Śladami przodków kota domowego

Śladami przodków kota domowego

W tym tygodniu już po raz drugi prezentujemy topik związany z genami lub też przodkami zwierzaka, tym razem kota domowego. Mamy nadzieje, iż ten topik się Wam spodoba, i jesteście tak jak my miłośnikami tych małych pupilków. Sami chcielibyśmy być właścicielami kota, jednakże nie zawsze jest to możliwe, podczas wynajmowania mieszkania, gdy jego właściciel sobie zastrzeże w klauzurze, iż „żadnych zwierząt” nie można trzymać w domu. I co tutaj zrobić? Na pewno jednym z rozwiązań jest zmiana mieszkania – jednakże znalezienie odpowiedniego też nie jest łatwe. Mamy nadzieje, iż macie więcej szczęścia w przypadku posiadania zwierząt domowych. A czy wiedzieliście, iż koty posiadają pozytywną energię? Czy to jest prawda, czy też fałsz mogą się o tym tylko wypowiedzieć właściciele tych małych zwierzaków.

A teraz trochę historii. Przodkiem kota domowego jest kot nubijski, a według poglądów większości współczesnych naukowców różnice pomiędzy kotem domowym i nubijskim są tak niewielkie, że należą one do tego samego podgatunku.

Istnieją kilka rozbieżności w kwestii daty udomowienia kota. Większość źródeł sugeruje lata 4000 – 3700 p.n.e., a miejscem w którym miało do tego dojść była Nubia. Istnieją jednak dowody jak grób kota z Cypru sprzed ok. 7500 r. p.n.e., że domestykacja kota zaczęła się znacznie wcześniej i trwała kilka tysięcy lat, a jej miejscem był obszar Żyznego Półksiężyca.

Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich. Znaczna liczba kotów domowych żyje samodzielnie w miastach w Polsce są to tzw. dachowce.

Współczesne koty jako gatunek oddzieliły się od swoich dzikich pobratymców ponad 100 tysięcy lat temu, czyli wcześniej niż do tej pory sądzono. Badania genomu doprowadziły do wyodrębnienia 5 typów dzikich kotów, co nie oznacza, że koty były 5-krotnie udomowiane. Co bardziej prawdopodobne, krzyżowały się one ze sobą w różnym czasie, co dało ostatecznie jednego wspólnego przodka dzisiejszych kotów.

Jak już wspomnieliśmy gatunek kotów domowych prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem. Dziwnym faktem wydaje się jednak analiza DNA, która została wykonana kilka lat temu, która wykazała, że żbiki europejskie, poza przypadkami losowego krzyżowania się, nie są spokrewnione z udomowionymi zwierzętami, jednak stu procentowych dowodów na to nie ma.

A czy wy jesteście właścicielami kotów? I co możecie powiedzieć o swoich pupilach?

A o to kilka ciekawostek:

Najstarszy żyjący kot. Przeciętna długość życia kotów to 8-15 lat. Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym żyjącym kotem jest samiczka o imieniu Kataleena, która żyje w Australia. Urodziła się w 1977.

Kolor sierści i długość włosa kota zależą od genów, które są podstawowym nośnikiem informacji wszystkich cechy ilościowych i jakościowych organizmów żywych.

Koty mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków.

Mit: Kot zawsze spada na cztery łapy.
Fakt: O ile koty instynktownie spadają nogami w dół i mogą przetrwać upadek z dużej wysokości, może się również zdarzyć, że w wyniku takiego „lotu” kot połamie sobie kości.

Mit: Kot powinien codziennie pić mleko.
Fakt: Koty zazwyczaj lubią mleko ale go nie potrzebują, jeżeli są właściwie odżywiane.

źródło: BBC, Wikipedia.pl, zdjęcie: flickr.com