Eugénie Blanchard – najstarszą osobą na świecie?

Eugénie Blanchard – najstarszą osobą na świecie?

Komentarze4

Eugénie Blanchard urodziła się 16 lutego 1896 i jest z pochodzenia Francuzką, znaną z długowieczności. Najstarszą żyjącą osobą we Francji została po śmierci Clementine Solignac w maju 2008, natomiast najstarszą Europejką 6 stycznia 2009 po śmierci Manueli Fernandez-Fojaco.

Najstarszą osobą na kontynencie europejskim jest jednak Angielka Florrie Baldwin, ponieważ Blanchard żyje w zamorskim terytorium Saint-Barthélemy. Po śmierci Japonki Kamy Chinen, która zmarła 2 maja 2010 na tydzień przed swymi 115 urodzinami Blnachard przypadł tytuł najstarszej żyjącej osoby na świecie.

Ciekawostka:
Według danych, opublikowanych przez rząd japoński we wrześniu ubiegłego roku, ponad 40 tys. Japończyków ma więcej niż 100 lat, a 86% tych ludzi stanowią kobiety. Prognozy ONZ mówią, że w roku 2050 liczba stulatków osiągnie w Japonii prawie 1 milion.

Jak myślicie, co sprawia, że Japończycy, a w szczególności Japonki żyją tak długo?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Piotrek


  Maj 7, 2010

  gratulujemy długowieczności 🙂

 • Marek_Gawlik


  Maj 21, 2010

  Tekst zawiera nieścisłość pojęciową. Pisze tam mianowicie, że najstarszą osobą „na kontynencie europejskim jest […] Angielka”, a przecież Anglia nie jest częścią kontynentu. No, chyba, że ta Angielka mieszka na Gibraltarze, albo w ogóle gdzieś poza granicami swej ojczyzny.

  Co się zaś tyczy pytania postawionego na końcu, to słyszałem, że Japończycy swą długowieczność zawdzięczają ukształtowaniu terenu swojej ojczyzny. Na tych wąskich wysepkach jest wszędzie blisko do morza i rzeki płynące z dość wysokich gór mają tam szybki przepływ. Jak się pojawi jakieś skażenie, to „po chwili” go już nie ma. Ponadto myślę, że wpływ na to ma też rybno-ryżowa dieta i uwarunkowania rasowo-genetyczne.
  Kobiety żyją dłużej, bo bardziej o siebie dbają. Faceci utrzymują rodziny, co w wydaniu japońskim oznacza dosłowne zaharowywanie się na śmierć. W ich języku istnieje nawet specjalne słowo na określenie takiej właśnie śmierci, to „karoshi” [karoszi].

 • A ja wiem czemu


  Lipiec 20, 2010

  Ja wiem co 😉 Niejedzenie nabiału. W Japonii praktycznie nie je się produktów mlecznych i z logiki wynika, że mleko krowie jest dla cieląt. Żaden gatunek oprócz człowieka nie pije mleka innego gatunku. Ponadto żaden gatunek nie pije mleka w dorosłości. W mleku odkryto przemnóstwo niezdrowych dla człowieka substancji, m.in. kazeinę. Wapń mamy w mięsie, roślinach strączkowych, kaszy gryczanej.
  Pozdrawiam.