Grace Kelly: aktorka i księżna

Grace Kelly: aktorka i księżna

Komentarze
Grace Kelly w dzieciństwie

Aktorka i zarazem księżniczka, Grace Kelly zmarła dokładnie 30 lat temu. Piękność Hollywood, która demonstrowała elegancję i klasę – została w życiu prawdziwą księżniczką wychodząc za mąż za Rainiera III Grimaldi, księcia Monako.

Grace Patricia Kelly urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii, w rodzinie o korzeniach irlandzkich i niemieckich. Została nazwana po siostrze ojca, która zmarła jako dziecko.

Jej ojciec – John Brendan „Jack” Kelly – był biznesmenem i trzykrotnym mistrzem olimpijskim w wioślarstwie. Zdobył dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w 1920 i jeden w 1924 roku.

Rodzice Jack’a – John Henry Kelly i Mary Anne Costello – wyemigrował z Irlandii w 1869 i 1867, do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkali się i pobrali.

Matka Grace – Margaret Katherine Majer – urodziła się w Niemczech. Jej rodzice – Carl i Margartha Majer – przybył w Filadelfii krótko po narodzinach ich córki. Margaret, mistrzyni w pływaniu i modelka, była dobrze znana z pracy w wydziale wychowania fizycznego na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Grace miała trójkę rodzeństwa; Margaret (Peggy) Katherine (1925-1991), Elizabeth (Lizanne) Anne (1933-2009), i John’a Brendana, Jr (1927-1985). John, podobnie jak jego ojciec, był mistrzem wioślarstwa, który zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1956 i podarował go swojej siostrze Grace jako prezent z okazji jej zaślubin z księciem Rainierem. Ponadto kierował amerykańskim Komitetem Olimpijskim w 1985 roku.

Grace Kelly miała 10 lat kiedy przeprowadzano Powszechny Spis Ludności USA w 1940 r., osoba zajmująca się wówczas spisem przyszła do jej rodzinnego domu, który był wówczas wart 50,000 dolarów! źródło: myheritage.pl/1940census

Grace poszła w ślady wujków. Jej wujek, aktor Walter C. Kelly (1873-1939), pojawił się w wielu produkcjach na Broadwayu i kilku filmach, a inny wuj, George Kelly (1887-1974), był aktorem, dramaturgiem i scenarzystą, który zdobył nagrodę Pulitzera w 1926 roku.

Kiedy Grace była nastolatką, zaczęła przygodę z aktorstwem i tańcem i została przyjęta do prestiżowej Nowojorskiej szkoły aktorstwa American Academy of Dramatic Arts. Aby opłacić czesne za lekcje aktorstwa została modelką, i wkrótce została zauważona przez stacje telewizyjne. Jej popularność otworzyła drzwi do Hollywood i kariery filmowej.

Zdobyła nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w filmie Mogambo w 1953, w którym wystąpili również Clark Gable i Ava Gardner. Grace zagrał w trzech filmach Alfreda Hitchcocka: M jak Morderstwo, Okno na podwórze i Złodziej w hotelu. W 1955 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie George’a Seatona, Dziewczyna z prowincji.

Życie Grace zmieniło w maju 1955 roku, kiedy wzięła udział w sesji zdjęciowej w Pałacu Księcia Monako, i spotkała Księcia Rainiera. Niedługo później ogłosili zaręczyny. Po zaręczynach i ślubie opuściła świat filmu. Jej ostatnim filmem, w którym zagrała był film Wyższe sfery, w którym zagrała u boku Franka Sinatry, który później został ojcem chrzestnym jej drugiej córki, Stephanie.

Pary wzięła religijny ślub, który był transmitowany na arenie międzynarodowej – w dniu 19 kwietnia 1956 roku. Prasa opisywała to wydarzenie jako „ślub stulecia”.

Dziewięć miesięcy po zaślubinach, 23 stycznia 1957 na świat przyszła pierwsza córka książęcej pary, Karolina, która automatycznie zastąpiła księżną Antoinette na pozycji następczyni monakijskiego tronu. 14 marca 1958 urodził się syn Albert, przyszły książę Monako. 1 lutego 1965 Grace i Rainier zostali rodzicami Stefanii.

Księżniczka Grace była aktywną członkinią w wielu humanitarnych akcjach. Zmarła 14 września 1982, w wyniku obrażeń jakie doznała w wypadku samochodowym dzień wcześniej, który mógł być spowodowany wylewem.

Czy pamiętacie Grace Kelly i chcielibyście się podzielić z nami wspomnieniami o niej? Pamiętacie ją bardziej jako aktorkę czy księżniczkę?

Podzielcie się swoimi wspomnieniami w komentarzach poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • J.Jastrzębiec Myszkowski


  16 września, 2012

  Chyba błąd-Ojciec był 3X mistrzem olimp.,a zdobył 2 złote medale?

 • Justyna


  17 września, 2012

  Dziękujemy za uwagę. Jest poprawnie: 2 medale zdobył w 1920 i kolejny w 1924.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Justyna