NOWOŚĆ: Etykiety dla Dopasowań DNA na MyHeritage

NOWOŚĆ: Etykiety dla Dopasowań DNA na MyHeritage

Jesteśmy podekscytowani, że możemy ogłosić wprowadzenie Etykiet dla Twoich Dopasowań DNA, wygodnego sposobu organizacji Twoich dopasowań w grupy. Coraz więcej osób testuje swoje DNA z MyHeritage lub przesyła swoje dane DNA, tym samym baza danych DNA MyHeritage rośnie w zatrważającym tempie. Rosnąca lista Twoich nowo znalezionych dopasowań DNA może być przytłaczająca. Z pomocą przychodzi nowa, poręczna funkcja kolorowych etykiet! Etykiety są bezpłatną funkcją, która nie wymaga subskrypcji.

Etykietowanie Twoich Dopasowań DNA może pomóc Ci w organizacji i czytelności Dopasowań DNA. Następnie, filtrując swoje dopasowania za pomocą etykiet, możesz wyodrębnić konkretne grupy dopasowań, na których chcesz się skupić. Etykietowanie Twoich dopasowań pozwala Ci się zorganizować, określić dokładniejsze cele badań i ustalić kolejne kroki.

Swoje dopasowanie DNA możesz oznaczyć według wybranych przez siebie kryteriów za pomocą 30 różnych kolorów. Każdy kolor może być przypisany do innej grupy zainteresowań, takich jak różne linie rodzinne, potomkowie konkretnego przodka, najważniejsze dopasowania, dopasowania, których jeszcze nie miałeś szansy zbadać lub dopasowania, które wymagają bliższego przyjrzenia się, gdy w przyszłości będziesz miał więcej czasu.

Przypisywanie etykiet

Na stronie głównej, która zawiera listę Twoich dopasowań DNA, w lewym górnym rogu każdej karty dopasowania znajdują się nowe pola wyboru. Kliknij na nie dla jednego lub wielu dopasowań, które chcesz powiązać z konkretną etykietą (lub etykietami).

Przypisywanie etykiet do Dopasowań DNA (kliknij, aby powiększyć)

Przypisywanie etykiet do Dopasowań DNA (kliknij, aby powiększyć)

Po prawej stronie otworzy się nowe okno – panel menedżera etykiet. W tymże panelu możesz dodać etykiety, tak aby uporządkować swoje dopasowania DNA.

Panel manadżera etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Panel manadżera etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij na „Utwórz nową etykietę”, a pojawi się okienko umożliwiające wybór nazwy i koloru etykiety. Można utworzyć do 30 etykiet dla każdego zestawu DNA, którym się zarządza. Każda etykieta będzie miała swój własny kolor.

Tworzenie nowej etykiety (kliknij, aby powiększyć)

Tworzenie nowej etykiety (kliknij, aby powiększyć)

Po zapisaniu, Twoje etykiety pojawią się w panelu menedżera etykiet, uporządkowane alfabetycznie.

Przykład wygodnych etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Przykład wygodnych etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Najedź kursorem na nazwę etykiety, aby wyświetlić klikalne ikony „edytuj” i „usuń”. Edycja etykiety pozwala na zmianę jej nazwy lub koloru. Usunięcie etykiety spowoduje jej skasowanie, a także usunie przypisanie etykiety do wszelkich powiązanych z nią Dopasowań DNA.

Edytowanie lub usuwanie etykiety

Edytowanie lub usuwanie etykiety

Dopasowania DNA przypisane do etykiet

Karty Dopasowań DNA posiadają teraz pasek etykiet po lewej stronie, który przedstawia etykiety DNA przypisane do każdego dopasowania, jak również gwiazdkę dla tych ulubionych oraz funkcję notatki, która wcześniej pojawiała się w prawym górnym rogu każdej karty dopasowania. Etykiety przypisane do dopasowania DNA będą widoczne na pasku etykiet. Najedź kursorem na etykietę, aby zobaczyć nazwę przypisaną do tej etykiety.

Zetykietowane dopasowanie DNA (click to zoom)

Zetykietowane dopasowanie DNA (click to zoom)

Choć każdemu Dopasowaniu DNA można przypisać wszystkie 30 etykiet, na pasku etykiet będzie wyświetlanych do 7 etykiet. Jeżeli do tej samego Dopasowania DNA przypisanych jest więcej niż 7 etykiet, pod kropkami pojawi się liczba, która wskazuje, ile dodatkowych etykiet przypisano do danej kombinacji.

Działania masowe

Zaawansowani użytkownicy mogą użyć pól wyboru w lewym górnym rogu każdej karty dopasowania, tak aby dokonać wyboru wielu dopasowań i wykonać masowe akcje na etykietach tych dopasowań za jednym razem. Na przykład, wybrać kilka dopasowań i powiązać je z kilkoma etykietami jednocześnie usuwając powiązania z innymi etykietami w tym samym czasie.

Masowe etykietowanie (Kliknij, aby powiększyć)

Masowe etykietowanie (Kliknij, aby powiększyć)

Jeśli wybierzesz wiele dopasowań, którym przypisano tę samą etykietę, obok tej etykiety w menedżerze etykiet zostanie odhaczone pole wyboru. Możesz wtedy odznaczyć to pole, co spowoduje usunięcie tej etykiety ze wszystkich wybranych dopasowań, lub przypisać dodatkowe etykiety do tych dopasowań. Jeśli tylko niektóre z wybranych Dopasowań DNA zostały powiązane z daną etykietą, a niektóre nie, pole wyboru obok niej w menedżerze etykiet będzie zawierać myślnik (-), tak aby wskazać, że do tej pory dokonałeś częściowego przypisania. Jeżeli nie chcesz wprowadzać żadnych zmian dotyczących tej etykiety, możesz pozostawić myślnik w niezmienionej formie. Zaznacz pole, aby przypisać tę etykietę do wszystkich wybranych dopasowań; lub wyczyść pole, jeśli chcesz usunąć tę etykietę ze wszystkich wybranych dopasowań. Jeśli zaznaczysz lub odznaczysz pole, a następnie zmienisz zdanie, możesz kliknąć ponownie, tak aby przełączać się pomiędzy opcjami. Jeżeli żadne z wybranych przez Ciebie dopasowań DNA nie jest powiązane z konkretną etykietą, pole wyboru obok tej etykiety pozostanie puste.

Oznacz, jako ulubione

W celu oznaczenia Dospawania DNA jako ulubionego należy kliknąć gwiazdkę na pasku etykiet.

Oznaczanie Dopasowania DNA jako ulubionego

Oznaczanie Dopasowania DNA jako ulubionego

W chwili, gdy dopasowanie zostało oznaczone jako ulubione, na pasku etykiet pojawi się gwiazdka w kolorze żółtym.

Pole notatek przy Dopasowaniach DNA

Notatki są pomocne przy dodawaniu własnych szczegółów na temat dopasowania, na przykład więcej szczegółów na temat tego, po której stronie rodziny jest dana osoba, historii korespondencji z nią lub dodatkowych szczegółów, które można odkryć na temat tego dopasowania. Notatkę można dodać do dopasowania DNA z listy dopasowań DNA, klikając na ikonę bańki na dole paska etykiet.

Dodawanie notatki do Dopasowania DNA (kliknij, aby powiększyć)

Dodawanie notatki do Dopasowania DNA (kliknij, aby powiększyć)

Po dodaniu notatki do dopasowania, ikona notatki na pasku etykiet zmieni kolor na ciemnofioletowy. Kliknij ikonę notatki, aby otworzyć notatkę należącą do tego dopasowania. W oknie tym można edytować i zapisać notatkę.

Notatka (kliknij, aby powiększyć)

Notatka (kliknij, aby powiększyć)

Filtrowanie etykiet

Po utworzeniu etykiet i przypisaniu ich do niektórych z Twoich dopasowań, możesz teraz cieszyć się owocami swoich przygotowań. Aby przejść do filtrów kliknij na „Filtry” na stronie z listą dopasowań DNA. Filtrowanie dopasowań DNA pozwala na przeglądanie podzbioru dopasowań DNA, mogąc skoncentrować się na tych, które są dla Ciebie interesujące. Dodaliśmy opcję filtrowania dopasowań DNA według ulubionych i wg. etykiet, a także skorzystaliśmy z okazji, aby poprawić interfejs paska Filtrów: zamiast jednego paska filtrów, każdy filtr jest teraz samodzielną bańką, co sprawia, że filtry są łatwiejsze w użyciu. Możesz jednocześnie korzystać z nowego filtra etykiet i pozostałych filtrów wielokrotnych, takich jak dopasowania z drzewami genealogicznymi, osoby, które posiadają wspólne nazwiska przodków lub osoby, które posiadają wspólne z Tobą Smart Matches™.

Filtrowanie według etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Filtrowanie według etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Jeżeli filtrujesz według wielu etykiet lub etykiet i ulubionych dopasowań, Twoje wyniki pokażą wszystkie dopasowania DNA, które należą do przynajmniej jednej z tych etykiet. Oznacza to, że logika „lub” jest używana w przypadku filtrowania według wielu etykiet. W poniższym przykładzie wybrane zostały etykiety jasnozielona i żółta, i można zauważyć, że pierwszy wynik ma jedną z nich (jasnozieloną), podczas gdy drugi wynik ma obie.

Przykład filtrowania według etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Przykład filtrowania według etykiet (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij „Wyczyść filtry”, tak aby ponownie wyświetlić wszystkie swoje dopasowania DNA.

Etykietowanie DNA i co dalej?

Etykiety są obecnie dostępne na stronie głównej, która zawiera listę wszystkich Dopasowań DNA. Pracujemy nad dodaniem ich do strony pojedynczych dopasowań DNA, komponentu współdzielonych Dopasowań DNA i kilku innych miejsc, gdzie wyświetlanie etykiet obok każdego dopasowania może okazać się przydatne i pomocne. Etykiety DNA są również dostępne w aplikacji mobilnej MyHeritage.

Podsumowanie

W MyHeritage, stale pracujemy nad tym, aby uczynić badanie historii Twojej rodziny łatwiejszym i przyjemniejszym. Dzięki dodaniu etykiet, Twoje Dopasowania DNA mogą być teraz zorganizowane w prosty sposób. Mamy nadzieję, że będziesz z nich korzystał, tak aby uzyskać więcej korzyści z Twoich wyników DNA i dokonać postępu w badaniach swojej historii rodziny.