Dziedziczymy wspomnienia poprzednich pokoleń?

Dziedziczymy wspomnienia poprzednich pokoleń?

Jak donosi BBC badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że wydarzenia z życia przodków mogą mieć wpływ na zachowanie człowieka, poprzez przekazanie ich w postaci pamięci genetycznej.

Eksperymenty wykazały, że traumatyczne wydarzenie może wpłynąć na DNA w nasieniu i wywoływać zmiany w mózgu człowieka. Może się to przyczyniać się do wykazywania podobnych zachowań u przyszłych pokoleń. Badania opublikowane w „Nature Neuroscience” ukazują, w jaki sposób myszy instynktownie unikają zapachu, do których niechęć wykazywali ich krewni. Eksperci twierdzą, że wyniki badań były niezwykle ważne dla studium nad fobią i lękiem.

W eksperymencie, myszy zostały „przetrenowane”, aby unikać zapachu kwiatu wiśni. Polegało to na tym, iż myszy trącono prądem podczas wąchania kwiatów wiśni, co w rezultacie doprowadziło do kojarzenia się zwierzętom woni tego kwiatu z ogromnym stresem i wywoływało u nich strach.

Następnie naukowcy z Emory University of Medicine w Atlancie sprawdzili, co się działo wewnątrz nasienia. Pobrano więc nasienie od samców mysz, które boją się woni kwiatu wiśni. Po czym zapłodniono nim samiczki. Wówczas, gdy małe myszki dorosły, poddano je próbie węchowej.

Te, które pochodziły od ojca odczuwającego strach przed zapachem kwiatu wiśni, czując zapach, zaczynały zachowywać się niespokojnie i nerwowo (czego efektem był wcześniej przeprowadzony eksperyment). Co ważne, samiczki „nie miały prawa” odczuwać tego strachu, gdyż same nigdy wcześniej nie zostały poddane eksperymentowi. Stwierdzono również zmiany w strukturze mózgu. Jak podaje raport: „Doświadczenia rodziców, jeszcze przed spłodzeniem dziecka, znacznie wpływają zarówno na strukturę, jak i funkcje w układzie nerwowym kolejnych pokoleń”.

Powiązania rodzinne

Wyniki badań dostarczają dowodów na „epigenetyczne dziedziczenie trans generacyjne”. Co to oznacza? Oznacza to dziedziczenie nie-genetycznych cech, które były nabyte w przeszłości przez rodzica. Cechy te mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jeden z naukowców wypowiedział się dla BBC w ten sposób: „To może być mechanizm, który pokazuje, że potomkowie dziedziczą piętno swoich przodków”.

„Nie ma absolutnie wątpliwości, że to co się dzieje przy połączeniu plemnika i komórki jajowej wpływa na kolejne pokolenia”.

Profesor Marcus Pembrey z University College London, że wyniki z przeprowadzonego eksperymentu mają istotne znaczenie w badaniach nad fobią, lękami i zaburzeniami stresu pourazowego i twierdzi, że ta forma pamięci może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Profesor stwierdził: „Najwyższy czas, aby eksperci ds. zdrowia publicznego wzięli na poważnie dziedziczenie transgeneracyjne”. „Podejrzewam, że nie zrozumiemy wzrostu występowania chorób takich jak zaburzenia neuropsychiatryczne, otyłość, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, ogólnie jeśli nie podejmiemy wielopokoleniowego podejścia”.

Eksperyment z wonią kwiatu wiśni pozwolił stwierdzić badaczom, że niektóre zapachy przenikają do krwi, co z kolei wpływa na nasienie lub też sygnały płynące z mózgu zostały wysłane do nasienia, a te z kolei wywołały zmiany w DNA.

Jak sądzicie, czy faktycznie możemy dziedziczyć wspomnienia poprzednich pokoleń?

źródło: bbc.co.uk

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Edi

    19 stycznia, 2014

    Ja myślę,że to nie tylko taki wpływ,ale że część DNA (nawet mechanizmy reakcji chemicznych ukrytych w DNA) są wplatywane w nowy Dna(stanowi jego część).Stąd podobieństwo zarówno charakterów ,jak i wyglądu fizycznego,do poprzednich członków najbliższej rodziny.Podobieńtwo zachowań,zamiłowań do poprzednich pokoleń. Przecież jet to jakiś zapis dwu składowych,do uwolnionego trzeciego.Ba, w mojej rodzinie dziwny zbieg dat urodzin w kilku pokoleniach!Podobny splot wydarzeń,mający bezpośredni wpływ na przebieg losów.Jakby się głębiej zastanowić,możnaby stwierdzić,że jest się przypisanym do tego dna , to także dominuje przebieg całego życia,oczywiście dla jednostki bliżej związanej ,opisanej w dna,jednego z założycieli nowego życia.Do poznania wszytkich czynnośći przypisanych temu nośnikowi życia,raczej nigdy nie dojdzie.