Przodkowie słoni żyli w wodzie?

Przodkowie słoni żyli w wodzie?

Komentarze

Czy zdajecie sobie sprawę, że czterdzieści milionów lat temu, w eocenie, prymitywni przodkowie dzisiejszych słoni zamieszkiwali słodkowodne bagna? Tak, tak…świadczy o tym skamieniały ząb, który został zbadany przez międzynarodowy zespół naukowców.

Badacze opisali tryb życia dwóch przedstawicieli rzędu trąbowców czyli Moeritheriidae, bestii z jeziora Moeris, oraz Barytherium, który wyglądał jak wyszczuplona wersja współczesnego słonia indyjskiego. Oba gatunki zamieszkiwały tereny pustyni Fajum.

Moeritheriidae był odrobinę mniejszy od znanego nam hipopotama karłowatego. Analizując proporcję izotopów węgla i tlenu w szkliwie jego zęba, badacze stwierdzili, że prowadził wodno-lądowy tryb życia. Natomiast, opisywany region był wtedy o wiele wilgotniejszy niż jest dziś. Moeritheriidae przesiadywał więc w wodzie, pożywiając się roślinami.

Naukowcy z oksfordzkiego Wydziału Nauk o Ziemi odkryli, że współczesne słonie mają wspólnych przodków z syrenami, wśród których rozróżnia się dwie rodziny: diugoni i manatów. Ponadto, dowody genetyczne wskazywały, że przodkowie słoni prowadzili najprawdopodobniej ziemno-wodny tryb życia, dlatego naukowcy sprawdzili, czy Moeritheriidae lub Barytherium mogły być poszukiwanym ogniwem.

W dzisiejszych czasach niestety niewiele pozostało po prehistorycznych trąbowcach i akademicy musieli się zadowolić określaniem składu ich zębów. W ten sposób stwierdzono, w jakim środowisku żyły i co składało się na ich odżywianie. Izotopy węgla stanowiły wskazówkę odnośnie do diety, a izotopy tlenu pozwalały wytypować rodzaj zamieszkiwanego obszaru. Dzięki temu stwierdzono, że Moeritheriidae był ziemno-lądowy. W przypadku Barytherium trudniej sformułować ostateczne jego uwarunkowania.

źródło: kopalniawiedzy.pl, University of Oxford, Telegraph, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony