Światowy Dzień Książki: ulubiona książka z dzieciństwa?

Światowy Dzień Książki: ulubiona książka z dzieciństwa?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Coroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

fot. ebobas.pl

fot. ebobas.pl

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu 23 kwietnia (urodził się i zmarł) William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego.

Prawie każdy z nas ma swoje ulubione książki z dzieciństwa. Do moich ulubionych należało kilka, między innymi Dzieci z Bullerbyn, Akademia Pana Kleksa, Ania z Zielonego Wzgórza oraz Awantura o Basię!

Jednakże po odpowiedzi, jaką usłyszymy na pytanie: „Jaka jest twoja ulubiona książka z dzieciństwa?” można rozpoznać pokolenie, z którego pochodzi odpowiadający. To książki z dzieciństwa poddawały nam pierwsze pomysły na życie i sprawiały, że chcieliśmy być jak bohaterzy tych lektur.

„Jaka jest Wasza ulubiona książka z dzieciństwa?”

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Ewa M.

    24 kwietnia, 2013

    Bez wątpienia „W pustyni i wpuszczy”. Była to moja pierwsza poważna pozycja czytana na dobranoc przez moją mamę. Pięknie oprawiona, z cudownymi ilustracjami, sama zachęcała do poznania przygód. Miałam wówczas około 6 lat. Później, kiedy byłam starsza czytałam „Karolcię”, „Dzieci z Bulerbyn” i przepiękną książkę „Bułeczka” nad którą uroniłam nie jedną łzę. Oczywiście „Anię z Zielonego Wzgórza” i dalsze części też zaliczam do ulubionych pozycji. Pozdrawiam.

  • Maria Ferenc

    24 kwietnia, 2013

    Moją pierwszą książką były ,, Baśnie Z 1001 Nocy,, Andersena – one nauczyły mnie marzyć . Druga to ,,Ania z Zielonego Wzgórza,, + pozostałe jej tomy autorstwa Montgomery – ta niemal mnie wykreowała i sprawiła, że zechciałam zostać pisarką….I piszę ale czy nią jestem?..kto wie..na razie piszę do biurka.