9 rzeczy, które historyk rodziny powinien zrobić raz do roku

Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu dla historyka rodziny, aby osiągnąć wszystko, czego byśmy chcieli w historii naszej rodziny. W pośpiechu, szukając nowych informacji, czasami zapominamy o najbanalniejszych rzeczach. Dlatego też, raz do roku warto zrobić przegląd i sprawdzić, czy aby napewno nie zapomnieliśmy o niczym istotnym. Warto też zrobić noworoczne postanowienia dotyczące tego, co chcemy osiągnąć w kolejnym roku w naszych odkryciach.

Poniżej znajdziecie naszą listę 9 rzeczy, które warto zrobić raz do roku, albo i częściej.

  1. Podziel się swoimi odkryciami. W chwili, kiedy dzielimy się swoimi odkryciami z najbliższymi możemy odczuć zadowolenie i poczucie spełnienia. Podzielenie się naszą pracą z rodziną może zachęcić ich również do udostępnienia nam informacji i dokumentów, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Rodzina może również wychwycić brakujące puzzle, czy informacje, dzięki czemu zyzkamy na czasie. Czy posiadasz witrynę rodziny online? Rozważ zaproszenie członków rodziny, dzięki czemu będą mogli przeglądać Twoje odkrycia. Dla starszych członków rodziny, którzy nie korzystają z internetu, pomyśl o wydrukowaniu plakatu z drzewem rodziny. Wówczas będziesz mógł ich odwiedzić, pokazując im drzewo. Nie zapomnij dodać do drzewa zdjęć członków rodziny, co sprawi że będzie ono„przyjemniejsze dla oka“ i łatwiejsze do zrozumienia. Skorzystaj z ustawień prywatności, aby określić dostęp, jaki chcesz przydzielić członkom rodziny.
  2. Sprawdź swoje Smart Matches i Record Matches. Jeśli posiadasz drzewo na MyHeritage, lub jeśli korzystasz z naszego oprogramowania Family Tree Builder, sprawdź powiadomienia Smart Match, które indykują, czy ktoś w Twoim drzewie posiada połączenie z osobą z drzewa innego użytkownika. Sprawdź również, czy otrzymałeś Record Matches, poprzez który MyHeritage wskazuje, że rekord historyczny jest powiązany z osobą z Twojego drzewa. Rekord ten oznacza, że będziesz mógł dodać do swojego drzewa nowy, znaczący fakt, z minimalnym wysiłkiem. Zachęcamy sprawdzanie powiadomień regulanie, aby nie czuć się przytłocznym ich ilością, przeglądając je raz na jakiś czas.
  3. Sprawdź nowości. MyHeritage, jak inni główni dostawcy danych, regularnie dodaje nowe zbiory danych do swoich kolekcji i stale aktualizuje te obecne. Bardzo łatwo jest ominąć infomację o tym, że udało nam się wprowadzić jakąś nowość. Zachęcamy więc do śledzenia naszego bloga: https://blog.myheritage.pl, gdzie stale i regularnie informujemy o wszelkich nowościach, aktualizacjach i tym podobne.
  4. Odwiedź archiwum. Mimo miliardów rekordów historycznych na MyHeritage, i ogomnych ilości informacji na innych stronach internetowych, istnieje wiele istotnych danych i informacji, które nigdy nie zostały zdigitalizowane. Niektóre rekordy znajdziemy wyłącznie w archiwach. Niekiedy historycy rodziny muszą dotrzeć do tych danych, aby móc „ruszyć dalej“ ze swoimi odkryciami. Podczas, gdy wiele archiwów zdigitalizowało swoje rekordy – i kontynuują – to nadal faktem jest, że mniej rekordów zostało zdigitalizowanych, aniżeli takich, które znajdują się na papierze czy na mikrofilmie. Niekiedy będziesz mógł zechcieć zatrudnić niezależnego badacza, lub też archiwum będzie wymagało od Ciebie opłaty za przeprowadzenie badania. Jeśli możesz samemu udać się do archiwum, zapewne będzie to bardziej skuteczne, efektywne i satysfakcjonujące.
  5. Utwórz kopie zapasowe. Ważne jest, aby regularnie tworzyć kopie zapasową Twojego drzewa online i kopie zapasowe wszystkich dokumentów. Dane te powinny być przechowywane w różnych miejscach, aniżeli to, gdzie znajdują się Twoje główne dokumenty. Jeśli posiadasz drzewo na MyHeritage, istnieje co miesięczny serwis umożliwiający tworzenie kopii zapasowej drzewa, zdjęć, wideo, i dokumentów. Jeśli korzystasz z naszego oprogramowania Family Tree Builder, zachęcamy do utworzenia kopii zapasowej online.
  6. Popracuj nad tym, aby znaleźć jeden kluczowy, brakujący element informacji. Wiekszość z nas posiada taką „gałąź“ rodziny w drzewie, której odkrycia w szczególności chciałby posunąć dalej. Jednakże, nie możemy ze względu na brak istotnej informacji. Nie zakrzątaj sobie głowy wieloma informacjami naraz, a zamiast tego skoncentruj się na jednej – najważniejszej.
  7. Dygitalizuj. W ciągu roku zapewne udało Ci się zebrać dużą ilość zdjęć, korespondencji, certyfikatów i innych dokumentów. Często odkładamy je na bok, powtarzając sobie, że zajmiemy się nimi później. Jednakże, jeśli nie dygitalizowałeś informacji regularnie, nadeszła najwyższa pora, aby to zrobić. Zdygitalizuj dane, dokumenty i załaduj ich kopie do swojej witryny drzewa. Zachęcamy do dodawania kluczowych informacji na temat każdego dokumentu, który zdygitalizujesz.
  8. Zrób postanowienie noworoczne. Wielu z nas robi postanowienia noworoczne. Tak więc, zachęcamy, aby jedno z Twoich postanowień dotyczyło Twoich odkryć. Postanowienie może brzmieć na przykład „Będę digitalizował zdjęcia i dokumenty regularnie, danego dnia, kiedy je odnajdę, czy otrzymam.“
  9. Baw się i spotykaj się ze swoją rodziną. Najważniejsze – czerp radość z odkrywania. Spróbuj utworzyć zjazd rodzinny lub też odwiedź starszych członków rodziny. Nie zapomnij zabrać ze sobą wydrukowanego drzewa rodzinnego i zdjęć, które stymulują wspomnienia. Upewnij się, że posiadasz aplikacje mobilną MyHeritage na swoim telefonie lub tablecie – będziesz mógł zachowywać chwile bezpośrednio ze swojego urządzenia.