

Jak często znajdujecie listy lub odnośniki do członków rodziny z nazwiskami, których nie rozpoznajecie?
Często nazywamy bliskich z dodatkami dla ich nazwisk lub imion, powszechnie znanymi jako „Przezwiska”. Istnieją pewne imiona zazwyczaj skrócone (Joanna – Asia, Katarzyna – Kasia) określamy je jako zdrobnienia lub przezwiska. Ale często, zwłaszcza w obrębie rodzin i grup przyjaciół, przezwiska są czułymi słówkami (miejmy nadzieję!).
Czy kiedykolwiek natchnęliście się na pseudonimy w badaniach historii rodziny? Co należy zrobić i w jaki sposób należy je zapisać na MyHeritage?
Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, gdyż nazwiska zmieniały się w różnych kulturach i krajach. Na przykład w języku polskim może być Aleksandra, a może też być Sasha, które coraz częściej jest zapożyczane z języka rosyjskiego.
Spróbujcie zabawić się w detektywa i zobaczyć, czy inne informacje zgadzaj się w dopasowanych dokumentach (takie jak adresy, daty urodzenia itp).
Użyjcie formularzy kontaktowych na MyHeriatge – i zapytajcie żyjących krewnych w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia nazwiska lub imienia danej osoby.
Niektóre przezwiska są oparte o cechy fizyczne i może macie stare fotografie, które mogą pomóc?
Najważniejsze jest, aby nie poddawać się. Przezwiska są częścią życia społecznego. Większość ludzi zna jedną lub więcej osób, które posiadają pseudonim. Zapis pseudonimu w drzewie genealogicznym jest dobrym sposobem na zachowanie go w pamięci dla swojej rodziny. Na stronie profilowej MyHeritage możesz dodać pseudonimy dla wszystkich członków rodziny.
Czy udało Wam się odkryć jakieś przezwiska podczas badań historii rodziny?