NOWOŚĆ: Przeglądaj Grupy Genetyczne Twoich Dopasowań DNA

NOWOŚĆ: Przeglądaj Grupy Genetyczne Twoich Dopasowań DNA

Z przyjemnością ogłaszamy dodatek do połączeń DNA na MyHeritage – od teraz możesz porównać swoje Grupy Genetyczne z danymi w swoich połączeniach DNA!

Końcem grudnia 2020 ogłosiliśmy wprowadzenie Grup Genetycznych, udoskonalenie naszego Szacunku Pochodzenia Etnicznego, który zwiększa rozdzielczość podziału etnicznego MyHeritage DNA do 2 114 regionów geograficznych. Od tego czasu pracowaliśmy nad poprawą funkcji i dodawaliśmy nowe komponenty, o które prosili użytkownicy, a w styczniu 2021 roku udostępniliśmy pierwszy zestaw ulepszeń interfejsu użytkownika.

Porównanie wspólnych cech genetycznych Twoich połączeń DNA jest bardzo przydatne i może pomóc Ci dowiedzieć się, jak możesz być spokrewniony z innymi. Poprzednio, na stronie Przejrzyj dopasowania DNA, można było przeglądać Szacowane Pochodzenie Etniczne swojego połączenia DNA (Dopasowania DNA) i zobaczyć, jakie macie wspólne pochodzenie etniczne. Teraz można zagłębić się jeszcze bardziej i zobaczyć, do jakich grup genetycznych należą te osoby i jakie macie wspólne cechy.

Porównywanie Wspólnego pochodzenia z Grupami Generycznymi

Poprzednio na stronie Przeglądu dopasowania znajdował się element Wspólne Pochodzenie Etniczne, który wyświetlał szacunkowe pochodzenie etniczne Twojego połączenia DNA z zaznaczonymi Twoimi Wspólnymi Pochodzeniami Etnicznymi. Wspólne Pochodzenia Etniczne to regiony, w których Ty i Twoje dopasowanie DNA możecie mieć wspólnych przodków, a ich identyfikacja może dać Ci pewne wskazówki na temat wspólnych przodków.

Wraz z nową aktualizacją, ta część strony pozwala teraz na porównanie wyników Grup Genetycznych, oprócz szacowań Etniczności. Nowy element został zorganizowany w taki sposób, że pod porównaniem Szacunkowego Pochodzenia Etnicznego Twojego dopasowania DNA i Twojego własnego, znajdziesz listę Grup Genetycznych, do których należysz Ty i Twoje dopasowanie DNA. Poszczególne grupy etniczne i genetyczne zaznaczone pogrubioną czcionką są tymi, które macie wspólne z dopasowaniem, a które właśnie przeglądacie.

W pierwszej kolejności wymienione są grupy etniczne, posortowane od najwyższej do najniższej zgodnie z procentowym udziałem każdej grupy etnicznej w wynikach. Następnie wyszczególnione są grupy genetyczne: najpierw grupy genetyczne, które posiadasz, posortowane według poziomu ufności; następnie grupy genetyczne, które posiadasz, a których nie ma Twój odpowiednik; i wreszcie grupy genetyczne, które posiada Twoje dopasowanie DNA, a których Ty nie posiadasz.

Po prawej stronie znajduje się sekcja dynamiczna, w której można dowiedzieć się więcej o grupach etnicznych i genetycznych: mapa z wielokątem wskazującym region geograficzny, z której pochodzi dana grupa etniczna lub genetyczna, oraz opis.

Po kliknięciu na jedną z grup etnicznych lub grup na liście, pole po prawej stronie zostanie zaktualizowane, aby pokazać jej wielokąt na mapie i bardziej szczegółowy opis.

Jeśli najedziesz na grupę genetyczną na liście, zobaczysz podpowiedź z opisem tej grupy i wskazaniem poziomu ufności, z wyjaśnieniem jak Ty i Twoje dopasowanie DNA odnosicie się do tej grupy genetycznej.

Wdrożyliśmy trzy poziomy zaufania: niski, średni i wysoki, oparte na jakości i ilości segmentów, które są współdzielone z danymi genetycznymi, które reprezentują każdą grupę.

Kliknij na pochodzenie etniczne lub grupę, aby zobaczyć pełny opis, lub wybierz „Dowiedz się więcej”, aby zobaczyć dodatkowe informacje dotyczące tego konkretnego pochodzenia etnicznego lub grupy genetycznej.

Domyślnie, obok wyników dopasowania DNA zobaczycie pełne oszacowanie pochodzenia etnicznego i grup genetycznych, w celu porównania. Jeśli wolisz wyświetlić tylko te cechy etniczne i Grupy Genetyczne, które są wspólne dla Ciebie i dopasowania DNA, możesz kliknąć przycisk „Tylko wspólne” w prawym górnym rogu.

W jaki sposób Wspólne Grupy Genetyczne pomagają w odkryciach genealogicznych?

Porównanie Twoich grup genetycznych z grupami Twojego DNA dopasowania DNA może Ci pomóc na kilka sposobów.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, przeglądanie cech genetycznych, które dzielisz ze swoim dopasowaniem, może pomóc Ci określić, w jaki sposób osoba ta może być z tobą spokrewniona. Na przykład, jeśli wiesz, że Twoja matka ma skandynawskie dziedzictwo, podczas gdy strona Twojego ojca pochodzi głównie z Grecji i południowej Europy, skandynawskie pochodzenie etniczne może wskazywać, że Twoje dopasowanie DNA jest z Tobą spokrewnione poprzez stronę Twojej matki.

Grupy genetyczne pomogą Ci jeszcze bardziej zagłębić się w temat. Co jeśli zarówno Twoja matka jak i ojciec pochodzili z Ukrainy? W takim przypadku informacja, że Twoje dopasowanie DNA ma ukraińskie pochodzenie etniczne, nie pomoże Ci zbytnio. Ale jeśli rodzina Twojej matki pochodziła z Danii, a Twojego ojca ze wschodniej Szwecji, a Ty i Twoje dopasowanie DNA macie wspólną grupę genetyczną o nazwie Dania (Region Północny) – może to wskazywać, że możecie być spokrewnieni przez stronę matki.

Idąc tym tropem jeszcze dalej, jeśli wiesz, że matka twojej matki pochodziła ze Svendborga, a ojciec twojej matki z północnej Danii, ta wspólna grupa genetyczna może wskazywać, że twój wspólny przodek jest po stronie dziadka od strony Twojej mamy – co daje Ci szczegółowe informacje i zawęża możliwości.

Kto może przeglądać Wspólne grupy etniczne i genetyczne?

Wspólne Grupy Etniczne i Genetyczne są funkcją premium, która wymaga opłaconego planu MyHeritage (Kompletnego, Premium lub PremiumPlus). Użytkownicy bez planu MyHeritage nie będą mogli wyświetlić tej części strony Przeglądu Dopasowań DNA. Użytkownicy, którzy załadują swoje surowe dane DNA z innego serwisu badawczego do MyHeritage mogą zapłacić jednorazową opłatę w wysokości 29 USD za zestaw, aby odblokować wszystkie zaawansowane funkcje DNA oferowane przez MyHeritage, w tym Wspólne Pochodzenie Etniczne i Grupy Genetyczne.

Learn more about our subscription plans.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dopasowanie DNA przeglądało Twoje wyniki Pochodzenia Etnicznego lub Grupy Genetyczne, możesz wyłączyć tę możliwość na stronie „Moja Prywatność”, w zakładce „Preferencje Mojego DNA”. Należy wyłączyć pole wyboru oznaczone jako „Zezwól mojemu Dopasowaniu DNA na przegląd Grup genetycznych i Szacunku etnicznego”.

Podsumowanie

Porównanie wspólnych cech genetycznych Twojego Dopasowania DNA może pomóc w ustaleniu tego, w jaki sposób możecie być spokrewnieni. Dotychczas na stronie Przegląd dopasowania DNA można było przeglądać Szacowane Pochodzenie Etniczne swojego Dopasowania DNA i zobaczyć, jakie macie wspólne pochodzenie etniczne. Teraz można zagłębić się jeszcze bardziej i zobaczyć, do jakich grup genetycznych należy dana osoba i jakie macie wspólne cechy. To może pomóc Ci uzyskać dalszy wgląd w Twoje relacje z Twoimi dopasowaniami, dowiedzieć się więcej o Twoich korzeniach, a może nawet pomóc Ci w uzyskaniu informacji, których do tej pory nie mogłeś nigdzie znaleźć..