Duchy Wojny: łączenie przeszłości z teraźniejszością

Duchy Wojny: łączenie przeszłości z teraźniejszością

Jaki jest związek między historią, a naszą codzienną rzeczywistością?

Prawie każdego dnia przemierzamy wzdłuż i wszerz pewne miejsca jak nasz lokalny sklep, podwórko naszego sąsiada lub też park i nie zdajemy sobie spawy, że kilkanaście lat temu te miejsca miały swoje inne historie!

Często myślimy o historii jaki o rzeczach antycznych, muzeach, które miały znaczenie w przeszłości, ale nie w taki sposób, że mogą być one powiązane z teraźniejszością.

Wyobraźcie sobie jakby ’Duchy wojny’ pojawiły się na ulicach dzisiaj! To właśnie holenderska historyczka Jo Hedwig Teeuwisse pokazuje poprzez swoją serię zdjęć ’Duchy historii’.

Duchy wojny - Francja; pojmanie więźniów (Autor: Jo Hedwig Teeuwise)

Duchy wojny - Francja; pojmanie więźniów (Autor: Jo Hedwig Teeuwise)

Fotografie przedstawiają historyczne obrazów żołnierzy II wojny światowej na ulicach, jak mogą oni wyglądać w teraźniejszości. Wykorzystując nowoczesne sceny, autorka dokumentuje przeszłość i teraźniejszość za pomocą obrazów nałożonych na tle wojny między 1939 i 1945 rokiem.

Duchy wojny - Niemcy; Kolonia, w czasie akcji (Autor: Jo Hedwig Teeuwise)

Duchy wojny - Niemcy; Kolonia, w czasie akcji (Autor: Jo Hedwig Teeuwise)

Pani Teeuwisse rozpoczęła swój projekt po znalezieniu 300 starych negatywów na miejscowym targu w Amsterdamie. Podczas swoich badań, aby dowiedzieć się więcej o tych zdjęciach postanowiła stworzyć zdjęcia w innym kontekście.

Aby uzyskać dokładne zdjęcia Jo podróżowała do tych miejsc ze zdjęć wojennych i wykonywała ich repliki. Korzystając z programu Photoshop „ubarwiła” wizerunki żołnierzy-duchów ze starych zdjęć wojennych obrazów wykonanych w tych samych miejscach w całej Europie.

Duchy wojny - Pokrycie rogu (Autor: Jo Hedwig Teeuwisse)

Duchy wojny - Pokrycie rogu (Autor: Jo Hedwig Teeuwisse)

Od małego dziecka, Teeuwisse fascynowała się historią i starymi fotografiami.  Po ukończeniu studiów filmowych utworzyła 'The Historical Consultancy 30-45′, które ma na celu pomaganie muzeom, szkołom i firmom filmowym tworzenie produkcji bardziej autentycznych historycznie.

Duchy wojny - Francja; Z innej strony. (Autor: Jo Hedwig Teeuwisse)

Duchy wojny - Francja; Z innej strony. (Autor: Jo Hedwig Teeuwisse)

Łącząc historyczne zdjęcia ze zdjęciami wykonanymi dokładnie w tym samym miejscu dziś staram się, aby ludzie zdali sobie sprawę, że historia jest wokół nas. Tam gdzie mieszkasz, pracujesz lub chodzisz do szkoły, kiedyś ludzie walczyli, ginęli lub po prostu doświadczali innego rodzaju życia. Jesteśmy historią, historia jest nami. Pierwotnie jako część moich badań, teraz wykonuję te zdjęcia z powodu mojego zainteresowania tematem i staram się zwrócić uwagę ludzie na przeszłość, gdyż należy pamiętać i szanować ofiary wcześniejszych pokoleń. – Jo Hedwig Teuwisse

A Wy jak przechowujecie dziedzictwo przeszłości w teraźniejszości? Co myślicie o podróży Teeuwisse do czasów II wojny światowej w połączeniu z teraźniejszością?

Aby zobaczyć więcej zdjęć i dowiedzieć się więcej o jej projektach sprawdźcie jej konto Flickr i stronę Facebook.

Podzielcie się z nami opiniami na ten temat na Facebooku, Google + and Twitterze.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Metody

  5 października, 2015

  Nie ma duchów – duchy nie istnieją! to są bzdury – banialuki jakieś była wojna i nie ma już wojny – o wojnie się nie mówi!

 • bela

  26 czerwca, 2016

  Wspanialy pomysl laczenia zdjec historycznych z terazniejszymi, daje wyobrazenie o tamtejszych czasach i wglad w to, co wtedy musieli ludzie przezyc.