

W Polsce mamy bardzo mało blogerów genealogicznych, natomiast w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie Zachodniej są one bardzo popularne. Zastanawiałam się z czego to wynika? Może z braku czasu, lub też wiedzy, iż takiego bloga można bardzo łatwo założyć i poprowadzić. Niektórzy nie wiedzą, że założenia bloga to kwestia paru minut i jest to na większości stronach bezpłatne. Postanowiłam dzisiaj Wam opisać jak takiego bloga właśnie założyć i poprowadzić na kilku przykładach!
Prowadzenie takiego bloga genealogicznego daje dużo radości samym twórcą, ale także ich czytelnikom. A przede wszystkim robimy do najbardziej lubimy piszemy o genealogii, poszukiwaniach genealogicznych, swoich odkryciach jaki przedstawiamy ważne informacje z świata genealogii? Bo przecież co chwilę dzieje się coś nowego – same serwis MyHeritage jest tego doskonałym przykładem!
Teraz polecę Wam kilka interesujących Blogów genealogicznych w Polsce!
Niech żyją przodkowie! Blog prowadzony przez Małgorzatę Nowaczyk, autorkę książki Poszukiwane przodków, genealogia dla każdego!
Czar naszych przodków! Blog prowadzony przez Alana Jakmana, młodego genealoga, członka serwisu MyHeritage
W poszukiwaniu korzeni! Blog prowadzony przez Annę Ordyczyńską
Genealogia! Blog prowadzony przez Macieja Roga
Genealogia dla każdego… Blog prowadzony przez Szymona Grucę
Oczywiście lista blogerów genealogicznych w Polsce jest większa, jednakże nadal nie tak duża jakbyśmy tego chcieli! Mamy nadzieje, że przemyślicie prowadzenie własnego bloga i wkrótce w Internecie pojawi się ich więcej!
A teraz kilka wskazówek!
Warte polecania są m.in blogi w WordPress.com oraz Blogger.com. WordPress został stworzony przez Matt’a Mullenweg, natomiast Blogger należy od 2003 r. do Google. W obu przypadkach trzeba mieć założone konta na tych platformach. Jednak, tak jak w odniesieniu do wszystkich innych produktów Google, jeśli macie konto pocztowe Gmail to automatycznie możecie w oparciu o nie założyć swojego bloga.
Czym jest dokładnie WordPress?
WordPress jest między innymi darmowym programem blogowania. WordPress jest systemem zarządzania treścią stosowanym głównie do obsługi blogów. Napisany jest w języku PHP, wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie.
Jeśli blog ma być tylko Waszym hobby np. genealogicznym i chcecie go mieć za darmo, bez instalowania go samemu, możecie założyć bloga w serwisie wordpress.com. Macie dzięki temu www za darmo. Wystarczy pobrać WordPressa z sieci, zainstalować go w parę minut, skonfigurować i korzystać! To takie proste!
Czym jest dokładnie Blogger?
Blogger to również darmowy serwis blogowy stworzony w roku 1999 przez Pyra Labs a następnie przejęty i rozwijany przez Google od 2003 r. Jest on zsynchronizowany z serwisem Picasa Web Albums.
Jakie są zalety obu platform?
1. Otrzymujecie domenę dla swojego bloga, której nazwę sami wybieracie, w ramach wzoru:
http://twojanazwa.wordpress.com – możecie wybrać np. http://jannowak.wordpress.com
http://twojanazwa.blogspot.com możecie np. wybrać http://rodzinakowalskich.blogspot.com
W miejsce „twoja nazwa” wpisujecie taką nazwę, jaką chcecie, o ile nie jest już zajęta przez innych blogerów.
2. Otrzymujecie darmowy hosting na jednej bądź drugiej platformie.
3. Stworzenie bloga jest szybkie i łatwe, obie platformy dają dostęp do różnych motywów, które tworzą wygląd waszego bloga.