pl, fragmenty książki: Małgorzata Nowaczyk. Rodzinne drzewo zdrowia. Genetyka dla każdego, 2007