Jak pracować z Dopasowaniami DNA?

Jak pracować z Dopasowaniami DNA?

Podczas wykonywania testu DNA MyHeritage, ilość dopasowań DNA, których można się spodziewać może się różnić w zależności od społeczności. Dla niektórych grup genetycznych, użytkownik może oczekiwać dziesiątek tysięcy dopasowań, natomiast inni mogą mieć do czynienia z dziesiątkami dopasowań. Mimo to, liczba dopasowań w MyHeritage rośnie z dnia na dzień, a kolejno pojawiąjące się dopasowania są tylko kwestią czasu.

Bez względu na to, jak wiele masz dopasowań, polecamy systematyczne podejście do ich badania. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz odkryć poprzez regularną pracę z Twoimi dopasowaniami.

Ponieważ DNA jest dziedziczone w sposób losowy, wymaga to podjęcia decyzji jak uporządkować dopasowania i jak wykorzystasz swój czas na pracę z nimi.

Metoda, którą zalecamy obejmuje podzielenie Twojej listy dopasowań na 4 grupy w sposób opisany poniżej, przy jednoczesnym pełnym wykorzystaniu narzędzi MyHeritage do ich porównania i zbadania.

Grupa 1: „Latarnie”

Ze swojej strony na MyHeritage zalecamy w pierwszej kolejności testowanie Twoich najstarszych bezpośrednich przodków i krewnych drugiego stopnia. Testowanie kuzynów i kuzynek drugiego stopnia wprowadzi do Twoich badań prawie tyle samo, a zatem jest również bardzo ważne.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie testów u większej ilości krewnych, z pewnością pomoże Ci to w „przełamaniu pewnych murów” w badaniu historii Twojej rodziny.

To właśnie „latarnie” są kluczem do Twoich badań. Fakt, że ich związek z Tobą jest już znany, będzie miał duże znaczenie. Oznacza to również, że nie musimy wkładać żadnego wysiłku w badanie tej grupy. Zamiast tego wiedzy o nich możemy użyć, tak aby dowiedzieć się więcej o innych grupach.

Naszym celem jest ostatecznie „uaktualnienie” osób z grup opisanych poniżej do tej grupy. Im większa jest grupa latarni, tym bardziej rozwinięta będzie wasza prywatna baza danych DNA. W końcu będziesz w stanie użyć tej bazy danych do przebicia się przez mur w swoich badaniach genealogicznych.

Grupa 2: „Kotwice”

Druga grupa to Twoje kotwice. Są to osoby, z którymi nie jesteś jeszcze zaznajomiony. Ta grupa zazwyczaj składa się z ludzi, z którymi dzielisz więcej niż 2% swojego DNA. 

Jeśli zarówno Ty jak i osoba dopasowana możecie prześledzić swoje pochodzenie 4-5 pokoleń wstecz, prawdopodobnie znajdziecie wspólną parę przodków. Jednak nie zawsze tak jest. Zalecamy rozważenie wszystkich dopasowań, z którymi dzielisz więcej niż 1.8% swojego DNA.

  • Po pierwsze, zidentyfikuj, które z „kotwicowych” dopasowań mają drzewa genealogiczne. Zapoznaj się z drzewami tych kotwic, które je mają:
  • Poproś o członkostwo na ich stronie rodzinnej. W ich drzewie, szukasz (a) miejsc urodzenia i (b) nazwisk przodków tego dopasowania. Jeśli nie chcesz prosić o członkostwo, możesz wykorzystać informacje, które dostarcza nasz system: drzewo rodowodowe, wspólne lokalizacje i wspólne nazwiska, jak również Smart Matches™, które dzielisz z tą osobą.
  • Sprawdź kim są Wasze wspólne dopasowania DNA. Czy któreś z Twoich dopasowań do latarni może być tam znalezione? Jeśli tak, może być to pomocne w ustaleniu, kto jest Twoim wspólnym przodkiem z kotwicą.
  • Należy udokumentować każdą wskazówkę lub wniosek w notatkach z dopasowania. Notatkę można dodać do Dopasowania DNA z listy Dopasowań DNA, klikając na ikonę dymka w prawym górnym rogu karty dopasowania:

Istotne jest, aby upewnić się, że sprawdzasz każdy aspekt i każdy szczegół, jaki oferuje dopasowanie. Nie pozwól, aby jakikolwiek szczegół umknął Twojej uwadze.

  • Bądź zaznajomiony ze swoim Dopasowaniami DNA, abyś mógł rozpoznać ich członków rodziny w innych odkryciach lub poprzez inne Dopasowania DNA. Jest to również powód, dla którego ważne jest, aby udokumentować każdy szczegół w notatkach.

Grupa 3: „Potencjalne kotwice”

Prawdziwym źródłem wiedzy jest grupa drugich, trzecich lub czwartych kuzynów, z którymi dzieli Cię więcej niż 1%.

W tej grupie, użytkownik może spodziewać się od kilkudziesięciu do kilkuset dopasowań. Pamiętaj: ta liczba będzie stale rosła, ponieważ coraz więcej osób na całym świecie testuje swoje DNA każdego dnia.

Należy pamiętać, że w niektórych społecznościach i grupach etnicznych, można mieć wysoki procent dopasowania z innym użytkownikiem z powodu endogamii (praktyka zawierania małżeństw w obrębie małej społeczności). W endogamicznych populacjach, niektóre z Twoich silnych dopasowań mogą reprezentować zbiorowe podobieństwo – co oznacza, że odziedziczyłeś wiele małych segmentów wspólnego DNA od bardzo odległych przodków, zamiast kilku większych segmentów wspólnego DNA od bliższego przodka. W takim przypadku, szacowane pokrewieństwo będzie bliższe niż prawdziwe pokrewieństwo.

W grupie potencjalnych kotwic, musimy ustalić priorytety, ponieważ chcemy uzyskać bardziej ukierunkowaną listę dopasowań z większymi szansami na bycie zidentyfikowanym i „ulepszonym” w latarnie.

Ważne jest, aby zrozumieć, że krewni z tego samego pokrewieństwa mogą uzyskać zupełnie inny procent i ilość wspólnego DNA. Nawet rodzeństwo może uzyskać różne procenty – nie mówiąc już o kuzynach, gdzie zakres możliwych dopasowań jest niezwykle elastyczny.

MyHeritage zapewnia Ci opcję filtrowania wszystkich dopasowań według następujących kryteriów:

  1. Te, z którymi użytkownik współdzieli Smart Matches™.
  2. Te, z którymi dzielisz dowolną lokalizację na drzewie genealogicznym
  3. Te, które mają rozszerzone drzewo genealogiczne
  4. Którzy mieszkają w kraju Twojego zainteresowania

Ta sekcja może pomóc Ci w znalezieniu dodatkowych wskazówek, ale czasami wymagane jest podjęcie pewnej liczby prób i błędów, aby znaleźć właściwą równowagę najlepszych praktyk, które pomogą Ci w Twoich badaniach.

Aby przejrzeć wszystkie ważne osoby spośród potencjalnych kotwic, użyj filtra:

Relacje-> „Dalsza rodzina”, a następnie Sortuj według-> „Największe segmenty”.

Ta lista będzie zawierać niektóre z osób, które zidentyfikowaliśmy również jako kotwice.

Grupa 4: ” Prospekty”

Wszystkie dopasowania poniżej 1% wspólnego DNA nazywane są prospektami. Ta grupa najprawdopodobniej zawiera tysiące dopasowań.

Tutaj, ustalanie priorytetów nie jest wyborem, ale koniecznością. Jeżeli nie nadasz priorytetu dopasowania, zainwestujesz za dużo czasu w najtrudniejsze dopasowania i możesz przegapić te, które są dla Ciebie najważniejsze.

Aby zbadać tę grupę, zacznij od wygenerowania AutoClusters. 

Wygenerowane klastry składają się z maksymalnie 500 nazwisk – często znacznie mniej, w zależności od rodziny i dopasowania.

Twoim celem w tej grupie jest próba rozszerzenia klastrów generowanych przez system poprzez grupowanie słabszych dopasowań na podstawie wspólnych dopasowań, znanych lokalizacji i znanych nazwisk.

Aby skorzystać z tej grupy, staramy się „zebrać” informacje z każdego dopasowania. Ważne jest, aby pracować dokładnie i systematycznie, dzięki czemu unikniemy przeglądania tych samych dopasowań więcej niż jeden raz.

Jednym z systemów jest zlokalizowanie latarni lub kotwicy i odnotowanie wzajemnych dopasowań między Tobą a tym dopasowaniem. Skup się na tych, których największy wspólny segment jest dłuższy.

Grupowanie dopasowań w klastrach może uczynić go znacznie bardziej korzystne, gdy następny istotny wiodący pojawia się.

Wniosek

Liczba dopasowań DNA, które otrzymujesz jest zawsze zarówno niewystarczająca jak i nadmierna. Wykorzystaj kilka silnych dopasowań i pracuj efektywnie nad masą słabszych dopasowań. Dzieląc swoje dopasowania na 4 grupy opisane powyżej i używając narzędzi MyHeritage, będziesz w stanie uzyskać jak najwięcej z Twoich dopasowań tak skutecznie, jak to tylko możliwe.