Zachowywanie i dzielenie się rodzinnymi przepisami rodzinnymi + KONKURS świąteczny

Zachowywanie i dzielenie się rodzinnymi przepisami rodzinnymi + KONKURS świąteczny

W poniższym poście nasza genealog i Country Manager Francji i Belgii Marie Cappart opisuje jak zbierać, przechowywać i dzielić się rodzinnymi przepisami. Ale zanim zaczniemy – jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że organizujemy konkurs na rodzinny przepis świąteczny! Postępuj zgodnie z instrukcjami na samym dole postu, aby otrzymać szansę na wygranie darmowego planu MyHeritage kompletnego lub pakietu tematycznego AI Time Machine™ (do wyboru)!

Chyba nie ma wiele osób, które nie kochają jedzenia i które nie mają rodzinnych przepisów schowanych gdzieś w szafce lub szufladzie? Rodzinne przepisy to coś więcej niż lista składników i instrukcje: to wiedza i pielęgnacja tej wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, często z matki na córkę. Jeśli jesteś strażnikiem tak cennego dziedzictwa kulinarnego, z pewnością pragniesz, aby te tradycje przetrwały, tak aby przyszłe pokolenia mogły gromadzić się przy rodzinnych stołach z tymi przepisami z przeszłości.

Jedzenie od zawsze stanowiło nieodłączny element codziennego życia. Od dnia narodzin jesteśmy otoczeni różnymi smakami. „Co jest na obiad?” to pytanie zadawane w większości gospodarstw domowych każdego dnia! Na całym świecie, w każdy dzień roku, rodziny gromadzą się, aby cieszyć się tradycyjnymi posiłkami, często przygotowanymi na podstawie przepisów, których nauczyli się od poprzednich pokoleń.

Zbieranie rodzinnych przepisów kulinarnych

Być może otrzymałeś już uroczą kolekcję rodzinnych przepisów odziedziczonych po członkach rodziny, ale pamiętaj, że w Twojej rodzinie może znajdować się jeszcze więcej przepisów, o których być może nie wiesz. Jednym ze świetnych sposobów na rozpoczęcie rozmowy o tradycjach kulinarnych w Twojej rodzinie jest zaproszenie krewnych na obiad, aby na przykład powspomonać smaki i ulubione dania z dzieciństwa. Warto również zapytać, czy możesz ich odwiedzić i poobserwować, jak przygotowują stary, znany przepis po Babci, czy kimś z rodziny.

To doskonała okazja do przeprowadzenia badań na temat samych przepisów: jakie składniki zostały użyte, jakie ilości i proporcje, jakie techniki i tak dalej. Nawet jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, będziesz miał najważniejszy składnik każdego przepisu: miłość rodziny!

Najlepszym sposobem na naukę jest ta prosto ze źródła!

Najlepszym sposobem na naukę jest ta prosto ze źródła!

Odkrywając rodzinne przepisy, możesz dowiedzieć się wszystkiego o tym, jakie składniki były kiedyś dostępne, o trendach w zakupach spożywczych i technikach gotowania w różnych okresach historycznych. Jeśli Twoi krewni nie są na tyle wiekowi, by pamiętać, być może uda Ci się znaleźć te informacje w archiwach gazet. Gazety często zawierały sekcje z przepisami, nawet ponad 100 lat temu. Wypróbuj zapisy z gazet na MyHeritage i zobacz, co uda Ci się znaleźć.

Zachowanie przepisów i tradycji kulinarnych

Niektóre rodzinne przepisy to pilnie strzeżone tajemnice. Niezależnie od tego, czy planujesz dzielić się swoimi przepisami z innymi, czy trzymać je w ścisłym gronie, ważne jest, aby zachować swoje przepisy w miejscu, w którym będziesz mógł je znaleźć i nie ulegną zniszczeniu. Większość z nas dziedziczy rodzinne przepisy ręcznie pisane w zeszytach, na luźnych kartkach lub pamiętnikach, ale te mogą zostać łatwo zniszczone, zwłaszcza gdy są używane w ruchliwej kuchni!

Aby upewnić się, że Twoje rodzinne przepisy nie zostaną utracone lub zniszczone, najlepiej jest zrobić ich kopie do wykorzystania w kuchni, a oryginały przechowywać w pomieszczeniach bezkwasowych. Polecam również ich digitalizację i przesłanie do MyHeritage w celu przechowania. To gwarantuje, że jeśli cokolwiek stanie się z oryginałem, nadal będziesz posiadać przepis w formie cyfrowej. Można również odczytać przepis z urządzenia mobilnego za pomocą aplikacji MyHeritage podczas gotowania w kuchni.

Niektóre z przepisów mojej babci z lat 20.

Niektóre z przepisów mojej babci z lat 20.

Dodatkowo, funkcje fotograficzne MyHeritage mogą się przydać przy zachowaniu rodzinnych przepisów. Czy wiesz, że funkcja Ulepszanie zdjęć może usunąć rysy ze zdjęć, skanów, czy podobnych? Jeśli posiadasz kopię przepisu, który jest zamazany lub niewyraźny, spróbuj go poprawić za pomocą funkcji Ulepszanie zdjęć. Możesz oznaczyć autora przepisu na zdjęciu, a jeśli znasz przybliżoną datę lub rok, w którym przepis został zapisany, możesz dodać ją do zdjęcia i do opisu albumu. Polecam również dodanie wszelkich notatek, które posiadasz na temat zwyczajów kulinarnych tej osoby do jej bio w profilu drzewa genealogicznego, na przykład: „Bertha była znana ze swoich belgijskich gofrów” lub „Naleśniki z jagodami George’a były obowiązkowe”.

Jeśli posiadasz zdjęcia swoich przodków w kuchni lub wokół stołu rodzinnego jedzących wielką ucztę, możesz skorzystać z funkcji fotograficznych MyHeritage, aby je naprawić, ulepszyć, pokolorować i animować!

Dzielenie się swoimi ulubionymi przepisami

Możesz utworzyć albumy swoich ulubionych przepisów i uporządkować je według gałęzi rodziny, z których pochodzą. Następnie możesz udostępnić albumy rodzinie i znajomym. Udostępniaj oryginalne obrazy lub zdjęcia dania w mediach społecznościowych wraz z tekstem przepisu, aby inni mogli go odtworzyć. Możesz nawet sfotografować każdy krok przepisu, aby pomóc stworzyć szczegółowy przewodnik dla przyszłych pokoleń – lub stworzyć samouczek wideo. (Może to być szczególnie pomocne w przypadku przepisów zawierających pomiary takie jak „szczypta tego” i „szczypta tamtego”)!

Jednym z kreatywnych sposobów udostępniania rodzinnych przepisów jest utworzenie DeepStory odpowiedniego przodka, który wyjaśni, jak wykonać daną potrawę. Wybierz swoje ulubione zdjęcie przodka, który wymyślił lub przekazał przepis i spraw, by przemówił za pomocą funkcji, używając przepisu jako tekstu mówionego. To sprawi, że naprawdę poczujesz się, jakby przodek przekazywał przepis prosto do młodszego pokolenia.

Absolutnie najlepszym sposobem na dzielenie się przepisem jest oczywiście ugotowanie go i podanie pysznych rezultatów swoim bliskim. Możesz nawet zorganizować wokół tego wydarzenie rodzinne: zaproś swoich krewnych na „spotkanie z rodzinnym przepisem” i niech każdy przyniesie ulubione danie rodzinne na specjalne wydarzenie celebrujące jedzenie i rodzinę.

Koniecznie zróbcie dużo zdjęć – na pewno będzie to wydarzenie godne zapamiętania!

Zasmakuj w historii swojej rodziny

Najlepszą częścią historii jedzenia jest to, że możesz posmakować historii swojej własnej rodziny. Więc zakasaj rękawy, zawiąż fartuch i zacznij gotować.

Gotowy do podążania za doskonałą radą Marie? Prześlij nam swój przepis rodzinny przekazywany z pokolenia na pokolenie (najlepiej świąteczny), aby otrzymać szansę wygrania darmowego planu kompletnego MyHeritage lub pakietu tematycznego AI Time Machine™ (do wyboru)!

Aby wziąć udział w konkursie, podziel się swoim ulubionym rodzinnym przepisem świątecznym na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub TikTok z hashtagiem #smakdziedzictwa (lub wyślij go do nas na adres email poland@myheritage.com z tytułem maila: Konkurs świąteczny z przepisami). Prosimy o załączenie przepisu w dowolnym formacie, czy to tekstowym czy graficznym. Punkty bonusowe, jeśli dodasz zdjęcie gotowego dania lub osoby, która przekazała Ci przepis, a także zawrzesz historię związaną z przepisem. Możesz nawet stworzyć DeepStory, jak sugerowała Marie powyżej! (Upewnij się, że wysyłasz tylko zdjęcia, które zrobiłeś sam lub masz pozwolenie na ich udostępnienie). Prosimy o nadsyłanie przepisów do 30 grudnia włącznie. Po upływie tego terminu ogłosimy zwycięzce!

Powodzenia – nie możemy się doczekać, by zobaczyć Wasze pokoleniowe przepisy!