

Wirtualny Sztetl to projekt powstały z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich, który łączy w sieci zainteresowanych przeszłością i dziedzictwem żydowskim na ziemiach polskich. Pomysł ma również ułatwić powrót do korzeni Żydom podążającym śladami przodków.
„Znaczenia Wirtualnego Sztetla nie da się przecenić. Projekt jest pionierskim i inspirującym krokiem naprzód w nauczaniu o niezwykle ważnym elemencie długiej i tętniącej życiem historii Żydów polskich”
Martin Gilbert
Projekt ma na celu stworzenie portalu społecznościowego dla ludzi zainteresowanych dziejami Żydów w Polsce oraz bazy informacyjnej, poświęconej historii miast, które przed wojną zamieszkiwali Żydzi.
W ten sposób Wirtualny Sztetl uzupełni ekspozycję Muzeum Historii Żydów Polskich. Obecnie na warszawskim Muranowie trwają prace nad budową gmachu muzeum, którego uruchomienie zaplanowano na początek 2012 roku.
Portal ciągle się rozwija. Strona dostępna jest w języku polskim i angielskim oraz hebrajskim, w najbliższym czasie planowane jest tłumaczenie niemieckie. Stale rozszerza się również baza informacji. Bardzo często osoby zarejestrowane na portalu angażują się w tłumaczenie treści, robienie zdjęć czy poszerzanie zawartości strony o nowe informacje.
Wielki Sztetl stara się współpracować ze szkołami. Nauczycielom proponuje pakiety materiałów pomocniczych, które mają zainteresować młodzież dziedzictwem żydowskim. Uczniom natomiast w ramach projektów edukacyjnych dostarczane są komputery i kamery, za pomocą których mogą rejestrować odnalezione fragmenty historii miast. Projekty edukacyjne mają na celu pobudzenie młodzieży do odkrywania i badania lokalnej historii. Wyniki badań przeprowadzonych przez młodzież trafiają do bazy informacji na stronie Wielkiego Sztetlu.
Wśród 1300 użytkowników, którzy zarejestrowali się do tej pory na stronie Wielkiego Sztetlu, przeważają Polacy. Przewiduje się iż po otworzeniu Muzeum Historii Żydów Polskich liczba użytkowników zza granicy wzrośnie. Wielu odwiedzających muzeum będzie poszukiwać informacji o historii małych, polskich miasteczek, które za pomocą tego właśnie portalu łatwiej im będzie znaleźć.