Dzięciołki z kilkoma mężami…

Dzięciołki z kilkoma mężami…

Komentarze

Za oknem piękne słoneczne lato, śpiew ptaków. Czasami również i odgłosy, które nie są tak przyjemnie, no ale cóż nic na to nie możemy poradzić. Dzisiaj przedstawimy Wam ciekawostki genealogiczne na temat dzięciołka..

Dzięciołek (kliknij, aby powiększyć)

Dzięciołek waży mniej niż wróbel i jest najmniejszym europejskim gatunkiem dzięcioła. Samiec ma na głowie czerwoną czapeczkę. Samice mają białe czoło i czarną potylicę, ale i bez czapeczki są niezwykle ciekawe. W odróżnieniu od innych dzięciołów, nie u wszystkich par dzięciołków oboje rodzice zajmują się młodymi przez cały czas ich przebywania w dziupli.

Jak wynika z badań w Niemczech i Szwecji, wiele par dzięciołków, to pary poliandryczne – samica zakłada rodzinę przynajmniej z dwoma samcami. Kursuje potem między dziuplami, dzieli czas między dwa domy, wysiadując jaja, a później karmiąc pisklęta do spółki z dwoma mężami. Jedna z samic miała nawet trzech partnerów.

Według niemieckich naukowców, poliandria jest dla dzięciołków bardzo korzystna, np. jest sposobem na nadmiar samców. Poza tym wykazali, że wpływa na minimalną bezpieczną liczbę osobników populacji, ograniczającą ryzyko wymarcia w ciągu stulecia. Dla gatunków monogamicznych wynosi ono 410 ptaków, ale gdy część samic ma przynajmniej dwóch partnerów – od 220 do 290 ptaków.

Z danych „European Bird Census Council” wynika, że w Europie żyje pięć razy mniej dzięciołków niż w latach 80. ubiegłego wieku. W Polsce ich jednak przybywa, jak podaje Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych.

No, i jak taki przypadek zapisać w drzewie genealogicznym? Nie dość, że kilku mężów jednocześnie, to dodatkowo z każdym z nich kilkoro potomstwa, wyklutego w jednym czasie, którego kolejność należałoby ponumerować 🙂

Źródło: Gazeta Wyborcza, fot. Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony