NOWOŚĆ: Ulepszona wyszukiwarka rekordów historycznych MyHeritage

NOWOŚĆ: Ulepszona wyszukiwarka rekordów historycznych MyHeritage

Z przyjemnością dzielimy się informacją, iż nasza wyszukiwarka rekordów historycznych została przebudowana i ulepszona. Przeszukiwanie naszej skarbnicy 12,5 miliarda rekordów historycznych jest teraz łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Przebudowaliśmy wyszukiwarkę w celu ulepszenia doświadczenia naszych użytkowników podczas korzystania z wyszukiwarki, którego celem jest:

  • Otrzymywanie wyników w przyspieszonym czasie, tak aby nasi użytkownicy mogli dokonywać większej ilości wyszukiwań w krótszym czasie
  • Możliwość na edycję wyszukiwania podczas przeglądania wyników wyszukiwania i uruchomienie go ponownie, aby ułatwić im zlokalizowanie potrzebnych rekordów 
  • Wyświetlenie większej ilości wyników wyszukiwania na jednej stronie
  • Uproszczenie doświadczenia poprzez połączenie prostego wyszukiwania i wyszukiwania zaawansowanego w jeden formularz wyszukiwania, który jest prosty w użyciu i ma duże możliwości. 

Po raz pierwszy wspomnieliśmy o nadchodzącej przebudowie wyszukiwarki w naszym wpisie na blogu, gdzie CEO MyHeritage podczas prezentacji, którą opisujemy w tym wpisie opowiadał o nadchodzących zmianach. Pierwotnie, wydaliśmy nową wersję jedynie dla beta-testerów, obserwując ich doświadczenia oraz biorąc pod uwagę ich feedback. Po dokonaniu kilku rund kolejnych ulepszeń, i otrzymaniu poczucia, że nowa wersja spełnia oczekiwania i cele, które dla niej wyznaczyliśmy, wprowadzamy ją teraz dla wszystkich użytkowników. 

Przegląd 

Nowa forma wyszukiwania na  https://www.myheritage.pl/research wygląda tak: 

Pod oknem wyszukiwania, sprawiliśmy że wyszukiwanie różnych rodzajów rekordów oraz przejrzenie naszych ostatnio dodanych rekordów historycznych, stały się łatwiejsze. 

Możesz przeprowadzić globalne wyszukiwanie we wszystkich kolekcjach poprzez wskazanie na początek pierwszego imienia danej osoby (i drugiego imienia), nazwiska, roku urodzenia, i jakiegokolwiek miejsca zdarzenia życiowego związanego z tą osobą. Żadne z powyższych danych nie jest obowiązkowe – można wyszukiwać po prostu na podstawie tego, co wiemy. Na przykład, można wyszukiwać z imieniem i bez nazwiska.

Opcje zaawansowane pojawiają się po wypełnieniu pola, dostosowanego do konkretnego pola, które zostało wypełnione. 

Na przykład, po wpisaniu imienia, jak pokazano poniżej, pokazują się opcje zaawansowane, pozwalając Ci określić, czy chcesz otrzymać dokładne połączenie; czy chcesz zawrzeć różne wersje pisowni, pasujące inicjały i tak dalej.

Poniżej głównego pola wyszukiwania, możesz dokładnie określić dodatkowe pola, takie jak Matka lub Ojciec, małżonek, dodatkowi krewni, inne wydarzenia życiowe itd. Więcej opcji jest dostępne pod “+ Więcej”. Po wybraniu pola i wprowadzeniu wartości, działa to jako filtr wyszukiwania. 

Dodaj szczegóły do filtrowania wyszukiwania

Dodaj szczegóły do filtrowania wyszukiwania

Dodatkowe filtry dostępne pod “+ Więcej” zawierają opcje dodania wydarzeń życiowych, pasujących słów kluczowych i płci. Istnieje również możliwość pokazania wyników z innych języków i dokładnego dopasowania wszystkich terminów.   

Dodatkowe filtry pod „+ Więcej”

Dodatkowe filtry pod „+ Więcej”

Po wybraniu filtra zdarzeń życiowych, takich jak Narodziny lub Śmierć, można określić datę i miejsce tego zdarzenia. Wprowadzone daty mogą być częściowe, na przykład tylko rok lub pełna data.  

Dodanie filtra zdarzeń życiowych

Dodanie filtra zdarzeń życiowych

Sugerowane filtry są dynamiczne i dopasowują się oraz zmieniają do Twojego aktualnego stanu wyszukiwania. Nasza wyszukiwarka automatycznie zaproponuje typowe filtry w wyszukiwaniach globalnych, a także bardziej odpowiednie filtry do danego wyszukiwania na podstawie aktualnej kategorii lub kolekcji, w której szukasz.

Wyniki wyszukiwania z sugerowanymi filtrami

Wyniki wyszukiwania z sugerowanymi filtrami

Po dokonaniu wyszukiwania z głównego formularza wyszukiwania (tzn. we wszystkich kolekcjach), otrzymasz wyniki wyszukiwania. Formularz wyszukiwania pozostanie wyświetlony w górnej części strony. Możesz teraz edytować swoje wyszukiwanie, lub zawęzić je do określonych kategorii i kolekcji, korzystając z panelu „ZAWĘŹ wg. Kategorii” po lewej stronie. Na przykład, jeśli zdecydujesz się zawęzić wyszukiwanie w kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists, 1820-1957, proponujemy filtry, które są istotne dla tej konkretnej kolekcji, takie jak rok przybycia, pochodzenie, nazwa statku i inne.

Jeśli na przykład zmienisz filtr podczas tego samego wyszukiwania na Szkoły i uniwersytety, zostaną Ci zaproponowane filtry pasujące do tego głównego, takie jak tytuł publikacji, data publikacji, czy miejsce publikacji. 

Sugerowane filtry w kategorii Szkoły i Uniwersytety

Sugerowane filtry w kategorii Szkoły i Uniwersytety

W celu usunięcia filtra, który dodałeś, należy kliknąć na znak X, który pojawia się obok niego po najechaniu myszką na dany filter. Ta akcja spowoduje jego usunięcia z Twoich wyszukiwań. 

Usuwanie filtra z wyników wyszukiwania

Usuwanie filtra z wyników wyszukiwania

Korzystanie ze strony z wynikami

Nowe pole wyszukiwania rekordów jest kompaktowe i pozostaje niezmienione po dokonaniu wyszukiwania, oznacza to, że cały czas pole to pozostaje widoczne na górze strony z wynikami, tak więc w każdej chwili możesz modyfikować swoje wyszukiwania, i otrzymać nowe wyniki. 

Wyniki wyszukiwania są prezentowane od teraz w formie kart. Kliknięcie w którymkolwiek miejscu karty “przeniesie” Cię do strony z rekordami. W celu przejrzenia tego rekordu, możesz również kliknąć w jego pogrubioną, a tym samym widoczną nazwę. 

Wyniki wyszukiwania przedstawione w postaci kart; formularz wyszukiwania znajduje się u góry strony

Wyniki wyszukiwania przedstawione w postaci kart; formularz wyszukiwania znajduje się u góry strony

Ułatwiliśmy rozróżnienie pomiędzy zapisem historycznym a zapisem z drzewa genealogicznego poprzez pokazanie różnych ikon pod nazwą rekordu. Wprowadzamy to rozróżnienie, ponieważ niektórzy genealogowie pokładają więcej zaufania w zapisach historycznych niż w drzewach genealogicznych.

Profile drzew genealogicznych i zapisy historyczne są obecnie zróżnicowane

Profile drzew genealogicznych i zapisy historyczne są obecnie zróżnicowane

W przyszłości dodamy również możliwość wyłączenia pojawiania się wyników z drzew genealogicznych na stronie z wynikami wyszukiwania. 

Po kliknięciu w dany rekord, zostanie on wyświetlony w nowej zakładce, tak więc powrót do wyników wyszukiwania i przeglądania dodatkowych wyników jest łatwy. 

Rekord otwarty na nowej stronie

Rekord otwarty na nowej stronie

Istnieje możliwość zawężenia wyszukiwanie według kategorii, korzystając z panelu po lewej stronie strony wyników wyszukiwania. Twoje wyniki odpowiednio się zmienią i możesz zawęzić wyszukiwanie jeszcze bardziej, klikając na dodatkowe podkategorie i kolekcje, które pojawią się w panelu. 

Zawężenie poszukiwań

Zawężenie poszukiwań

Możesz z łatwością śledzić rekordy, które już przejrzałeś w ramach wyników wyszukiwania. Tytuł podejrzanego rekordu zmieni się na ciemnoszary, aby ułatwić rozróżnienie między rekordami, które oglądałeś, a tymi, których jeszcze nie przejrzałeś, tak więc z łatwością możesz skupić się na nowych dla Ciebie rekordach.

Edytowanie wyszukiwania jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek

Z naszą nową wyszukiwarką, forma gdzie wpisujesz dane wyszukiwania pozostaje z Tobą przez cały proces pracy z wynikami – nawet jeśli zejdziesz na dół strony podczas przeglądania wyników lub w chwili, kiedy przejdziesz na kolejną stronę wyników wyszukiwania. Pozwala to na wygodną edycję wyszukiwania, dodanie nowego filtra lub usunięcie istniejącego w dowolnym momencie.

Kolejne kroki

Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem nowego wyglądu i funkcjonalności wyszukiwarki MyHeritage z poziomu przeglądania i wyszukiwania poprzez urządzenia mobilne. Pracujemy również nad wprowadzeniem nowej szaty graficznej do wszystkich formularzy wyszukiwania kategorii, podkategorii i pojedynczych kolekcji. 

Wkrótce dodamy możliwość wyłączenia wyników z drzew genealogicznych z wyników wyszukiwania, filtrowania wyników z określonych kolekcji w oparciu o lokalizację, oznaczenie ulubionych rekordów, dzięki czemu można łatwo uzyskać do nich dostęp w przyszłości, a także łatwe dzielenie się z rodziną i przyjaciółmi wszelkimi znalezionymi, ciekawymi rekordami. Bądź z nami na bieżąco i śledź na blogu informacji o nadchodzących nowościach. 

Mamy nadzieję, że nasza ciężka praca nad ulepszeniem wyszukiwarki spotka się z Państwa pochwałami i zadowoleniem. Jeśli jednak istnieje coś, co nie przypadło Ci do gustu w ramach nowej wyszukiwarki, lub jeśli masz jakiekolwiek sugestie dotyczące ulepszenia, prosimy o pozostawienie komentarza pod tym wpisem. 

Twój zespół MyHeritage