W genealogicznej biblioteczce (6)

W genealogicznej biblioteczce (6)

Na zbliżający się weekend chcemy Wam zaproponować książkę Pana Jarosława Macieja Zawadzkiego, a mianowicie „1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce”. Książka przedstawia tysiąc najpopularniejszych polskich nazwisk. Przystępnie prezentuje ich typy, a unikatowe zestawienia pozwalają stwierdzić, które miejsce w rankingu popularności zajmuje dane nazwisko.

Autor książki: Jarosław Maciej Zawadzki

Autor książki: Jarosław Maciej Zawadzki

Wydawca: ŚWIAT KSIĄŻKI
ISBN: 8373112650
Liczba stron: 304
Wymiary: 15x23cm
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2002

W Polsce zazwyczaj nazwisko bierze się zwykle po ojcu, natomiast żona na ślubie przyjmuje najczęściej nazwisko męża, choć obecnie wiele kobiet zachowuje swe nazwisko, zwłaszcza te, które pod swym panieńskim nazwiskiem mają osiągnięcia zawodowe, naukowe lub artystyczne. Zdarza się też, iż małżonkowie przyjmują nazwiska podwójne. Polskie prawo dopuszcza także przyjęcie przez męża nazwiska żony, co jest praktykowane, lecz w ostatnich latach bardziej zauważalne.

Od wydawcy: „Każde nazwisko to swoisty dokument historyczny. Można z niego wyczytać, skąd prawdopodobnie wywodzi się nasze gniazdo rodowe i kim mogli być nasi przodkowie. Ta niezwykła książka opowiada o tym, jak powstały nazwiska, jak zmieniały się wraz z polszczyzną, skąd wzięły się nazwiska rzadkie lub przykre. Każde spośród 1000 haseł podaje liczbę osób noszących dane nazwisko, obszar, na którym występuje ono najczęściej, źródłosłów i znaczenie nazwiska oraz jego istniejące formy. Dodatkowo znajdziemy notkę o zasłużonym bądź słynnym reprezentancie danego nazwiska. To jedyna publikacja łącząca takie obszary wiedzy, jak językoznawstwo, historia i statystyka, a jednocześnie dotycząca nas samych.”

źródło i zdjęcie: lubimyczytac.pl

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • E

  Ewa

  18 marca, 2011

  Książkę polecam nie tylko genealogom, ale wszystkim zainteresowanym nazwiskami polskimi, ich pochodzeniem, rozmieszczeniem, czy kształtowaniem się nazw osobowych w Polsce. Warto ją mieć w swojej biblioteczce 🙂

 • rozek19

  18 marca, 2011

  Ja książkę wspominam… źle, bo Autor sugerował, że moje nazwisko jest ośmieszające i nadaje się do zmiany… 🙂

 • Wilibald

  18 marca, 2011

  Nie przejmuj się, moja babcia miała czternaścioro rodzeństwa i nazwisku Gamoń i… nazwisko to w mojej rodzinie wygasło samoistnie!

 • Lidia M, Nowicka

  19 marca, 2011

  @ Rozku19,

  jeśli nie odziedziczyłaś/odziedziczyłeś nazwiska „Zły Dzień”, „Brudna Misa” czy jednego z tych, które wymieniam w liście: „Od przezwiska do nazwiska”, wysłanym na forum „Histmag.org” (odsyłacz):
  – to naprawdę nie ma się czym przejmować :D.
  Nazwisko jest wyrazem wspólnego pochodzenia, więzi rodzinnych i posiada dla każdego bezcenną wartość.

  Pozdrawiam serdecznie –
  Lidia

 • E

  Ewa

  20 marca, 2011

  Powiem tak: „Nie nazwisko zdobi człowieka, a człowiek nazwisko”. Ty pod swoim nazwiskiem dokonujesz tylu wspaniałych rzeczy, że je właśnie zdobisz 🙂
  … A poza tym zaklasyfikowanie Twego nazwiska jako ośmieszającego wydaje mi się mocno subiektywne 🙂