Prehistoryczne malowidła powiedzą Wam prawdę…

Prehistoryczne malowidła powiedzą Wam prawdę…

Malując stada różnokolorowych koni na ścianach jaskiń, nasi prehistoryczni przodkowie wiernie oddawali wczesną rzeczywistość, a nie fantazję jak dotychczas sądzono. Według „Proceedings of the National Academy of Sciences″ badania DNA pobranego z prastarych kości dowodzą, że odmiana cętkowanych rumaków uważana za współczesną istniała już w paleolicie.

Różnokolorowe konie z francuskiej jaskini Chauvet. Malowidło liczy ok. 30 tys. lat Zdjęcie: Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji

Różnokolorowe konie z francuskiej jaskini Chauvet. Malowidło liczy ok. 30 tys. lat

Naukowe badania w sprawie wizerunków koni malowanych przez naszych przodków trwa już od dłuższego czasu. Dowodem w sprawie są malowidła naskalne liczące od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy lat. Można je spotkać głównie na terenie Europy Zachodniej, choć znaleziono je też na Uralu. Przedstawiają dzikie konie różnego umaszczenia: brązowe, czarne i nakrapiane. Ponieważ przedstawiciele jedynego znanego obecnie dzikiego gatunku tych stworzeń – konia Przewalskiego – są brązowi, wielu naukowców przypuszczało, że kolorowe zwierzęta z malunków to wytwór fantazji naszych przodków.

Badania genetyczne przeprowadzone przez naukowców z Berlina rzuciły nowe światło na tę prehistoryczną zagadkę. Do analizy użyto DNA pochodzącego z kości 31 osobników znalezionych w 15 rozmaitych lokalizacjach – od Półwyspu Iberyjskiego aż po Syberię. Najstarsze próbki liczyły 35 tys. lat. W trakcie badań naukowcy skupili się przede wszystkim na tych obszarach genomu, który odpowiada za maść zwierząt.

Stwierdzono, że aż cztery zwierzęta z okresu plejstocenu, który skończył się ok. 11 tys. lat temu i dwa trochę młodsze posiadały geny odpowiedzialne za nakrapiane umaszczenie, przypominające nieco cętki lamparta. Takie „nakrapiane″ konie znamy m.in. z malowideł we francuskiej jaskini Pech-Merle. Prehistoryczne rysunki liczą 25 tys. lat. Na dodatek 18 z badanych zwierząt było brązowych, a siedem czarnych.

Wszystko wskazuje więc na to, że nasi przodkowie malowali dokładnie to, co widzieli, a nie przedstawiali swoich fantazji…

źródło: eureknews.pl, zdjęcie: Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Szydłowska

    8 listopada, 2011

    30 tysięcy lat temu -jak pięknie namalowane i te kolory-niesamowite.