DNA: Kto może poddać się testowi?

DNA: Kto może poddać się testowi?

Jeśli wykonałeś już test DNA, być może zastanawiasz się, kto w Twojej rodzinie powinien go jeszcze wykonać, tak aby zmaksymalizować odkrycia do drzewa genealogicznego i dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu etnicznym. 

DNA, Rodzice

Test DNA wykonany przez Twoich rodziców pozwoli Ci przede wszystkim dowiedzieć się, czy Twoje geny pasują bardziej do DNA Twojej Mamy, czy do DNA Taty. Wyniki badań etnicznych określą również, jakie elementy Twojego własnego pochodzenia etnicznego zostały odziedziczone po każdym z nich. Możesz nawet dowiedzieć się, że Twoja matka lub ojciec mają pochodzenie etniczne, którego Ty w ogóle nie odziedziczyłeś. Najlepsze praktyki DNA zachęcają do przebadania jak największej liczby starszych krewnych. 

Małżonek

Testowanie współmałżonka ujawni jego pochodzenie etniczne i pozwoli znaleźć połączenia DNA po drugiej stronie rodziny. Może to być cenna informacja dla Twoich dzieci.

Rodzeństwo

Badanie rodzeństwa rzuci światło na podobieństwa i różnice między wami. Dzielicie średnio 50% swojego DNA, ale ze względu na sposób dziedziczenia DNA, szacunki dotyczące pochodzenia etnicznego mogą się różnić! Podczas gdy Ty i Twoje rodzeństwo odziedziczyliście po połowie DNA swoich rodziców, niekoniecznie odziedziczyliście te same połówki.

Oznacza to, że badanie rodzeństwa może wskazać dodatkowe dopasowania DNA, których nie odkryto na podstawie Twojego badania, ponieważ pasują one do segmentów DNA Twojego rodzeństwa, których Ty nie posiadasz.

Dorosłe dzieci

Fascynującym odkryciem może okazać się, jakie cechy etniczne Twoje dorosłe dziecko odziedziczyło po Tobie i Twoim partnerze. Wyniki wskażą nowe połączenia właśnie dla nich, ale niekoniecznie będą one podzbiorem Twoich własnych dopasowań, ponieważ dziedziczą one połowę swojego DNA od drugiego rodzica.

Osoby poszukujące rodziny

Osoby adoptowane lub osoby, które oddały swoje biologiczne dzieci do adopcji, osoby ocalałe z Holokaustu, które nie były w stanie nawiązać kontaktu z żadnymi krewnymi po wojnie, oraz osoby urodzone dzięki dawstwu nasienia, które szukają informacji na temat swojego dziedzictwa od strony Ojca, to tylko kilka przykładów osób, które mogą skorzystać z wyników badań DNA. W połączeniu z ogromną bazą danych DNA, osoby poszukujące rodziny mają wiele do zyskania. Wiele historii osób, które odnalazły się po latach są możliwe właśnie dzięki testom DNA, i dają nadzieję na wypełnienie pustki w sercach wielu osobom na całym świecie. 

DNA MyHeritage to bardzo prosty do wykonania, w zaciszu domowym test. Po otrzymaniu zestawu, należy jedynie pobrać wymazy z policzka za pomocą “próbek” dołączonych do testu, co trwa maksymalnie 5 minut. Następnie wystarczy odesłać test, w załączonej przez nas specjalnej kopercie do laboratorium.

Więcej o naszym teście DNA znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Katarzyna

  2 maja, 2021

  Witam, szukam znaczenia i pochodzenia nazwiska Koprianiuk. Pozdrawiam.

 • E

  Ewa

  16 października, 2021

  Witam

  Olczyk – od imion na Ol-, typu Oleksy, Oleksander.

  Żródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

 • E

  Ewa

  24 czerwca, 2022

  Witam 🙂
  Cuper – od gwarowego cupać ‘iść ukradkiem; tupać’.
  Kanabus – od podstawy kan-, por. gwarowe kanąć ‘kapnąć’, kania.
  Źródło: Kazimierz Rymut, „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny”, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
  Nawotka – od nowy.
  Reyner – od niemieckiej nazwy osobowej Reiner, ta od imienia złożonego Raginheri.
  Taipski – nie znalazłam ☹
  Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001