Inicjatywa DNA Quest: Zaadoptowany poznaje swoje pochodzenie etniczne i odkrywa informacje na temat rodziny biologicznej

Inicjatywa DNA Quest: Zaadoptowany poznaje swoje pochodzenie etniczne i odkrywa informacje na temat rodziny biologicznej

Kim Catfrod urodził się pod koniec wojny wietnamskiej w Ha Van Tuan, w Wietnamie, w lutym 1973 roku.

Porzucono go, jako niemowlę, kiedy miał zaledwie 6 miesięcy. Następnie został zabrany do sierocińca Sancta Maria w Saigon, w Ho Chi Minh.

W listopadzie 1973 roku, 50 lat temu został zaadoptowany przez rodzinę Catford z Australii południowej. Miał wtedy zaledwie 9 miesięcy.

Przybrana matka Kima, Janet Catford, trzyma go po raz pierwszy w Adelajdzie, 26 listopada 1973 r. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Przybrana matka Kima, Janet Catford, trzyma go po raz pierwszy w Adelajdzie, 26 listopada 1973 r. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Pomimo posiadania 3 córek, rodzina Catford bardzo pragnęła zaadoptować dziecko, a dokładnie Kima. “Czuli poczucie zrobienia czegoś, co uwolni nieco cierpienia”, które spowodowała wojna wietnamska.

Kim osiedla się ze swoją nową rodziną adopcyjną. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Kim osiedla się ze swoją nową rodziną adopcyjną. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Kim twierdzi, że miał szczęście mogąc być zaadoptowanym przez kochającą i ciepłą rodzinę. Jego wygląd różnił się od ludzi otaczających go, co nieraz spotykało się z niechcianą uwagą, czy aktami rasizmu, które były dla niego trudne szczególnie w młodym wieku. Początkowo Kim nie czuł się dobrze z adopcją, i chciał po prostu wyglądać, jak wszyscy inni. Dorastając wzrosła jego chęć poznania tożsamości, kultury z której się wywodzi, oraz biologicznej rodziny.

Nie wiedząc nic o swoim pochodzeniu i rodzonej rodzinie, przez lata wzrastała w nim chęć odkrycia informacji na temat pochodzenia oraz historii jego rodziny. Udało mu się zdobyć akt urodzenia, na którym widniało imię i nazwisko jego rodzonej matki, jego wietnamskie nazwisko i imię oraz informacje o kontrakcie adopcyjnym. “Poszukiwanie informacji o rodzinie w Wietnamie jest bardzo utrudnione, ze względu na to, iż akta są często niszczone lub nie zachowane w całości” – mówi. “Wiele dzieci otrzymało fałszywą tożsamość, tak by ich szanse na adopcje wzrosły, i by mogły opuścić kraj”.

Na przestrzeni lat Kim powziął wiele wysiłków, aby odkryć informacje o swoim dziedzictwie. Wielokrotnie odbył podróż do Wietnamu, odwiedzić sierociniec Sancta Maria, jednak nie udało się zdobyć żadnych informacji, które pomogłyby mu odkryć swoją tożsamość. Wizyty te sprawiły jednak, że zakochał się w Wietnamie, tamtejszych ludziach i w kulturze. “Wietnamczycy okazali mi wiele sympatii i empatii w stosunku do mojej sytuacji”, mówi Kim, “jako, iż ponad 50 tysięcy sierot zostało porzuconych i zaadoptowanych podczas wojny wietnamskiej”.

Otrzymał także pomoc w poszukiwaniu swojej Mamy od lokalnej osoby z Wietnamu, jednakże nic nie udało się znaleźć. Kim zajął się założeniem własnej rodziny. Od 26 lat jest szczęśliwie żonaty. Wspólnie z żoną wychowują, już teraz 18-letnią córkę, Indie.

Kim with his wife and daughter

Kim ze swoją żoną oraz córką

Para opiekuje się również od wielu lat tzw. “Dzieckiem sponsorowanym”, poprzez Fundację Christina Noble. Kim spotkał się z tymże dzieckiem podczas wizyty w Wietnamie.

DNA Quest od MyHeritage: Bezpłatny test DNA

W marcu 2023 MyHeritage ogłosiło kolejną transzę inicjatywy DNA Quest, naszej inicjatywy Pro Bono, dzięki której zaadoptowani mogą otrzymać darmowe testy DNA w celu odnalezienia rodzin biologicznych.

Kim słysząc o projekcie, postanowił wziąć w nim udział. “Brak wiedzy o mojej tożsamości, o mojej Mamie, tacie, rodzeństwie przysparzała mi wielu zmartwień”

Tak więc Kim otrzymał bezpłatny testDNA w ramach programu i niedługo potem, w czerwcu 2023 roku otrzymał wyniki.

Wielkim zaskoczeniem dla niego były wyniki etniczne, a mianowicie okazało się, że jest w połowie skandywanem, a nie “połowicznym” amerykanem, jak sądzisz całe życie.

Druga niespodzianka dotarła dwa dni później. Kim otrzymał dopasowanie DNA z kuzynką z USA, Ninną Korsgaard oraz z kuzynem z Danii – Kajem Normanem Jensenem. Ta dwójka okazała się rozwiązać życiową zagadkę Kima, ujawniając mu, z dużą dozą wrażliwości informacje o jego rodzonym Ojcu – Nielsie Korsgaardzie.

Członek dużej duńskiej rodziny

Niels urodził się w Danii w kwietniu 1933 roku. Podążając śladami swoich wujków, w 1951 roku wyjechał do Stanów, aby rozpocząć życie w swoim amerykańskim śnie. Wg. rejestrów ubezpieczeń społecznych, rok później, a więc w 1952 roku, jego Ojciec został ściągnięty do amerykańskich sił powietrznych, stacjonujących we Francji, Wyoming, w USA, Saigon, oraz w Niemczech. Przez ponad 20 lat służył wojskom amerykańskim. W 1973 roku wrócił do Danii. Kim nie ma pewności, czy jego Ojciec wiedział o jego istnieniu, jednakże prawdopodobnie opuścił Wietnam kilka miesięcy po jego narodzinach.

Niels zmarł w 2005 roku. “Było mi przykro, kiedy się o tym dowiedziałem” – powiedział Kim, “jednak cieszę się, że w końcu odkryłem jego tożsamość, i informacje o nim i jego rodzinie”.

Ta podróż dopiero się rozpoczęła dla Kima. “Nadal pragnę dowiedzieć się, czy moja rodzona Matka – Ha Thi Ky – nadal żyje, oraz ewentualnie odkryć, gdzie przebywa. Chciałbym również znaleźć więcej informacji na temat rodziny mojego ojca, jego życia, oraz kariery w wojsku, oraz porozmawiać na żywo z kimkolwiek, kto go znał, i służył z nim podczas jego pobytu w Wietnamie.”

“To jest dla mnie ogromne odkrycie” – mówi Kim. Mając na uwadze to, że nie posiadał żadnych informacji o swoim ojcu, sądził że jeśli już, to raczej znajdzie coś na temat swojej rodzonej Matki, której imię widniało na jego akcie urodzenia.

“To było dla mnie jak jazda z niezapiętymi pasami. Nie znałem mojej rodziny biologicznej, zawsze zastanawiałem się, czy żyją, i jak wyglądają.” mówi Kim. “Dziękuję MyHeritage i inicjatywie DNA Quest za umożliwienie tej akcji dla zaadoptowanych, który dzięki temu mogą odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich życiowe pytania, i poznanie tożsamości ich rodzin.”

Z tyłu głowy zawsze wiedziałem, że DNA jest szansą, jednak zawsze byłem trochę przezorny, i bałem się chyba, że coś odkryje, a mimo to nie zostanę przyjęty z otwartością, i tego, co mogę odkryć. W dużej mierze chciałem dowiedzieć się więcej o moim pochodzeniu etnicznym, zarówno dla siebie, jak i dla mojej córki. Bardzo się cieszę, że otrzymałem te odpowiedzi.”

Bardzo dziękujemy Kimowi za podzielenie się z nami swoją historią rodzinna. Jeśli i Ty również dokonałeś jakichkolwiek odkryć za pośrednictwem MyHeritage, podziel się tym z nami. Wyślij nam informacje poprzez ten formularz lub na adres email stories@myheritage.com lub też poland@myheritage.com.

Tagi: ,