Piękno fotografii kolorowej…

Komentarze1

W 1903 roku bracia Lumière opatentowali pierwszą technikę wytwarzania kolorowych fotografii metodą autochromową, a w 1907 rozpoczęli w swej wytwórni w Lyonie produkcję płyt do fotografii barwnej właśnie tą metodą.

Niedługo po premierze tej technologii, Albert Kahn, bankier- filantrop, francusko – żydowskiego pochodzenia rozpoczął tworzenie fotograficznego zapisu całego świata. Posłał fotografów na każdy kontynent, a oni wrócili z rolkami filmów i fotografii. Pod koniec projektu Kahn w 1931 roku zgromadził 180 tysięcy metrów taśm filmów i ponad 72.000 klisz fotograficznych. Nazwał swoją kolekcję „Archiwami Planety” – na ten zbiór składały się zdjęcia dokładnie 50 krajów.

Był to jeden z pierwszych tego typu zbiorów, a na pewno pierwszy kolorowy projekt fotograficzny nie tylko świata, ale miał na celu udokumentowanie życia zwykłych ludzi. Mimo zaledwie upłynięcia niespełna sto lat – wiele z tych zdjęć wygląda dzisiaj dla nas jak z innej planety.

Pełna kolekcję można uzyskać z BBC Books. Należy również zauważyć, co może zauważyliście podczas badań własnej rodziny, iż do połowy XX wieku nie było w zwyczaju uśmiechać się podczas robienia zdjęcia.

Poniżej kilka zdjęć ze zbioru Alberta Khana.

Algeria
Brazylia
Kanada
Chiny
Anglia
Francja
Niemcy
Grecja
Irak
Liban
Czarnogóra
Serbia
Szwecja
Szwajcaria
Syria
Holandia
USA
Turcja
Wietnam
I Wojna Światowa, Francja

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony