Dobroć człowieka wynika z jego natury? Dlaczego tak jest?
- Od admin


Dlaczego jesteśmy skłonni do największych poświęceń wobec najbliższych krewnych czy też przyjaciół? Dlaczego w ogóle pomagamy komukolwiek zamiast być egoistami? Czy dobro wynika z natury ludzkiej czy też polega na przeciwstawianiu się złej naturze?
Pytania te nurtowały filozofów moralności od czasów starożytnych i były impulsem do tworzenia niekiedy bardzo skomplikowanych systemów etycznych. Czy moralność musi pozostać jednak domeną filozoficznych spekulacji?
Przykładowo, Richard Dawkins stwierdził, że organizmy są jedynie „wehikułami” służącymi do transportu genów. Zdaniem Dawkinsa, dobór naturalny i płciowy działają właśnie na poziomie genów. Perspektywa ta określana jest przez niego jako „samolubny gen” – taki też tytuł nosi jedna z jego najważniejszych książek.
To, że geny są samolubne, czyli dążą do przetrwania za wszelką cenę, nie znaczy jednak, że „my” czyli organizmy, które je przenoszą, również jesteśmy „samolubni” w potocznym tego słowa znaczeniu. Co więcej, jednym z najciekawszych odkryć poczynionych w ramach nauk ewolucyjnych jest stwierdzenie, że bycie altruistą wobec krewnych, przyjaciół i innych, sprzyja działaniu samolubnych genów. W ten właśnie sposób docieramy w końcu do tego, co ewolucjoniści mają do powiedzenia na temat moralności.
Wynika więc, że moralność wyrasta głęboko z naszej natury, która formowała się w toku wielu tysięcy lat ewolucji. Kooperacja jest czymś korzystnym, stąd też proste formy moralności wspólne są również dla organizmów innych niż człowiek. Zwolennicy poglądu, że moralność jest rozwinięciem naturalnych zdolności społecznych podkreślają jednak, że wyrafinowanym „zmysłem moralnym” obdarzeni są tylko ludzie. Zmysł taki wymaga bowiem złożonych i zaawansowanych zdolności poznawczych, takich jak abstrakcyjne myślenie, oparta na systemie neuronów lustrzanych empatia oraz zdolność rozpoznawania stanów mentalnych innych osób. Co więcej, niezwykle istotna jest również umiejętność językowego wyrażania reguł moralnych i rozważania ich podczas rozmów.
źródło: interia.pl, zdjęcie: Wikipedia.pl