Dzień Matki: matki kiedyś i dziś

Dzień Matki: matki kiedyś i dziś

Dzisiaj obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji nasz zespół badawczy przyjrzał się nieco temu, jak wyglądało życie matek wieki temu i porównał je do życia matek w obecnych czasach.

W Polsce Dzień Matki jako święto narodowe obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Oto kilka interesujących faktów:

  • W 1914 roku matki miały dostęp do akcesoriów dla dzieci, takich jak: smoczki, butelki, drewniane wózki dziecięce, ale nie było wówczas pieluch czy chusteczek jednorazowych.
  • Sto lat temu poród w domu był bardzo powszechny; wówczas w samych Stanach Zjednoczonych  ponad 95% wszystkich porodów odbyła się w domu, obecnie porody domowe stanowią mniej niż 1 % wszystkich porodów.
  • W 1914 roku, wymówka kobiety, która twierdziła, że nie może wyjść z domu, bo musi dzisiaj umyć włosy była bardzo prawdopodobna, gdyż w tamtych czasach włosy myto raz w miesiącu! Do mycia włosów wówczas używano boraksu bądź żółtek.
  • Dziś ponad 90% wszystkich kobiet ma telefony komórkowe lub domowe. W 1914 roku tylko 10% domostw miało telefon.
  • W 1914 roku najpopularniejszych kosmetykiem dla kobiet był róż do malowania policzek.
  • Dzisiaj, oczekuje się, że matki żyją dłużej niż średnia oczekiwania długość życia w 1910 roku, czyli 51,8 lat.
  • Sto lat temu, średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko wynosił 22 lata, dzisiaj jest to 30 lat.

Bycie matką nie jest łatwe. Trudno sobie nawet wyobrazić życie matek sto lat temu bez tych wszystkich nowoczesnych udogodnień, do których dzisiaj mamy dostęp. Największą zmianą dla matek w ciągu ostatnich stu lat były nowoczesne technologie, jak również ich wejście na rynek pracy, dając im nowe poczucie niezależności. Nasze własne matki, babcie i wszystkie kobiety przed nimi były niesamowicie prężnymi kobietami. Jesteśmy tu dzisiaj tylko dzięki nim.

Jak dużo wiesz o kobietach, dzięki którym jesteś tutaj i teraz?

Przeszukaj teraz ponad 5 miliardów rekordów historycznych w celu zdobycia informacji na temat Twoich babć, prababć. W ciągu zaledwie kilku sekund możesz odszukać wielu przodków, aby dowiedzieć się więcej o swojej przeszłości.

Przeszukuj miliardy rekordów na MyHeritage z naszym kodem rabatowym Matki – dzięki temu wszystkie produkty MyHeritage na roczną subskrypcję zakupisz z 30 – procentową zniżką (kliknij na „otrzymałem kod rabatowy”, aby móc dodać kod Matki).

Produkty z 30% zniżką możesz zakupić od dzisiaj do 1 czerwca.

Czy masz jakieś wspomnienia z dawnych czasów ze swoimi mamami czy babciami? Daj nam znać w komentarzach poniżej.