

Jak to z nimi jest? Rudy kolor włosów zawsze był wyjątkowy. O ile blondynów czy brunetów traktujemy neutralnie, o tyle o rudym kolorze, mamy wyrobione zdanie. Rudy albo lubimy, albo nie. Rudzielce zawsze wyglądają elegancko. Szczególnie na tle blondynek i blondynów czy szatynek i szatynów. Niezależnie od aktualnej mody, rudy zawsze pozostanie aktualny. Możliwe jednak, że w przyszłości nie będzie naturalnych rudowłosych.
Kolor rudy wynika z mutacji genu MC1R. Rodzice muszą posiadać zmutowany gen MC1R, by móc urodzić rudowłose dziecko. Ponieważ jest to gen recesywny, rude włosy mogą przeskoczyć o jedno pokolenie. Może się więc okazać, że będziemy mieli coraz mniej rudzielców.
Możliwe, jest też, że Neandertalczycy też mieli rude włosy. Takie hipotezy pojawiały się już dużo wcześniej. Być może nasza pula genowa zawiera allele pochodzące od Neandertalczyków. Niektórzy uważali, że mogliśmy dostać od nich także allel genu MC1R dający rude włosy, ponieważ występuje tylko w populacji europejskiej, a dodatkowym argumentem były badania, z których wynikało, że allel ten powstał 100 000 lat temu. Jednak późniejsze badania sugerowały, że jest on znacznie młodszy i ma zaledwie 20 000 lat, czyli powstał zbyt późno, żeby móc go uznać za spadek po naszych neandertalskich kuzynach. Uznano więc, że nie odziedziczyliśmy po nich rudych włosów.
W przypadku około 80% rudzielców występują mutacje w sekwencji genu MC1R powodujące zaburzenia w funkcjonowaniu kodowanego przez niego białka, przez co produkcja eumelaniny jest niższa. Posiadanie takich słabo działających wariantów receptora łączy się ze zwiększoną szansą na rude włosy. Istnieje kilka hipotez tłumaczących, skąd się wzięły rude włosy. Jedni uważają, że ich połączenie z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni przypuszczają, że w rozpowszechnianiu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy. A jeszcze inni uważają, że mniejsza ilość słońca na północy powoduje brak selekcji na chroniącą przed nim ciemną skórę, więc nieszkodliwa jasna karnacja i związane z nią rude włosy mogą się rozprzestrzeniać w wyniku dryfu genetycznego.
Choć wiemy już, że wśród neandertalczyków też zdarzali się rudzielcy, nadal nie ma pewnej odpowiedzi na to, czy jasna karnacja w Europie wyewoluowała, bo dawała jej posiadaczom jakieś korzyści, czy też wynika tylko z braku selekcji na ciemną skórę.
A jak jest w waszych rodzinach, czy są również osoby o rudych włosach? Weź udział w ankiecie!
źródło: migg.wordpress.com, zdjęcie: flickr.com