Historia użytkownika: Dzięki narzędziom fotograficznym MyHeritage, dysponuję pięknymi kolorowymi zdjęciami dziadka, którego ledwo pamiętam

Historia użytkownika: Dzięki narzędziom fotograficznym MyHeritage, dysponuję pięknymi kolorowymi zdjęciami dziadka, którego ledwo pamiętam

Użytkownik MyHeritage George F. Locke z Karoliny Północnej w USA nie ma prawie żadnych wspomnień o swoim dziadku, który zmarł, gdy był bardzo młody. Przy pomocy narzędzi fotograficznych MyHeritage, stworzył kilka niesamowitych zdjęć swojego dziadka. Oto jego historia:

Moi rodzice „zarazili” mnie pasją do genealogii już w młodym wieku. Na stole w salonie zawsze stał album ze zdjęciami naszych przodków. Czasami siedziałem i wpatrywałem się w stare zdjęcia, pytając, kim są te osoby, a rodzice opowiadali mi wtedy historie o naszych przodkach. Większość zdjęć pochodziła od strony mamy. Mój tata miał mniej zdjęć i jeszcze mniej opowieści o swoich przodkach. W 1992 r. rozpocząłem projekt genealogiczny, który w moim mniemaniu miał być „szybkim” przedsięwzięciem, mającym na celu dostarczenie mojemu tacie pewnych informacji o jego linii rodzinnej. Teraz, po 30 latach, nadal pracuję nad jego stroną drzewa genealogicznego.

Używam narzędzi do poprawiania zdjęć MyHeritage od czasu, gdy po raz pierwszy dołączyłem i przesłałem moje dane DNA na stronę, po przeczytaniu recenzji Roberta Estes na temat firmy i jej usług. Były one bardzo pomocne w odzyskaniu starych, zapomnianych zdjęć z mojej historii rodziny i dokonywaniu nowych odkryć i wglądów poprzez proces wyjaśniania i kolorowania starych czarno-białych zdjęć moich rodziców i dziadków – ale ostatnio, wykorzystałem tę usługę do zupełnie nowego użytku.

Jesienią ubiegłego roku wraz z siostrą przekazaliśmy wiele analogowych nagrań – taśmę wideo, filmową i dźwiękową – do profesjonalnej digitalizacji. Pierwszy z plików przesłano nam w Walentynki tego roku i z zaskoczeniem odkryliśmy, że amatorski film ze ślubu naszych rodziców został nakręcony w kolorze. Nie mieliśmy pojęcia, że film był kolorowy, ponieważ nigdy wcześniej go nie oglądaliśmy. Nasi rodzice pobrali się w 1954 r., a jeden z wujków mojej mamy nagrał wejście i wyjście z kościoła na swoją kamerę filmową i zainwestował w kosztowny film kolorowy. 

Moja mama, która jest teraz w wieku 90 lat, była zdumiona, kiedy pokazałem jej to wideo… ale wtedy, zrobiłem jeszcze jeden krok. Oglądałem ponownie wideo przez cały tydzień i oglądałem ponownie wideo przez cały tydzień i przyszło mi do głowy, że mogę zrobić zrzuty ekranu wybranych klatek, wykadrować je i przetworzyć na MyHeritage, czyszcząc ostrość i przywracając kolory.

Rodzice George’a w dniu ślubu, 24 kwietnia 1954 r.

Rodzice George’a w dniu ślubu, 24 kwietnia 1954 r.

Możliwość uchwycenia kadrów z filmu zapewnia szczere ujęcia – prawdziwe momenty, które naprawdę wyrażają ich prawdziwe uczucia, w przeciwieństwie do pozowanych zdjęć. Kiedy podzieliłem się nimi z moją mamą, prawie zalała się łzami z radości, widząc ją z ojcem przed kościołem, nie wspominając o marynarzu, w którym zakochała się ponad 70 lat temu.

Mama i dziadek George’a

Mama i dziadek George’a

Widok mojego dziadka na tych zdjęciach był dla mnie również bardzo znaczący. Miałem prawie 3 lata, gdy zmarł mój dziadek, więc prawie wszystkie moje wspomnienia o nim pochodzą z czarno-białych zdjęć, a na żadnym z nich nie był uśmiechnięty. Fakt, że byłem w stanie uchwycić tę klatkę z jego uśmiechem z kolorowego filmu, a następnie użyć MyHeritage do zwiększenia rozdzielczości i korekty kolorów jest po prostu niesamowity. Połączenie tych dwóch technologii jest czymś, o czym marzyłem wiele lat temu, ale nie myślałem i nie wyobrażałem sobie, że będzie to rzeczywistość, która pozwoli mi podzielić się z moją mamą. Mój zmarły tata na widok tych zdjęć rozpłakałby się jak dziecko.

Umieściłem te zdjęcia na prywatnej stronie rodzinnej na Facebooku, a moi kuzyni oraz wszystkie siostrzenice i bratankowie szaleją z radości, że mogą je zobaczyć i dowiedzieć się czegoś o „tacie babci”.

Wielkie podziękowania dla George’a za podzielenie się swoją historią! Narzędzia fotograficzne MyHeritage mogą przywrócić stare zdjęcia do życia, w jakości jakiej zapewne jeszcze nie widziałes. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz jest czas, aby je sprawdzić!