Jak w pełni wykorzystać Record Matches?

Jak w pełni wykorzystać Record Matches?

Jeszcze do niedawna, osoba, która chciała zbadać historię swojej rodziny za pomocą akt, musiała poświęcić na to wiele czasu i wysiłku. Musiała fizycznie udać się do lokalnego archiwum, wyszukać dany rekord w fizycznym indeksie, zlokalizować plik, obejrzeć go na mikrofilmie… godziny i dni pochłonięte na wyczerpujące badania ręczne. Ten czas jest już za nami. Na MyHeritage, nie tylko możesz uzyskać dostęp do 12+ miliardów historycznych rekordów natychmiast i z „komfortu fotela” w swoim domu, ale nawet nie musisz samemu przeprowadzać badań: To właśnie technologia MyHeritage Record Matching™ wykonuje tę pracę za Ciebie.

Na czym to polega?

Kiedy wprowadzasz informacje o członkach swojej rodziny do drzewa genealogicznego, algorytmy MyHeritage przystępują do działania, skanując archiwa online w poszukiwaniu historycznych rekordów, które pasują do informacji w Twoim drzewie. Najnowocześniejsza technologia MyHeritage jest w stanie sprawdzić rekordy, tak aby dostarczyć Ci tylko te dokumenty, które najprawdopodobniej są dla Ciebie istotne. Możliwości wyszukiwania są tak zaawansowane, że technologia ta jest w stanie znaleźć rekordy o Twoich przodkach nawet wtedy, gdy są one wymienione w innym wariancie nazwy lub w innym języku!

Kiedy MyHeritage znajdzie dla Ciebie powiązanie rekordu, otrzymasz powiadomienie e-mailem prosto do swojej skrzynki odbiorczej. Więc zamiast “ślęczeć” nad starymi książkami i podróżować bibliotek, lub spędzać godziny na przewijaniu archiwów online, możesz po prostu usiąść, zrelaksować się i pozwolić MyHeritage dokonać dzieła. MyHeritage stale dodaje nowe kolekcje rekordów – w tempie co najmniej miliona rekordów każdego dnia. Oznacza to, że bardzo prawdopodobne jest to, że będziesz regularnie otrzymywał nowe powiązania rekordów – Record Matches. Będziesz również otrzymywał okresowe emaile powiadamiające Cię o nowych Record Matches.

Jak uzyskać dostęp do Record Matches?

Istnieje kilka różnych sposobów, aby uzyskać dostęp do Record Matches. Jednym z nich są wspomniane wyżej powiadomienia e-mail. E-maile będą zawierały link, na który możesz kliknąć i który przeniesie Cię prosto na stronę danego rekordu i powiązania. Innym sposobem jest dostęp z Twojego drzewa genealogicznego. Kiedy Record Match jest znaleziony dla jednego z członków Twojej rodziny, na jego karcie profilu pojawi się brązowa ikona rekordu. Kliknięcie na nią przeniesie Cię na stronę, gdzie możesz zobaczyć wszystkie powiązania rekordów-Record Matches, które zostały znalezione dla tej osoby. Trzecim sposobem jest pasek nawigacyjny, który znajduje się na górze strony MyHeritage.

Najedź kursorem na zakładkę „Odkrycia” i kliknij „Dopasowania według źródła” lub „Dopasowania według osób”, a następnie wybierz zakładkę „Record Matches” u góry ekranu. „Dopasowania według źródła” wymienia Twoje dopasowania zgodnie z kolekcją lub drzewem genealogicznym, gdzie rekord został znaleziony. „Dopasowania według osób” wyświetlają je według osób w drzewie genealogicznym, dla których zostały znalezione dopasowania. Record Matches są wypunktowane według wartości, którą mogą dodać do drzewa. Jeżeli w rekordzie znajduje się jakaś informacja, której nie masz na swoim drzewie, będzie ona oznaczona znaczkiem „Nowe/Nowość” na karcie dopasowania.

Jak wykorzystać Powiązania rekordów – Record Matches?

W celu przejrzenia Record Match, kliknij przycisk Przejrzyj dopasowanie (ang. Review Match). Na stronie przeglądanie dopasowań wyświetlone będą wszystkie informacje wymienione w tym rekordzie, które są istotne dla osoby, którą badasz. Jeśli nazwisko Twojego krewnego zostało wspomniane w artykule prasowym lub publikacji, zobaczysz fragment tekstu, w którym pojawia się jego nazwisko. Dalej, jeśli kolekcja rekordów jest dostępna bezpłatnie lub jeśli posiadasz subskrypcję na dane lub kompletną, będziesz mógł zobaczyć pełny rekord, a tym wysokiej rozdzielczości skan oryginalnego dokumentu i transkrypcję OCR pełnego tekstu. Zawsze zalecamy znalezienie informacji na oryginalnym skanie dokumentu, jeśli jest to możliwe, ponieważ mogą istnieć tam dodatkowe informacje – lub nawet „dopisane” na marginesie – a które mogą okazać się wartościowe. Jeśli dopasowanie wydaje się rzetelne, możesz je potwierdzić, klikając przycisk „Potwierdź” w prawym górnym rogu ekranu.

Na następnej stronie, będziesz mógł wyodrębnić dowolne lub wszystkie informacje z rekordu, aby zapisać je do swojego drzewa. Zalecamy przejrzenie i wyodrębnienie każdego fragmentu danych ręcznie, ponieważ czasami dane z rekordu mogą nie być tak kompletne lub tak dokładne jak informacje, które już posiadasz. Upewnij się, że dodałeś cytat źródła, abyś wiedział skąd pochodzą nowe informacje. Kiedy skończysz, kliknij przycisk „Zapisz do drzewa” na dole ekranu. Zauważ, że aby potwierdzić Powiązanie rekordu – Record Match i pobrać informacje do swojego drzewa, będziesz potrzebował subskrypcji na dane lub kompletnej. Jeżeli jej nie posiadasz, będziesz musiał dodać nowe informacje do swojego drzewa ręcznie.

Dlaczego otrzymuję Record Matches z innych drzew genealogicznych?

Czasami będziesz otrzymywał Record Matches z drzewami genealogicznymi z innych stron niż MyHeritage, takich jak Geni, FamilySearch lub WikiTree. Chociaż technicznie te źródła nie są rekordami historycznymi, są one wymienione pod nazwą Record Matches, aby odróżnić je od Smart Matches™, które są dopasowaniami znalezionymi z drzewami genealogicznymi innych użytkowników MyHeritage.

W jaki sposób subskrypcja może pomóc Ci maksymalnie wykorzystać Record Matches?

Otrzymywanie i przeglądanie podstawowych informacji w Record Matches jest całkowicie bezpłatne, a niektóre z kolekcji rekordów zawierają skany w wysokiej rozdzielczości, które są własnością publiczną i są bezpłatne do przeglądania. Jednakże, aby zobaczyć skany w wysokiej rozdzielczości w większości kolekcji rekordów, potwierdzić Record Matches, oraz wyodrębnić je z drzewa, będziesz potrzebował subskrypcji na dane lub kompletnej. Te subskrypcje pozwolą Ci również w pełni wykorzystać funkcję SuperSearch™, jeśli chcesz aktywnie poszukiwać rekordów historycznych.