Digitalizacja cmentarzy: MyHeritage znowu w akcji (z przyjaciółmi)!

Digitalizacja cmentarzy: MyHeritage znowu w akcji (z przyjaciółmi)!

W ramach globalnej inicjatywy, którą zainicjowaliśmy wraz z BillionGraves na początku tego roku, zespół MyHeritage zorganizował grupę entuzjastycznych wolontariuszy, tak aby móc kontynuować wysiłki, mające na celu digitalizację cmentarzy.

Po sukcesie, jaki osiągnęliśmy digitalizując na początku tego roku średniej wielkości cmentarz o historycznym znaczeniu (zobacz wideo), zdecydowaliśmy się podjąć nasze dotychczas największe wyzwanie w tej kwestii – digitalizacja największego w Izraelu cmentarza – liczącego ponad 200 tysięcy grobów. Tak więc, początkiem grudnia tego roku, rozpoczęliśmy projekt jedyny w swoim rodzaju, polegający na sfotografowaniu wszystkich nagrobków na ogromnym cmentarzu Holon, w centrum Izraela.

Było to jedno z największym wydarzeń tego typu, kiedykolwiek zorganizowanych – na świecie!

Najlepszym aspektem całego wydarzenia była prawdziwa współpraca pomiędzy MyHeritage i wszystkimi czołowymi organizacjami genealogicznymi w Izraelu. Łącznie, w naszym projekcie uczestniczyło około 120 osób, i zostało zrobionych około 150 tysięcy zdjęć nagrobków, w ciągu tego dnia! Wspaniałym przeżyciem było poczuć tę atmosferę i zobaczyć współpracę pomiędzy tak wieloma osobami, które interesują się genealogią; ludzi ze wszystkich grup wiekowych, którzy pracowali wspólnie, aby stworzyć niesamowity zasób, z którego można teraz bezpłatnie korzystać.

Dzień rozpoczął się o godzinie 8:30 rano – wraz z pracownikami MyHeritage i wolontariuszami, którzy dotarli do naszych biur – i skończył się o godzinie 18:30.

O godzinie 9 rano, wspólnie zjedliśmy śniadanie. Gilad Japhet, założyciel i CEO MyHeritage oraz ekspert genealogii opisał najlepsze praktyki odnośnie fotografowania nagrobków, z dbałością o jakość i doskonałość. W tym roku, sam Gilad zrobił prawie 5 tysięcy zdjęć nagrobków – liczbę, którą innym CEO genealogii raczej ciężko byłoby przebić!

O godzinie 9:30, trzy autobusy przygotowane przez MyHeritage zawiozły wszystkich zebranych na cmentarz Holon.

Zdjęcie satelitarne olbrzymiego cmentarza Holon (kliknij, aby powiększyć).

Zdjęcie satelitarne olbrzymiego cmentarza Holon (kliknij, aby powiększyć).

Od godziny 10:30 do 13:00, każdy był zajęty fotografowaniem nagrobków, pracując w parach rozeszliśmy się po całym cmentarzu, tak aby skutecznie podzielić się, a tym samym objąć we fleszach cały obszar cmentarza.

Zrobiliśmy sobie przerwę na piknik w pobliskim parku.

Po czym wróciliśmy na cmentarz, kontynuując fotografowanie nagrobków, aż do zachodu słońca.

Autokary odwiozły wszystkich do biura MyHeritage, gdzie spędziliśmy wspólnie czas pijąc kawę i zajadając przekąski. W tym czasie, wszystkie zdjęcia zrobione w ciągu dnia były przesyłane na serwer. Zwycięzcy – 6 osób, którym udało się sfotografować najwięcej nagrobków, otrzymało nagrody w postaci voucherów do restauracji. Spośród pracowników MyHeritage, najwięcej zdjęć zrobiła Lina (radca prawny) i Elad (szef R&D – dział badań i rozwoju), którzy pracując niezwykle wytrwale i w bardzo szybkim tempie, zrobili po około 4 tysiące zdjęć!

Od naszych wolontariuszy otrzymaliśmy wiele wspaniałych opinii na temat wydarzenia:

David Benaim –

Chciałbym pochwalić tę wspaniałą inicjatywę, organizację i wkład w całe wydarzenie. Bardzo mi się podobało. Im więcej takich imprez, tym lepiej. Wspaniała praca MyHeritage!

Arnon Hershkovitz –

Dziękujemy za godną naśladowania organizację wydarzenia oraz za możliwość przyłączenia się do tej wspaniałej inicjatywy, dla dobra ogółu. To był z pewnością wielki dzień!

Rose Feldman –

To było przeżycie! Połączenie pomocy ze strony wolontariuszy i organizacji genealogicznych z całego kraju, i wsparcie ze strony pracowników MyHeritage pomogło w tym niesamowitym wysiłku tworzenia krajowej bazy danych cmentarzy. Naprawdę warto być wolontariuszem na takich wydarzeniach!

Hudson Gunn, prezes BillionGraces –

Dziękuję za włączenie nas w ten niezwykły projekt! Gratulacje dla Ciebie i Twojego zespołu! Oficjalnie utworzyłeś największy tego typu projekt i pomyślnie załadowałeś więcej zdjęć, niż udało się załadować po innych podobnych wydarzeniach!

Oto wybrane zdjęcia z wyprawy na cmentarz Holon:

Wydarzenie na cmentarzu Holon było bardzo dobrze zorganizowane. Każdy z uczestników wrócił do domu, czując że zostało wykonane wielkie zadanie i wspaniała praca. Zdjęcia nagrobków zostaną stranskrybowane wkrótce i wszystkie dane będą dostępne za darmo na MyHeritage i BillionGraves.

Planujemy organizację kolejnego, jednodniowego wydarzenia w najbliższej przyszłości, tak aby móc dokończyć digitalizację całego cmentarza Holon.

To od naszego pokolenia zależy to, czy przechowamy nagrobki i cenne informacje dla przyszłych generacji. W MyHeritage, tę odpowiedzialność traktujemy bardzo poważnie. Zapraszamy Cię do przyłączenia się do inicjatywy i pomocy we wspólnej digitalizacji cmentarzy  z całego świata.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Michał Bartkowiak

    28 grudnia, 2014

    Witam, na wiosnę mogę przygotować nasz parafialny cmentarz i cmentarze z mojej gminy 🙂 Jeśli jesteście zainteresowani proszę o kontakt na email. ( bartkowiak.michal@gmail.com )