Projekt EOD

Projekt EOD

Projekt eBooks on Demand (EOD) to usługa digitalizacji na życzenie, prowadzona przez 30 europejskich bibliotek z 12 krajów. Dzięki niej każdy może indywidualnie zamówić cyfrową wersję książki z domeny publicznej, jeśli tylko znajduje się ona w katalogach bibliotek będących w sieci EOD. Książka zostanie specjalnie zdigitalizowana i udostępniona zamawiającemu w formie ebooka z przeszukiwaną treścią. Na życzenie i za dodatkową opłatą zamówić można także reprinty. W zbiorze znajduje się wiele ciekawych książek o tematyce genealogicznej jak i historycznej, co jest warte uwagi.


Koszt przygotowania skanu różni się w zależności od biblioteki. Cennik znaleźć można na stronie domowej EOD. Przygotowanie reprintu to standardowo 6 euro plus 0,02 EUR za stronę. Dotąd zdigitalizowane w ramach EOD książki kupić można w Amazonie.

Organizatorzy projektu podkreślają, że chociaż wiele bibliotek wprowadziło już podobne oferty, sieć OED ma ustalić standardy takich usług od schematu wymiany wiedzy między partnerskimi bibliotekami aż po jakość przygotowywanych skanów.

Ocenia się, że tylko w samej Europie w XIX wieku wydano 5 milionów książek, w XX wieku było ich już około 20 milionów. Te liczby mogą powiedzieć wiele o rzeczywistej perspektywie programów masowej digitalizacji, które chociaż coraz bardziej zaawansowane i obejmujące coraz większy zakres materiałów mają przed sobą jeszcze dekady pracy nad dziedzictwem ostatnich wieków.

Z drugiej strony model cyfrowy sprawdził się doskonale jako roboczy format książki pozwala na szybkie przeszukiwanie treści, bez kosztową i niemal nieograniczoną replikację kolejne kopie nie tracą na jakości i przesyłanie. Biblioteki i archiwa cyfrowe udostępniając w Internecie swoje zdigitalizowane zbiory umożliwiają ograniczenie kosztów prowadzenia badań. Naturalnie trudno oczekiwać jednak, że wszystkie książki albo dokumenty będą dostępne online.

źródło: historiaimedia.org, zdjęcie: flickr.com