Ludzie z listy Schindlera..

Ludzie z listy Schindlera..

Prawie każdy z Nas kojarzy osobę Oskara Schindlera ur. 28 kwietnia 1908 w Svitavach, zm. 9 października 1974 w Hildesheim. Był on niemieckim przedsiębiorcą, który uratował swoich żydowskich robotników przymusowych przed zagładą w obozach koncentracyjnych. Polskiej publiczności, a szczególnie młodemu pokoleniu stał się znany za sprawą głośnej książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark tłumaczenie polskie „Arka Schindlera.” W 1993 roku powstał na jej podstawie film oparty na faktach i opowiadający wydarzenia z czasów II wojny światowej, który już kilkukrotnie był emitowany w Polskiej Telewizji.

Chcielibyśmy Was poinformować, iż Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera, przy ulicy Lipowej 4  już dzisiaj 20 kwietnia 2011 roku otwiera pierwszą z cyklu wystaw opowiadających o ludziach uratowanych przez Oskara Schindlera. Będzie ona otwarta do 9 września 2011.

Poprzez cykl wystaw „Ludzie z Listy Schindlera” organizatorzy pragną przywołać pamięć ludzi ocalonych przez niemieckiego przedsiębiorcę oraz pokazać dalsze losy uratowanych i ich rodzin. Poza zaprezentowaniem historii rodzinnych w biograficznym ujęciu wystawy mają skłaniać do rozważań nad ludzkim życiem i jego wartością, podkreślając refleksję, że uratowanie jednego istnienia ludzkiego procentuje kolejnymi.

Wystawa otwierająca cykl opowiada historię Ignacego, Róży, Reny i Haliny Wohlfeiler, żydowskiej krakowskiej rodziny, która przeżyła wojnę dzięki pomocy Oskara Schindlera. Ekspozycja przemawia do odbiorcy pracami artystycznymi Amiry Davidovitch, synowej Haliny Wohlfeiler. Wykonane przez nią 12 obrazów oraz 5 rzeźb, instalacji plastycznych opowiada rodzinną historię, naznaczoną przez Holokaust oraz osobę Oskara Schindlera.
Inspiracją dla twórczości Amiry, tak silnie związanej z losami rodziny jej męża, były artykuł przeczytany w prasie oraz odnaleziona pocztówka. Skłoniły one artystkę do długich rozmów ze swoją teściową, które zaowocowały szeregiem prac plastycznych.

Godziny otwarcia wystawy:

poniedziałek 10-16 (nieczynne w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca)
wtorek – niedziela od 10-20
Wstęp wolny

źródło: tvp.pl, zdjęcie: Wikipedia.pl